Odszkodowania Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Sąsiedzi lotnisk bez odszkodowań

Właściciele nieruchomości sąsiadujących z lotniskiem Okęcie są na razie bez szans na odszkodowania za spadek wartości działek. Warszawski sąd okręgowy oddalił już ok. 50 takich powództw.

Wszystko dlatego, że w trakcie drogi sądowej straciło ważność rozporządzenie wojewody mazowieckiego Jacka Sasina z 2007 r. To ono wyznaczało strefy ograniczonego użytkowania wokół lotniska. Stanowiło też podstawę roszczeń. Przesądził o tym Naczelny Sąd Administracyjny w dwóch kontrowersyjnych postanowieniach (sygn. akt II OSK 445/09, 502/09). Problem w tym, że zupełnie inne zdanie w tej sprawie mają minister środowiska oraz Sejmik Województwa Mazowieckiego, który obecnie ma prawo uregulować strefy wokół lotniska. Podobnie uważa Wojewódzki Sąd Administracyjnego w Warszawie (prawomocny wyrok sygn. akt. IV SA/Wa 2569/07). Również z dwóch innych orzeczeń NSA wynika, że rozporządzenie obowiązuje (sygn. akt II OSK 1195/08 II OSK 1749/08).

Brak podstawy prawnej

Warszawskie sądy są jednak nieugięte. Przyjmują bezkrytycznie kontrowersyjne orzeczenia NSA. Brak jest podstawy prawnej do uwzględnienia roszczenia uzasadniała sędzia Katarzyna Gromek w sprawie Barbary Szulc, która domagała się 300 tys. zł odszkodowania za spadek wartości domu. Sąd oddalił jej pozew, mimo że złożyła go wkrótce po tym, jak wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie. W warszawskim sądzie jest ok. 200 podobnych spraw. Przegranym przepada wpis, czyli 5 proc. wartości przedmiotu sporu (średnio ok. 10 30 tys. zł). Niekiedy sądy zasądzają nawet koszty zastępstwa procesowego na rzecz Portów Lotniczych.

Przegrywający sprawy zapowiadają kolejne procesy. Tym razem będą pozywać Skarb Państwa, bo w momencie gdy wnosili sprawy do sądu, rozporządzenie jeszcze obowiązywało. Nie są bez szans twierdzą prawnicy.

Właściciele nieruchomości skorzystali z instrumentów, które dało im państwo, a potem w trakcie drogi sądowej to samo państwo zadziałało podstępnie i im te uprawnienia odebrało. Z orzeczeń SN (III CZP 41/96) wynika, że osoby te są objęte ochroną praw nabytych i mają prawo dochodzić odszkodowania od Skarbu Państwa uważa Bogumiła Kowalska, radca prawny z kancelarii AVAL, która prowadzi ok. 30 spraw przeciwko PP Portom Lotniczym.

Przed osobami, które przegrywają sprawy na skutek utraty mocy obowiązującej rozporządzenia, cała droga ze środkami odwoławczymi. Ponadto z konstytucji wynika, że jeżeli ktoś aktem władzy publicznej doznał szkody, to ta szkoda musi być naprawiona mówi Janusz Drachal, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

NSA kontrowersyjnie

Kłopoty mieszkańców stolicy zaczęły się od orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego(sygn. akt II OSK 445/09, 502/09), który uznał, że zmiana upoważnienia ustawowego do uregulowania stref wokół lotniska oznacza, że straciły ważność dotychczasowe przepisy wykonawcze, czyli rozporządzanie wojewody.

O tym, że rozporządzenie wojewody straciło moc, przesądził nie wyrok NSA, lecz zmiana ustawy i przepisu upoważniającego do uregulowania stref ograniczonego użytkowania wokół lotnisk. Zmiana nastąpiła 15 listopada 2008 r. i nie przewidywała w przepisach przejściowych, że zachowują swą moc dotychczasowe akty wykonawcze, tj. rozporządzenie. Z tego powodu NSA uznał postępowanie za bezprzedmiotowe wyjaśnia sędzia Janusz Drachal.

Podkreśla, że upoważnienie ustawowe jest tym elementem, który wiąże akt wykonawczy z ustawą. Rozporządzenie wykonawcze żyje tak długo, jak żyje upoważnienie, czyli łącznik między nim a ustawą. Jeśli zmienia się zakres przedmiotowy upoważnienia lub podmiot upoważniony, to zmiana ma charakter istotny. Oznacza, iż traci moc akt wykonawczy.

NSA wypowiedział się tylko co do mocy obowiązującej rozporządzenia, natomiast jak to się przełoży na sprawy cywilne, to zależy od oceny sądu cywilnego. Z ogólnych zasad intertemporalnych wynika jednak, że skutki aktu prawnego, który przestał obowiązywać, należy oceniać według tych zasad, które obowiązywały w dniu zdarzenia, które spowodowało sięgnięcie po ten przepis mówi sędzia Janusz Drachal.


źródło: gazetaprawna.pl

Odszkodowania Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Lotniska zapłacą za hałas i szkody okolicznych mieszkańców
Strefy ograniczonego użytkowania wokół Okęcia obowiązują uznał sąd. Dzięki temu właściciele działek sąsiadujących z lotniskiem otrzymają odszkodowania.
czytaj dalej...

10 tys. euro odszkodowania za trwające 15 lat postępowanie
10 tys. odszkodowania przyznał Trybunał w Strasburgu kobiecie, która poskarżyła się na trwające ponad 15 lat przed polskimi sądami postępowanie o zwrot działki w Warszawie, na której stoi obecnie hotel Metropol.
czytaj dalej...

Odszkodowanie przysługuje tylko za utracony bagaż
Pasażerowi samolotu należy się rekompensata jedynie za wartość utraconego bagażu. Za krzywdę z tym związaną już nie.
czytaj dalej...

Tanie drogi i drogie dziury, czyli co ma zrobić kierowca uszkodzonego na zniszczonej nawierzchni auta
Od lat kierowcy zmagają się z problemem, jaki stanowią pojawiające się po zimie dziury i wyboje na drogach. Kontakt z takimi niespodziankami może skończyć się uszkodzeniem kół lub zawieszenia. Dla kierowcy, który chce wystosować roszczenie o odszkodowanie za zniszczenie auta, najważniejszą informacją jest to, do kogo dziurawa droga należy.
czytaj dalej...

Generali ukarane za zaniżanie wypłat z ubezpieczenia autocasco
Towarzystwo Ubezpieczeń Generali będzie musiało zapłacić 600 tys. złotych kary za uzależnianie wysokości odszkodowania z ubezpieczenia autocasco od wybranej przez konsumenta metody oszacowania strat.
czytaj dalej...

Kiedy urzędnik zapłaci za błąd
Funkcjonariusz publiczny może zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej za wydanie błędnej decyzji. Ale dopiero wtedy, gdy obywatelowi wypłacono przyznane w związku z nią odszkodowanie.
czytaj dalej...

Łatwiej usuniemy drzewo grożące linii energetycznej
Po usunięciu drzewa, które może się przewrócić na słup energetyczny, trzeba zapłacić odszkodowanie właścicielowi terenu, z którego je wycięto.
czytaj dalej...

Sprawdź jakie masz prawa gdy spóźnia się pociąg lub zniszczą twój bagaż
Podróżnemu należy się odszkodowanie w postaci połowy wartości biletu, jeśli opóźnienie pociągu wynosi więcej niż dwie godziny. Za opóźnienie powyżej godziny należy wypłacić 25 proc. ceny biletu. W razie zniszczenia bagażu należy sporządzić protokół strat. W protokole wymienia się rozmiar i przyczynę szkody.
czytaj dalej...

Jak dochodzić roszczeń za zniszczenie przedmiotu najmu
Zdarza się, że po upływie okresu najmu najemca często zwraca zdewastowane mieszkanie, z uszkodzonymi meblami i jeszcze dodatkowo pozostawia niezapłacone rachunki za energię elektryczną, wodę, ciepło i gaz. Wynajmujący ma prawo się domagać odszkodowania, a nawet wystąpić z roszczeniem do sądu.
czytaj dalej...

Właściciel musi zwrócić najemcy kaucję
Kaucja zabezpiecza roszczenia wynajmującego z tytułu niezapłaconego czynszu i odszkodowania za szkody spowodowane przez lokatora. Po potrąceniu należności z tego tytułu trzeba ją zwrócić po opróżnieniu mieszkania albo wykupieniu go.
czytaj dalej...

Sprzedawca też ma prawo składać roszczenia o naprawienie szkody
Sprzedawca wprowadzony w błąd co do cech sprzedanego towaru, przez co musiał przyjąć reklamację klienta, może po zaspokojeniu jego żądań dochodzić odszkodowania od firmy, która mu taki towar dostarczyła.
czytaj dalej...

Jak zabezpieczyć usunięcie wad w umowie o roboty budowlane
W umowach o roboty budowlane powinny się znaleźć postanowienia zapewniające zamawiającemu usunięcie przez wykonawcę wad realizowanej inwestycji, a w ostateczności nawet gdy wady są nieusuwalne rozwiązanie umowy wraz z odpowiednim odszkodowaniem. Realizacji tych uprawnień służą instytucje: rękojmia za wady i gwarancja jakości. Ten rodzaj odpowiedzialności jest niezależny od winy wykonawcy oraz szkody poniesionej przez zamawiającego wskutek wykonania wadliwego obiektu.
czytaj dalej...

Szybsze odszkodowania dla wywłaszczanych
Gdy przed wywłaszczeniem nieruchomości nastąpi jej zajęcie, właściciel otrzyma zaliczkę na poczet przyszłej należności.
czytaj dalej...

Dochodząc odszkodowania za samochód, nie trzeba go naprawiać
Osoba dochodząca odszkodowania na podstawie przepisów o odpowiedzialności deliktowej nie jest zobowiązana do wykazania, że faktycznie poniosła już koszty naprawy pojazdu.
czytaj dalej...

Pasażer może wnieść sprawę do sądu w miejscu odlotu
Kiedy przewoźnik odwoła lot, pasażer może wnieść powództwo o odszkodowanie do sądu właściwego według miejsca odlotu albo przylotu samolotu.
czytaj dalej...

Sądy co roku orzekają odszkodowania za bezprawne pozbawienie wolności. Płacą podatnicy
Sądy co roku orzekają odszkodowania za bezprawne pozbawienie wolności. Płacą podatnicy, a nie konkretni policjanci, prokuratorzy, sędziowie - donosi "Gazeta Wyborcza".
czytaj dalej...

Prawa korzystających z ofert first minute: do 50 proc. obniżki za brak wyżywienia
Turysta może złożyć reklamację zawsze, gdy warunki pobytu nie zgadzają się z umową. W oszacowaniu odszkodowania pomoże tabela frankfurcka, która w procentach określa możliwości obniżenia zapłaty za wyjazd.
czytaj dalej...

Jak zdobyć rekompensatę za podtopiony teren
Kiedy sąsiad zalał czyjąś posesję wodą pochodzącą z jego terenu lub zasypał rów melioracyjny, można się domagać odszkodowania.
czytaj dalej...

Warszawa płaci milionowe odszkodowania za dekret Bieruta
 Setki milionów złotych rocznie płaci Warszawa za to, że w 1945 r. zabierano ziemię prywatnym właścicielom na podstawie dekretu Bolesława Bieruta, alarmuje "Gazeta Wyborcza".
czytaj dalej...

Skargi na przewlekłość postępowań sądowych i prokuratorskich też są załatwiane opieszale
Za przewlekanie spraw wypłacono w tym półroczu ponad pół miliona złotych rekompensat. Od 2 do 20 tys. zł odszkodowania musi zasądzić sąd przy stwierdzeniu przewlekłości. Prokuratorzy chcą obowiązkowych ubezpieczeń, by nie płacić rekompensat z własnej kieszeni.
czytaj dalej...

Gdy państwo źle działa, to płaci - klienci upadłych biur podróży w walce o odszkodowania
Seria bankructw biur podróży może zapoczątkować lawinę wniosków do sądu, aby zwrot kosztów poniesionych przez ich klientów pokrył Skarb Państwa. Obywatele mogą skarżyć władze o niedopełnienie obowiązku ochrony ich interesów.
czytaj dalej...

Firmy hazardowe pozwały Skarb Państwa o miliony złotych
Ośmiu milionów złotych odszkodowania domaga się od Izby Celnej w Olsztynie firma Fortuna jeden z liderów branży automatów o niskich wygranych. To pierwszy z zapowiadanej lawiny wniosków całej branży.
czytaj dalej...

Kiedy podważyć odszkodowanie za działkę przejętą pod nową drogę
Odszkodowanie za działkę odebraną pod drogę publiczną powinno w pełni rekompensować straty właściciela nieruchomości. Zaniżona wycena daje podstawę do jej podważenia na drodze administracyjnej, a następnie sądowej.
czytaj dalej...

Opłata stała od skargi na wysokość odszkodowania
Skarga wniesiona do sądu administracyjnego, w której skarżący kwestionuje tylko wysokość ustalonego odszkodowania za wywłaszczenie, podlega stałej opłacie w wysokości 200 zł.
czytaj dalej...

Można żądać odszkodowania za auto zniszczone z powodu złego stanu drogi
Jeśli chcemy dochodzić odszkodowania za uszkodzenie pojazdu z powodu złego stanu drogi, musimy zgromadzić jak najwięcej dowodów potwierdzających szkodę i jej rozmiary.
czytaj dalej...