Zadatek nie może decydować o wysokości odszkodowania
Wysokość odszkodowania z tytułu niewykonania zobowiązania nie może być ograniczona do wysokości zadatku lub jego podwójnej wysokości.
ORZECZENIE
Tomasz R. zawarł z firmą T. umowę o wybudowanie domu jednorodzinnego i przeniesienie na niego jego własności. Umowa zabezpieczona była zadatkiem. Firma nie wywiązała się ze zobowiązania, ale Tomasz R. nie odstąpił od umowy. Zwróciła mu zatem zadatek w podwójnej wysokości, ale nie chciała wypłacić odszkodowania, którego żądał. Wobec tego pozwał ją o nie do sądu.
Sąd I instancji oddalił powództwo. Stwierdził, że powodowi przysługiwało roszczenie odszkodowawcze, ale w sytuacji gdy strony ustanowiły zadatek mający zabezpieczyć należyte wykonanie umowy, roszczenie ogranicza się do możliwości żądania zwrotu zadatku w podwójnej wysokości i taki otrzymał. Tomasz R. odwołał się, a sąd II instancji uznał, że w sprawie wystąpiło zagadnienie prawne, które skierował do Sądu Najwyższego. Zapytał, czy w przypadku gdy wierzyciel nie skorzystał z możliwości odstąpienia od umowy na podstawie art. 394 par. 1 kodeksu cywilnego, a do niewykonania umowy doszło ze względu na okoliczności, za które wyłączną odpowiedzialność ponosi dłużnik, wysokość świadczenia odszkodowawczego, jakiego wierzyciel może się domagać, ograniczona jest do wartości zadatku lub jego podwójnej wysokości.
W uzasadnieniu pytania podkreślił, że art. 394 par. 1 k.c., który mówi o zadatku, reguluje sytuacje, gdy jedna ze stron umowy nie wywiązuje się z niej, a druga korzysta z uprawnienia odstąpienia od umowy. Wysokość roszczenia strony, która od umowy odstąpiła, ogranicza się wtedy do wysokości zadatku lub jego podwójnej wysokości. Wobec tego będzie wyłączona odpowiedzialność odszkodowawcza oparta na zasadach ogólnych tego, kto zobowiązania nie wykonał.
Wątpliwości powstają jednak w sytuacji, gdy wierzyciel nie chce od umowy odstąpić, bo ma wtedy możliwość domagania się wykonania zobowiązania. Z ogólnych zasad wynika, że gdy wierzyciel domaga się wykonania zobowiązania, a dłużnik nie wykonuje go, może się z tego tytułu domagać odszkodowania na podstawie art. 471 k.c. Jednak w doktrynie prezentowany jest pogląd, że gdy ustanowiony został zadatek, wierzyciel nie może bez odstąpienia od umowy oprzeć swego roszczenia na tym przepisie. Zadatek ma bowiem naturę odszkodowawczą. W orzecznictwie też prezentowany był taki pogląd. Wyrażane są poglądy przeciwne, które przyznają wierzycielowi prawo dokonania wyboru pomiędzy odstąpieniem od umowy i zatrzymaniem zadatku lub żądaniem jego podwójnej wysokości.
W odpowiedzi Sąd Najwyższy podjął 25 czerwca 2009 r. następującą uchwałę: W razie niewykonania zobowiązania wierzyciel, który nie odstąpił od umowy, może dochodzić naprawienia szkody na zasadach ogólnych, a należne mu odszkodowanie nie jest ograniczone do wysokości zadatku lub jego podwójnej wysokości.
Sygn. akt III CZP 39/09
ODPOWIEDZIALNOŚĆ DŁUŻNIKA
Z art. 471 k.c. wynika, że dłużnik zobowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że jest to następstwem okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności.
źródło: gazetaprawna.pl
Odszkodowania Olsztyn Gość hotelowy ma prawo do odszkodowania za utratę swoich rzeczyHotele, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe ponoszą odpowiedzialność za rzeczy wniesione przez gości. Prowadzący hotel musi przyjąć na przechowanie pieniądze, papiery wartościowe i cenne przedmioty.
czytaj dalej..."Skarb Państwa pozywany jest 15 razy na dzień"MARCIN DZIURDA o procesach o odszkodowania - Do sądów wpłynęły pierwsze pozwy zbiorowe przeciwko Skarbowi Państwa. W sumie powodowie domagają się już ponad 75 mln zł. To chyba duże niebezpieczeństwo dla Skarbu Państwa?
czytaj dalej...Odszkodowanie za niezgodne z prawem tymczasowe aresztowanie obejmie także utracone korzyściOdszkodowanie za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem tymczasowe aresztowanie powinno obejmować zarówno szkodę rzeczywistą jak utracone korzyści.
czytaj dalej...Odszkodowania w Polsce idą w milionyAż o 40 procent w porównaniu z 2009 rokiem wzrosła liczba wniosków o odszkodowania. Ponad 60 proc. z nich dotyczy rekompensat i zadośćuczynienia za szkody poniesione w wypadkach samochodowych.
czytaj dalej...Pozwolenie na budowę nie chroni przed rozbiórką domuJeżeli pozwolenie na budowę zostało wydane z naruszeniem prawa, inwestor musi rozebrać wybudowany dom. By uzyskać odszkodowanie od starosty, właściciel powinien udowodnić błędy organu administracji. Likwidacja pozwoleń na budowę zwiększa ryzyko prowadzenia inwestycji uważają eksperci.
czytaj dalej...Jak ubiegać się o odszkodowanie od biura podróży za nieudane wakacjeNa złożenie reklamacji klient ma 30 dni od powrotu z wycieczki. W takim samym terminie jej organizator musi na nią odpowiedzieć. Jeżeli tego nie zrobi, oznacza to, że uznał roszczenia.
czytaj dalej...Za szkodę podczas kontroli przedsiębiorca może wystąpić o odszkodowanieFirma, która poniesie szkodę wskutek kontroli przeprowadzonej z naruszeniem prawa, może wystąpić o odszkodowanie. Musi jednak udowodnić przed sądem, jakie poniosła straty.
czytaj dalej...Warszawa płaci milionowe odszkodowania za dekret Bieruta Setki milionów złotych rocznie płaci Warszawa za to, że w 1945 r. zabierano ziemię prywatnym właścicielom na podstawie dekretu Bolesława Bieruta, alarmuje "Gazeta Wyborcza".
czytaj dalej...Prawa korzystających z ofert first minute: do 50 proc. obniżki za brak wyżywieniaTurysta może złożyć reklamację zawsze, gdy warunki pobytu nie zgadzają się z umową. W oszacowaniu odszkodowania pomoże tabela frankfurcka, która w procentach określa możliwości obniżenia zapłaty za wyjazd.
czytaj dalej...Kiedy urzędnik zapłaci za błądFunkcjonariusz publiczny może zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej za wydanie błędnej decyzji. Ale dopiero wtedy, gdy obywatelowi wypłacono przyznane w związku z nią odszkodowanie.
czytaj dalej...70 proc. zaliczki w przypadku wywłaszczenia pod inwestycje publiczneWłaściciel nieruchomości, która zostanie przeznaczona pod inwestycje publiczne, będzie mógł uzyskać odszkodowanie za udostępnienie nieruchomości oraz szkody powstałe w wyniku jej zajęcia.
czytaj dalej...70 wyroków w sprawie hałasujących F-16. Większość pozwów kończy się umorzeniemPonad 70 wyroków zasądzających odszkodowania za hałas emitowany przez samoloty F-16 w Poznaniu i okolicach wydały do tej pory sądy. Zdecydowana większość pozwów o odszkodowanie kończy się umorzeniem sprawy lub oddaleniem powództwa.
czytaj dalej...Jak wygrać spór z biurem podróży, reklamując nieudany wyjazdNiezadowolony z wycieczki uczestnik może ją reklamować. Może to zrobić podczas imprezy turystycznej lub po powrocie do domu. W reklamacji może żądać obniżenia ceny lub świadczenia zastępczego. Konsument może także wystąpić o odszkodowanie za niewykonanie umowy.
czytaj dalej...Komentarz redakcji: Odszkodowanie bez opóźnieńPKP znów doprowadziły do opóźnień. Tym razem nie chodzi o pociągi, lecz o wejście w życie unijnego rozporządzenia.
czytaj dalej...Niechciane maszty telefonii komórkowejO losach budowy stacji bazowej telefonii komórkowej mogą decydować mieszkańcy. Sprzeciwiając się, trzeba wykazać wpływ inwestycji na zdrowie ludzi lub cenę działek. Właściciel ziemi może żądać od gminy odszkodowania za obniżenie jej wartości.
czytaj dalej...Pozew zbiorowy wścicieli aptek przeciwko ministerstwu zdrowia. Za utrudnienia w sprzedaży lekówOk.40 właścicieli punktów aptecznych wniosło pozew zbiorowy przeciwko resortowi zdrowia o odszkodowanie za straty wynikające z uniemożliwienia im sprzedaży niektórych leków. Podkreślają, że chodzi im głównie o zmianę przepisów.
czytaj dalej...Warto sprawdzić przewoźnika przed lotem turystycznymPrzez skorzystaniem z wakacyjnej oferty przelotu turystycznego powinniśmy zapytać przewoźnika o uprawnienia do prowadzenia takiej działalności. Od tego zależy czy otrzymamy ewentualne odszkodowanie.
czytaj dalej...Komentarz GP: Słuszne odszkodowanieDecyzje w sprawach wywłaszczeniowych zawsze wywołują spory. Im jest ich mniej, tym lepiej i dla urzędników, i dla wywłaszczanych, że nie wspomnę już o naszych autostradach, które z wielkimi trudnościami przebijają się przez opór właścicieli nieruchomości.
czytaj dalej...Pasażer może wnieść sprawę do sądu w miejscu odlotuKiedy przewoźnik odwoła lot, pasażer może wnieść powództwo o odszkodowanie do sądu właściwego według miejsca odlotu albo przylotu samolotu.
czytaj dalej...W sprawach o roszczenia pieniężne należy podać wartość sporuObowiązujące przepisy wymagają, aby w sprawach o roszczenia pieniężne, zgłoszone choćby w postaci odszkodowania, wartość przedmiotu sporu stanowiła podana kwota pieniężna.
czytaj dalej...Kto odpowie za szkody wyrządzone przez dziecko na zimowiskuOdszkodowanie za nieletniego, który np. wybił szybę czy poturbował innego narciarza, muszą zapłacić rodzice, opiekunowie albo osoby sprawujące nad nim faktyczną pieczę (np. wychowawcy na zimowisku).
czytaj dalej...Co zrobić, gdy na lotnisku zginie nam bagaż?Za laptop, aparat fotograficzny i biżuterię przewożoną w zaginionej walizce nie dostaniemy odszkodowania.
czytaj dalej...Euro 2012: bez nowej specustawy spory o wywłaszczenie gruntów sparaliżują inwestycjeDecyzja o lokalizacji inwestycji na Euro 2012 będzie także podstawą wywłaszczenia nieruchomości. Właściciele, którzy od razu oddadzą swoje grunty, otrzymają odszkodowania wyższe o 5 proc. Dziś wiele inwestycji na Euro jest zablokowanych, bowiem właściciele nie chcą oddawać swoich nieruchomości.
czytaj dalej...Można żądać odszkodowania za auto zniszczone z powodu złego stanu drogiJeśli chcemy dochodzić odszkodowania za uszkodzenie pojazdu z powodu złego stanu drogi, musimy zgromadzić jak najwięcej dowodów potwierdzających szkodę i jej rozmiary.
czytaj dalej...10 tys. euro odszkodowania za brak kontaktu z obrońcąBrak pozwolenia na kontakt z obrońcą w trakcie postępowania przed sądem stanowi naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności - uznał we wtorek Trybunał w Strasburgu.
czytaj dalej...