Odszkodowania Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

"Sprzedawca może żądać od producenta odszkodowania za podrobione towary"

Trzy pytania do MARCINA BARYCKIEGO rzecznika patentowego w Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna - Co grozi przedsiębiorcy za naruszenie praw do chronionych wzorów przemysłowych?

Przedsiębiorcy, dążąc do zdobycia klientów, przyciągają ich uwagę także wyglądem oferowanych towarów. Dlatego zarówno wzór przemysłowy (nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, np. zewnętrzne postacie odzieży, zabawek czy kosmetyków), jak i wzór użytkowy (nowe i użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym, np. oryginalne zamknięcie butelek lub wzór kołnierza ochronnego dla zwierząt) korzystają z ochrony przewidzianej w ustawie Prawo własności przemysłowej oraz w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Producent, który chce wytwarzać towary, wykorzystując chronione wzory, powinien zapewnić legalność produkcji towarów w drodze uzyskania praw wyłącznych do wzoru albo poprzez zawarcie odpowiedniej umowy licencji z osobą uprawnioną. Jej brak może skutkować decyzją sądu, który na wniosek osoby uprawnionej może zdecydować np. o zniszczeniu towaru. Efekt łatwo sobie wyobrazić. Jest nim eliminacja z rynku!

Czy sprzedawca, który oferuje towary bezprawnie produkowane według zastrzeżonych wzorów, odpowiada tak samo jak producent?

Sprzedawca jako niezależny od producenta przedsiębiorca ponosi ryzyko prawne i gospodarcze swojej działalności. Fakt działania w granicach umownych w relacji z producentem nie wyłącza odpowiedzialności sprzedawcy za naruszenie praw własności intelektualnej osób trzecich do wzoru. Odpowiedzialność sprzedawcy za naruszenie praw do wzoru jest oparta na zasadzie ryzyka i jest niezależna od winy. Zatem sprzedawca będzie ponosił odpowiedzialność za naruszenie praw do wzoru, nawet jeżeli działał w zaufaniu do producenta zapewniającego go o legalności produkcji.

W jaki sposób sprzedawcy mogą się zabezpieczyć przed takimi sytuacjami?

Producent, sprzedając towar obciążony prawem osoby trzeciej do wzoru, dostarcza sprzedawcy towar z wadą prawną. W interesie sprzedawcy leży zawarcie w umowie z producentem postanowień regulujących korzystnie dla sprzedawcy odpowiedzialność producenta w przedmiocie naruszenia praw własności intelektualnej osób trzecich. Producent, gwarantując, że sprzedaż towarów nie naruszy praw osób trzecich, co prawda nie zwolni sprzedawcy z bezpośredniej odpowiedzialności względem osób uprawnionych do wzoru, ale przejmie na siebie odpowiedzialność w tym zakresie. Nałożenie na producenta obowiązku zapłaty odpowiednich kar umownych ułatwi sprzedawcy dochodzenie odszkodowania od producenta.


źródło: gazetaprawna.pl

Odszkodowania Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Jakie odszkodowanie otrzyma turysta za zatrucie podczas wakacji
Turysta, u którego posiłek w restauracji lub pensjonacie spowodował zatrucie pokarmowe i wywołał rozstrój zdrowia, ma prawo domagać się od właściciela firmy gastronomicznej odszkodowania za poniesione szkody. Musi jednak udowodnić, że przyczyną zatrucia była nieświeża żywność zakupiona w tym konkretnym punkcie gastronomicznym.
czytaj dalej...

Dłużnik naprawi szkodę spowodowaną opóźnieniem
Gdy dłużnik nie wykonuje zobowiązań w terminie, wierzyciel ma prawo się domagać, aby uiścił odsetki, zapłacił karę umowną, a nawet wypłacił odszkodowanie wyrównujące poniesione straty spowodowane zwłoką w wykonaniu zobowiązania.
czytaj dalej...

Jak starać się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie
Poszkodowany może wystąpić do sądu z pozwem o zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji. Może on także domagać się zadośćuczynienia za doznane krzywdy oraz comiesięcznej renty. Pozew o odszkodowanie może złożyć wspólnie grupa co najmniej 10 osób.
czytaj dalej...

Generali ukarane za zaniżanie wypłat z ubezpieczenia autocasco
Towarzystwo Ubezpieczeń Generali będzie musiało zapłacić 600 tys. złotych kary za uzależnianie wysokości odszkodowania z ubezpieczenia autocasco od wybranej przez konsumenta metody oszacowania strat.
czytaj dalej...

Można żądać odszkodowania za hałas na lotnisku
Właściciele nieruchomości narażonych na hałas z lotniska mają tylko dwa tygodnie na złożenie pozwów o odszkodowania lub wykup nieruchomości.
czytaj dalej...

Podróżni zyskają nowe prawa w razie opóźnienia autobusów
ANNA ŻOCHOWSKA - W przypadku odwołania wyjazdu przewoźnik autobusowy będzie musiał zaproponować pasażerom wybór pomiędzy kontynuowaniem podróży lub zmianą trasy a zwrotem ceny biletu. Jeżeli tego nie zrobi, będzie musiał się liczyć z wypłatą odszkodowania
czytaj dalej...

Czy warsztat odpowiada za uszkodzenie naprawianego auta
Odszkodowania za zniszczony samochód w przypadku zdarzeń występujących zaraz po sobie należy rozbić na dwie szkody.
czytaj dalej...

Nie będzie odszkodowania za śmierć w wypadku po wtargnięciu łosia na drogę
Rodzina kierowcy, który zginął w wyniku zderzeniu auta z łosiem, nie otrzyma zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa - uznał we wtorek Sąd Apelacyjny w Białymstoku, oddalając apelację rodziny zmarłego. Orzeczenie jest prawomocne.
czytaj dalej...

Za dwa lata pasażer w Unii otrzyma odszkodowanie za opóźniony autobus
Tak jak w transporcie lotniczym, kolejowym i morskim, także w regularnych połączeniach autokarowych w UE za dwa lata pasażerom będą przysługiwały odszkodowania za opóźnienia albo odwołane wyjazdy. We wtorek nowe przepisy ostatecznie przyjął Parlament Europejski.
czytaj dalej...

Warszawa płaci milionowe odszkodowania za dekret Bieruta
 Setki milionów złotych rocznie płaci Warszawa za to, że w 1945 r. zabierano ziemię prywatnym właścicielom na podstawie dekretu Bolesława Bieruta, alarmuje "Gazeta Wyborcza".
czytaj dalej...

Kto płaci odszkodowanie z tytułu zalania mieszkania
Gdy poszkodowany ubezpieczył mieszkanie, to o pokrycie strat spowodowanych zalaniem go powinien się zwrócić do ubezpieczyciela. W razie braku polisy musi dochodzić roszczeń bezpośrednio od sprawcy szkody.
czytaj dalej...

Do odszkodowania za pogorszenie sytuacji życiowej nie wlicza się wpłat celowych
Wpłaty celowe osób trzecich przeznaczone na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb poszkodowanych katastrofą budowlaną nie wchodzą w zakres odszkodowania za czyn, który spowodował szkodę.
czytaj dalej...

Euro 2012: bez nowej specustawy spory o wywłaszczenie gruntów sparaliżują inwestycje
Decyzja o lokalizacji inwestycji na Euro 2012 będzie także podstawą wywłaszczenia nieruchomości. Właściciele, którzy od razu oddadzą swoje grunty, otrzymają odszkodowania wyższe o 5 proc. Dziś wiele inwestycji na Euro jest zablokowanych, bowiem właściciele nie chcą oddawać swoich nieruchomości.
czytaj dalej...

Uważaj, kupując auto od niemieckiego dilera
Kruczki prawne zagranicznych dilerów pozbawiają nabywców używanych aut odszkodowania, a niezrozumiałe dla Polaków klauzule często wyłączają możliwość reklamowania auta. Dodatkowo, spór polskiego kupca z niemieckim komisem najczęściej rozstrzyga zagraniczny sąd.
czytaj dalej...

Będą rekompensaty za słupy energetyczne i rurociągi na działkach. Odszkodowania wyniosą prawie 19 mld zł
Właściciele nieruchomości, przez które przebiegają rurociągi, sieci wodociągowe i ciepłownicze oraz linie energetyczne (i na których stoją słupy), mają dostać w sumie 18,7 mld zł rekompensat za uregulowanie stanu prawnego tej infrastruktury. Kończą się już prace nad specjalnym projektem.
czytaj dalej...

Sądy co roku orzekają odszkodowania za bezprawne pozbawienie wolności
Sądy co roku orzekają odszkodowania za bezprawne pozbawienie wolności. Płacą podatnicy, a nie konkretni policjanci, prokuratorzy, sędziowie - donosi "Gazeta Wyborcza".
czytaj dalej...

Tanie drogi i drogie dziury, czyli co ma zrobić kierowca uszkodzonego na zniszczonej nawierzchni auta
Od lat kierowcy zmagają się z problemem, jaki stanowią pojawiające się po zimie dziury i wyboje na drogach. Kontakt z takimi niespodziankami może skończyć się uszkodzeniem kół lub zawieszenia. Dla kierowcy, który chce wystosować roszczenie o odszkodowanie za zniszczenie auta, najważniejszą informacją jest to, do kogo dziurawa droga należy.
czytaj dalej...

Pozew zbiorowy wścicieli aptek przeciwko ministerstwu zdrowia. Za utrudnienia w sprzedaży leków
Ok.40 właścicieli punktów aptecznych wniosło pozew zbiorowy przeciwko resortowi zdrowia o odszkodowanie za straty wynikające z uniemożliwienia im sprzedaży niektórych leków. Podkreślają, że chodzi im głównie o zmianę przepisów.
czytaj dalej...

Jak uzyskać odszkodowanie od szpitala
Za błędy popełnione podczas zabiegów w szpitalu pacjent może się domagać odszkodowania, zadośćuczynienia lub renty od konkretnego lekarza lub od szpitala. Roszczenie przedawnia się po trzech latach.
czytaj dalej...

Sprzedaż podrobionych domen może się skończyć więzieniem
Naruszanie prawa do znaku towarowego znajdującego się w nazwie domeny może zakończyć się sprawą o odszkodowanie lub wszczęciem postępowania karnego wobec działającego bezprawnie internauty.
czytaj dalej...

Odbiorca prądu zmieni dostawcę w ciągu miesiąca
Przedsiębiorcy chętniej zmieniają dostawcę energii niż osoby indywidualne. W internecie będzie można porównać oferty konkurencyjnych sprzedawców. Za przerwy w dostawie energii otrzymamy do 5 tys. zł odszkodowania.
czytaj dalej...

Ugoda w procesie za nielegalne zamieszczenie artykułów w internecie
Spółka INFOR Biznes zawarła w czwartek przed białostockim sądem ugodę z firmą, której zarzuciła nielegalne zamieszczanie w internecie jej artykułów prasowych. Treści ugody, w tym kwoty odszkodowania, nie ujawniono.
czytaj dalej...

Za spóźnienie autobusu dostaniemy odszkodowanie
Klient otrzyma zwrot za bilet w przypadku dużego opóźnienia autokaru. Nieterminowi przewoźnicy będą zapewniać posiłki, a nawet pobyt w hotelu. W razie wypadku autokaru poszkodowani otrzymają wysokie rekompensaty.
czytaj dalej...

Orzeczenie SN: Gminy zapłacą odszkodowanie, gdy nie wskażą lokalu dla eksmitowanych
Gminy muszą płacić odszkodowanie właścicielom mieszkań, którzy uzyskali wyroki eksmisyjne przeciw osobom niemającym prawa do lokalu socjalnego, jeżeli takich osób nie można eksmitować, bo gmina nie wskazała pomieszczenia tymczasowego - wynika z uchwały SN.
czytaj dalej...

W sprawach o roszczenia pieniężne należy podać wartość sporu
Obowiązujące przepisy wymagają, aby w sprawach o roszczenia pieniężne, zgłoszone choćby w postaci odszkodowania, wartość przedmiotu sporu stanowiła podana kwota pieniężna.
czytaj dalej...