Odszkodowania Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Generali ukarane za zaniżanie wypłat z ubezpieczenia autocasco

Towarzystwo Ubezpieczeń Generali będzie musiało zapłacić 600 tys. złotych kary za uzależnianie wysokości odszkodowania z ubezpieczenia autocasco od wybranej przez konsumenta metody oszacowania strat.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionowała klauzule, jakie Towarzystwo Ubezpieczeń Generali stosowało w umowach z klientami od 2008 roku. Ubezpieczyciel naruszał zbiorowe interesy konsumentów, gdyż wypłacał pomniejszone odszkodowanie tym klientom, którzy do wyliczenia odszkodowania zdecydowali się na wycenę towarzystwa ubezpieczeń. Przedsiębiorca będzie musiał zapłacić 600 tysięcy złotych kary.

Zgodnie z prawem wysokość odszkodowania powinna obejmować sumę cen części zamiennych i usług koniecznych do wykonania naprawy z uwzględnieniem podatku. Tymczasem w przypadku Generali tym konsumentom, którzy do wyliczenia odszkodowania zdecydowali się na wycenę towarzystwa ubezpieczeń, Generali bezprawnie wypłacało odszkodowanie pomniejszone o równowartość VAT. Natomiast osoby, które zdecydowały się na zwrot kosztów na podstawie faktur dokonanej już naprawy, mogły liczyć na pełne odszkodowanie czyli zawierające podatek. Konsument, wybierając inną metodę oszacowania odszkodowania, nie otrzymywał więc takiej sumy, która pokryłaby koszty naprawy.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów na przedsiębiorcę, który stosuje praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów, prezes UOKiK może nałożyć karę finansową w wysokości do 10 proc. przychodu osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji. Na Generali została nałożona sankcja w wysokości 620 935 złotych. Ponadto Generali będzie musiało zaniechać stosowania niedozwolonych praktyk.


źródło: gazetaprawna.pl

Odszkodowania Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Po powodzi kancelarie odszkodowawcze dyktują wysokie opłaty
Kancelarie odszkodowawcze pozyskują klientów, podając się za przedstawicieli ubezpieczyciela i pobierają wynagrodzenia w wysokości nawet do 50 proc. uzyskanego dla klienta odszkodowania
czytaj dalej...

Będą odszkodowania dla pasażerów opóźnionych autokarów
Tak jak w transporcie lotniczym, kolejowym i morskim, także w regularnych połączeniach autokarowych pasażerom będą przysługiwały odszkodowania za opóźnienia albo odwołane wyjazdy. We wtorek w nocy eurodeputowani porozumieli się w tej sprawie z rządami "27".
czytaj dalej...

Podróżni zyskają nowe prawa w razie opóźnienia autobusów
ANNA ŻOCHOWSKA - W przypadku odwołania wyjazdu przewoźnik autobusowy będzie musiał zaproponować pasażerom wybór pomiędzy kontynuowaniem podróży lub zmianą trasy a zwrotem ceny biletu. Jeżeli tego nie zrobi, będzie musiał się liczyć z wypłatą odszkodowania
czytaj dalej...

70 proc. zaliczki w przypadku wywłaszczenia pod inwestycje publiczne
Właściciel nieruchomości, która zostanie przeznaczona pod inwestycje publiczne, będzie mógł uzyskać odszkodowanie za udostępnienie nieruchomości oraz szkody powstałe w wyniku jej zajęcia.
czytaj dalej...

Do odszkodowania za pogorszenie sytuacji życiowej nie wlicza się wpłat celowych
Wpłaty celowe osób trzecich przeznaczone na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb poszkodowanych katastrofą budowlaną nie wchodzą w zakres odszkodowania za czyn, który spowodował szkodę.
czytaj dalej...

Trybunał w Strasburgu przyznał odszkodowanie za przeludnienie więzień
Po 3 tys. i 3,5 tys. euro odszkodowania przyznał Europejski Trybunał Praw Człowieka dwóm Polakom, którzy skarżyli się na przeludnienie więzień i zbyt małą powierzchnię celi przypadającą na więźnia. Trybunał uznał, że warunki w zakładach karnych tych więźniów naruszają Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.
czytaj dalej...

10 tys. euro odszkodowania za brak kontaktu z obrońcą
Brak pozwolenia na kontakt z obrońcą w trakcie postępowania przed sądem stanowi naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności - uznał we wtorek Trybunał w Strasburgu.
czytaj dalej...

Sprawdź jakie masz prawa gdy spóźnia się pociąg lub zniszczą twój bagaż
Podróżnemu należy się odszkodowanie w postaci połowy wartości biletu, jeśli opóźnienie pociągu wynosi więcej niż dwie godziny. Za opóźnienie powyżej godziny należy wypłacić 25 proc. ceny biletu. W razie zniszczenia bagażu należy sporządzić protokół strat. W protokole wymienia się rozmiar i przyczynę szkody.
czytaj dalej...

Za błędy prokuratora i sędziego zawsze płaci Skarb Państwa
Prawie 12 mln zł państwo musiało przeznaczyć na odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszne skazanie lub niesłuszne tymczasowe aresztowanie.
czytaj dalej...

Prawo autorskie: kancelarie ścigają internautów za udostępnianie i pobieranie plików
Nawet kilku tysiącom osób, które bezprawnie udostępniały muzykę albo książki, kancelarie prawne przysłały przedsądowe wezwania do do zawarcia ugody i zapłaty odszkodowania.
czytaj dalej...

Kontrahent może skutecznie dochodzić od dewelopera odszkodowania w razie niewykonania umowy
Ryszard P. zawarł na piśmie umowę z deweloperem Mieczysławem R., który zobowiązał się wybudować i sprzedać mieszkania na nowym osiedlu. Deweloper nie wywiązał się z zobowiązań, więc Ryszard P. wniósł do sądu pozew o naprawienie szkody. Domagał się zapłaty za utratę korzyści spowodowaną wzrostem cen na rynku nieruchomości. Sąd okręgowy uwzględnił częściowo powództwo i przyjął, że strony zawarły umowy deweloperskie, które nie są umowami przedwstępnymi. Dlatego zdaniem sądu zawarcie ich w formie pisemnej nie powoduje nieważności, a powód ma prawo dochodzić naprawienia szkody w pełnej wysokości na podstawie art. 471 k.c. Od wyroku pozwany wniósł apelację. Z kolei sąd apelacyjny powziął wątpliwości, czy powodowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody obejmujące utratę spodziewanych korzyści w wysokości rynkowej wartości lokalu, skoro do ustanowienia i przeniesienia odrębnej własności lokalu zobowiązał się tylko w zwykłej umowie pisemnej, a roszczenie nabywcy nie zostało wpisane do księgi wieczystej. Dlatego zwrócił się z pytaniem prawnym do Sądu Najwyższego.
czytaj dalej...

Warto sprawdzić przewoźnika przed lotem turystycznym
Przez skorzystaniem z wakacyjnej oferty przelotu turystycznego powinniśmy zapytać przewoźnika o uprawnienia do prowadzenia takiej działalności. Od tego zależy czy otrzymamy ewentualne odszkodowanie.
czytaj dalej...

"Trybunał w Strasburgu jak echo sądów krajowych"
Rozmawiamy z ambasadorem JAKUBEM WOŁĄSIEWICZEM - W sprawie Hutten-Czapskiej po raz pierwszy w historii Trybunału w Strasburgu udało się Polsce przełamać schemat myślenia, że jedynym rozwiązaniem, gdy naruszone zostały prawa majątkowe właścicieli, jest odszkodowanie.
czytaj dalej...

Kto płaci odszkodowanie z tytułu zalania mieszkania
Gdy poszkodowany ubezpieczył mieszkanie, to o pokrycie strat spowodowanych zalaniem go powinien się zwrócić do ubezpieczyciela. W razie braku polisy musi dochodzić roszczeń bezpośrednio od sprawcy szkody.
czytaj dalej...

Odszkodowanie przysługuje tylko za utracony bagaż
Pasażerowi samolotu należy się rekompensata jedynie za wartość utraconego bagażu. Za krzywdę z tym związaną już nie.
czytaj dalej...

Użytkownicy Odsiebie.com mogą trafić do więzienia
Za udostępnianie pirackich plików za pośrednictwem portalu grozi do dwóch lat więzienia. Policja może ścigać internautów tylko na wniosek twórców lub organizacji ich reprezentujących. Internauta za udostępnianie w sieci nielegalnych plików może zapłacić odszkodowanie twórcy.
czytaj dalej...

By dochodzić odszkodowania, pacjent musi udowodnić, że został zarażony w szpitalu
Żeby skutecznie dochodzić odszkodowania za zarażenie wirusem żółtaczki typu C, należy wskazać placówkę służby zdrowia i personel za to odpowiedzialny. Ciężar udowodnienia spoczywa na powodzie.
czytaj dalej...

Zagraniczny sąd nie może sądzić polskiego fiskusa
Pozew o odszkodowanie za błędną decyzję polskiego organu podatkowego złożony w zagranicznym sądzie będzie nieskuteczny. Powód to brak tzw. jurysdykcji krajowej. Mówiąc prościej sąd jednego państwa nie może sądzić innego państwa i jego organów.
czytaj dalej...

Postępowanie egzekucyjne: Trzeba udowodnić bezprawność działania komornika
Jeżeli żąda się od komornika odszkodowania za niezgodne z prawem prowadzenie egzekucji, trzeba wykazać bezprawność jego działania i poniesioną w związku z tym szkodę. W przeciwnym wypadku roszczenie jest bezzasadne.
czytaj dalej...

PKP zapłaci pasażerom odszkodowania za opóźnienia pociągów
Podróżni nie mogą od razu liczyć na odszkodowanie za opóźnienie pociągu. Ekwiwalent przysługuje, gdy przewoźnik naraził podróżującego na wydatki. Od 2011 roku za ponaddwugodzinne opóźnienie będzie zwrot połowy ceny biletu.
czytaj dalej...

70 wyroków w sprawie hałasujących F-16. Większość pozwów kończy się umorzeniem
Ponad 70 wyroków zasądzających odszkodowania za hałas emitowany przez samoloty F-16 w Poznaniu i okolicach wydały do tej pory sądy. Zdecydowana większość pozwów o odszkodowanie kończy się umorzeniem sprawy lub oddaleniem powództwa.
czytaj dalej...

Zadatek nie może decydować o wysokości odszkodowania
Wysokość odszkodowania z tytułu niewykonania zobowiązania nie może być ograniczona do wysokości zadatku lub jego podwójnej wysokości.
czytaj dalej...

Orzeczenie SN: Gminy zapłacą odszkodowanie, gdy nie wskażą lokalu dla eksmitowanych
Gminy muszą płacić odszkodowanie właścicielom mieszkań, którzy uzyskali wyroki eksmisyjne przeciw osobom niemającym prawa do lokalu socjalnego, jeżeli takich osób nie można eksmitować, bo gmina nie wskazała pomieszczenia tymczasowego - wynika z uchwały SN.
czytaj dalej...

10 tys. euro odszkodowania za trwające 15 lat postępowanie
10 tys. odszkodowania przyznał Trybunał w Strasburgu kobiecie, która poskarżyła się na trwające ponad 15 lat przed polskimi sądami postępowanie o zwrot działki w Warszawie, na której stoi obecnie hotel Metropol.
czytaj dalej...

Do odszkodowania nie wlicza się wpłat celowych
Wpłaty celowe osób trzecich przeznaczone na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb poszkodowanych katastrofą budowlaną nie wchodzą w zakres odszkodowania za czyn, który spowodował szkodę.
czytaj dalej...