Jak zabezpieczyć usunięcie wad w umowie o roboty budowlane
W umowach o roboty budowlane powinny się znaleźć postanowienia zapewniające zamawiającemu usunięcie przez wykonawcę wad realizowanej inwestycji, a w ostateczności nawet gdy wady są nieusuwalne rozwiązanie umowy wraz z odpowiednim odszkodowaniem. Realizacji tych uprawnień służą instytucje: rękojmia za wady i gwarancja jakości. Ten rodzaj odpowiedzialności jest niezależny od winy wykonawcy oraz szkody poniesionej przez zamawiającego wskutek wykonania wadliwego obiektu.
Odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady i z tytułu gwarancji ma także istotne znaczenie także dla interesów wykonawcy. Może bowiem się okazać, że usuwanie wad generuje koszty, które stawiają pod znakiem zapytania kalkulację rentowności kontraktu.
RĘKOJMIA ZA WADY
Stwierdzenie wady
W przypadku umów o roboty budowlane do odpowiedzialności za wady z tytułu rękojmi stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące umowy o dzieło albo przepisy o rękojmi przy sprzedaży gdy przepisy umowy o dzieło nie regulują danej kwestii. Wadą fizyczną obiektu budowlanego stanowiącego przedmiot umowy o roboty budowlane jest wada polegająca na wykonaniu obiektu niezgodnie z umową, dokumentacją projektową, przepisami dotyczącymi zasad realizacji robót budowlanych, przy czym wady te zmniejszają:
wartość obiektu budowlanego,
użyteczność obiektu ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia.
Niezależnie od tego wadą jest również brak właściwości, o których istnieniu zapewnił wykonawca, oraz przekazanie (wykonanie) obiektu budowlanego w stanie niezupełnym.
Jak z powyższego wynika, samo wykonanie niezgodne z dokumentacją nie przesądza o wadzie. Dla jej powstania niezbędne jest, by wada tkwiła wewnątrz obiektu, nie może być ona następstwem okoliczności zewnętrznych, a zwłaszcza sposobu użytkowania. Odpowiedzialność za wady nie powstaje w przypadku, gdy zamawiający o wadzie wiedział.
Zarzucając wykonawcy wadliwość obiektu, należy badać także obowiązujący wykonawcę stopień staranności w jego wykonaniu. Zasadnicze kryterium winny tu stanowić warunki umowy, a w razie gdy umowa zawiera postanowienia niewystarczająco precyzyjne, stosuje się zawarty w kodeksie cywilnym wymóg wykonania umowy z zachowaniem należytej staranności, która winna cechować przedsiębiorcę budowlanego. Kolejnym miernikiem, w oparciu o który formułujemy ocenę wartości lub użyteczności, są ustalone zwyczaje i zasady słuszności. Generalnie przepisy nakazują wykonywanie robót budowlanych w celu uzyskania obiektu o średniej jakości, co nie wyklucza jednak ustanowienia w umowie bardziej rygorystycznych wymogów.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak zabezpieczyć usunięcie wad w umowie o roboty budowlane.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz:
- Obowiązki zamawiającego
- Uprawnienia inwestora
- Wzór umowy o roboty budowlane
źródło: gazetaprawna.pl
Odszkodowania Olsztyn Generali ukarane za zaniżanie wypłat z ubezpieczenia autocascoTowarzystwo Ubezpieczeń Generali będzie musiało zapłacić 600 tys. złotych kary za uzależnianie wysokości odszkodowania z ubezpieczenia autocasco od wybranej przez konsumenta metody oszacowania strat.
czytaj dalej...W umowie przedwstępnej można zastrzec karę za jej niewykonanieJeżeli jedna ze stron umowy przedwstępnej uchyla się od zawarcia umowy ostatecznej, można żądać na drodze sądowej odszkodowania. Łatwiejszym sposobem zabezpieczenia jest jednak wprowadzenie do umowy przedwstępnej zapisu o karze umownej.
czytaj dalej...Nie będzie odszkodowania za śmierć w wypadku po wtargnięciu łosia na drogęRodzina kierowcy, który zginął w wyniku zderzeniu auta z łosiem, nie otrzyma zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa - uznał we wtorek Sąd Apelacyjny w Białymstoku, oddalając apelację rodziny zmarłego. Orzeczenie jest prawomocne.
czytaj dalej...Kto odpowie za szkody wyrządzone przez dziecko na zimowiskuOdszkodowanie za nieletniego, który np. wybił szybę czy poturbował innego narciarza, muszą zapłacić rodzice, opiekunowie albo osoby sprawujące nad nim faktyczną pieczę (np. wychowawcy na zimowisku).
czytaj dalej...W sprawach o roszczenia pieniężne należy podać wartość sporuObowiązujące przepisy wymagają, aby w sprawach o roszczenia pieniężne, zgłoszone choćby w postaci odszkodowania, wartość przedmiotu sporu stanowiła podana kwota pieniężna.
czytaj dalej...Przy pozwach zbiorowych firmy mogą zbankrutowaćDziesięciu poszkodowanych wystarczy do prowadzenia postępowania grupowego. Pasażerowie będą mogli wspólnie żądać odszkodowania za odwołany pociąg. 60 proc. firm uważa, że pozwy zbiorowe nie będą miały wpływu na ich działalność.
czytaj dalej...Roszczenia powodziowe: Szkodę można zgłosić ubezpieczycielowi przez telefonNajpóźniej w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie. Im mniejsza szkoda, tym szybsza wypłata pieniędzy.
czytaj dalej...Za wypadek ucznia podczas zajęć odpowiada szkołaZa nieszczęśliwy wypadek ucznia podczas zajęć szkolnych odpowiada szkoła i to do niej należy kierować roszczenia odszkodowawcze o wypłatę jednorazowego odszkodowania lub stałej renty.
czytaj dalej...Bezpłatne konsultacje przed podpisaniem umowy ubezpieczeniaRzecznik praw obywatelskich pomoże osobom skarżącym się na ubezpieczycieli, ponieważ klienci nie zawsze otrzymują uzasadnienie odmowy wypłacenia odszkodowania.
czytaj dalej...Prawo autorskie: kancelarie ścigają internautów za udostępnianie i pobieranie plikówNawet kilku tysiącom osób, które bezprawnie udostępniały muzykę albo książki, kancelarie prawne przysłały przedsądowe wezwania do do zawarcia ugody i zapłaty odszkodowania.
czytaj dalej...Orzeczenie SN: Gminy zapłacą odszkodowanie, gdy nie wskażą lokalu dla eksmitowanychGminy muszą płacić odszkodowanie właścicielom mieszkań, którzy uzyskali wyroki eksmisyjne przeciw osobom niemającym prawa do lokalu socjalnego, jeżeli takich osób nie można eksmitować, bo gmina nie wskazała pomieszczenia tymczasowego - wynika z uchwały SN.
czytaj dalej...Skargi na przewlekłość postępowań sądowych i prokuratorskich też są załatwiane opieszaleZa przewlekanie spraw wypłacono w tym półroczu ponad pół miliona złotych rekompensat. Od 2 do 20 tys. zł odszkodowania musi zasądzić sąd przy stwierdzeniu przewlekłości. Prokuratorzy chcą obowiązkowych ubezpieczeń, by nie płacić rekompensat z własnej kieszeni.
czytaj dalej...Magister prawa wyręczy przed sądem adwokataParlamentarzyści proponują, by prawnicy spoza korporacji reprezentowali strony przed sądami. Absolwenci prawa mają tylko przygotowanie teoretyczne twierdzą adwokaci i radcowie. Za błędy pełnomocników klient mógłby dochodzić odszkodowania z obowiązkowego OC.
czytaj dalej..."Skarb Państwa pozywany jest 15 razy na dzień"MARCIN DZIURDA o procesach o odszkodowania - Do sądów wpłynęły pierwsze pozwy zbiorowe przeciwko Skarbowi Państwa. W sumie powodowie domagają się już ponad 75 mln zł. To chyba duże niebezpieczeństwo dla Skarbu Państwa?
czytaj dalej...Będą odszkodowania dla pasażerów opóźnionych autokarówTak jak w transporcie lotniczym, kolejowym i morskim, także w regularnych połączeniach autokarowych pasażerom będą przysługiwały odszkodowania za opóźnienia albo odwołane wyjazdy. We wtorek w nocy eurodeputowani porozumieli się w tej sprawie z rządami "27".
czytaj dalej...Ugoda w procesie za nielegalne zamieszczenie artykułów w internecieSpółka INFOR Biznes zawarła w czwartek przed białostockim sądem ugodę z firmą, której zarzuciła nielegalne zamieszczanie w internecie jej artykułów prasowych. Treści ugody, w tym kwoty odszkodowania, nie ujawniono.
czytaj dalej...TK rozstrzygnie, kto może ubiegać się o świadczenie deportacyjneCzy deportowani w czasie wojny do pracy przymusowej w granicach państwa polskiego sprzed 1 września 1939 roku mogą ubiegać się o odszkodowanie - rozstrzygnie 7 grudnia Trybunał Konstytucyjny. Wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisów ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym skierował do TK Rzecznik Praw Obywatelskich.
czytaj dalej...Pieniądze z funduszy zasilą budżet nawet o 5 mld złRząd będzie ratował budżet pieniędzmi przeznaczonymi na restrukturyzację przedsiębiorstw i odszkodowania dla byłych właścicieli majątku państwowego.
czytaj dalej...Jakie odszkodowanie za nieudany urlopAby uniknąć procesów z biurem podróży po powrocie z nieudanego urlopu, warto przed wyborem wycieczki przyjrzeć się dokładnie proponowanym ofertom. Najważniejsze są te postanowienia, w których organizator wyjazdu gwarantuje ochronę praw podróżujących konsumentów.
czytaj dalej...Jak uzyskać odszkodowanie od szpitalaZa błędy popełnione podczas zabiegów w szpitalu pacjent może się domagać odszkodowania, zadośćuczynienia lub renty od konkretnego lekarza lub od szpitala. Roszczenie przedawnia się po trzech latach.
czytaj dalej...Pacjent ma prawo domagać się odszkodawania nawet od zadłużonego szpitalaPacjent, który został zainfekowany podczas leczenia w szpitalu żółtaczką lub gronkowcem, ma prawo do odszkodowania, renty oraz zadośćuczynienia.
czytaj dalej...Jak starać się o odszkodowanie lub zadośćuczynieniePoszkodowany może wystąpić do sądu z pozwem o zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji. Może on także domagać się zadośćuczynienia za doznane krzywdy oraz comiesięcznej renty. Pozew o odszkodowanie może złożyć wspólnie grupa co najmniej 10 osób.
czytaj dalej...Dochodząc odszkodowania za samochód, nie trzeba go naprawiaćOsoba dochodząca odszkodowania na podstawie przepisów o odpowiedzialności deliktowej nie jest zobowiązana do wykazania, że faktycznie poniosła już koszty naprawy pojazdu.
czytaj dalej...Jak dochodzić odszkodowania za słupy energetyczne stojące na naszej działceWłaściciele działek z liniami energetycznymi, sieciami gazowymi lub wodociągowymi mogą ubiegać się o odszkodowania od firm przesyłowych. Mogą też składać wnioski o ustanowienie umowy o odpłatną służebność przesyłu.
czytaj dalej...Sąd przyzna odszkodowanie rodzicowi, któremu naruszono prawa do kontaktów z dzieckiemZamiast płacić grzywnę na rzecz Skarbu Państwa, rodzic, który uniemożliwia drugiemu kontakt z dzieckiem wypłaci mu za każde utrudnienie kwotę określoną przez sąd opiekuńczy.
czytaj dalej...