Odszkodowania Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Sprzedawca też ma prawo składać roszczenia o naprawienie szkody

Sprzedawca wprowadzony w błąd co do cech sprzedanego towaru, przez co musiał przyjąć reklamację klienta, może po zaspokojeniu jego żądań dochodzić odszkodowania od firmy, która mu taki towar dostarczyła.

Obowiązkiem sprzedawcy jest udzielić kupującemu jasnych, zrozumiałych i niewprowadzających w błąd informacji, wystarczających do prawidłowego i pełnego korzystania ze sprzedanego towaru konsumpcyjnego. Jest to o tyle istotne, że sprzedaż stanowi umowę, a oferowany produkt musi być z tą umową zgodny.

Za towar konsumpcyjny zgodny z umową uznaje się produkt, który posiada odpowiednie dla jego rodzaju cechy i właściwości. Za taki uważa się też towar, który odpowiada oczekiwaniom wynikającym ze składanych publicznie zapewnień sprzedawcy, producenta lub jego przedstawiciela szczególnie wyrażonych w oznakowaniu towaru lub reklamie. Jeśli zatem ktoś kupi reklamowany artykuł i stwierdzi, że nie spełnia głoszonych w radiu, prasie, telewizji czy na billboardach oczekiwań, wtedy może swoje zastrzeżenia zgłosić sprzedawcy, występując do niego z określonymi żądaniami. I to nawet jeżeli nie on był autorem reklamy. Jemu pozostaje wtedy wystąpić z roszczeniami do przedsiębiorcy, który jest dostawcą towaru (producenta, importera, dystrybutora, hurtowni).

Roszczenia sprzedawcy

Sprzedawca może dochodzić swoich praw w ten sposób nie tylko w przypadku reklam, ale też innych pozyskanych i wprowadzających go w błąd informacji. Jeśli z tego tytułu poniesie szkody wynikające z reklamacji składanych przez klientów, ma prawo do ubiegania się o ich naprawienie. W przypadku zaspokojenia przez niego roszczeń konsumenta wynikających z niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedawca może bowiem dochodzić odszkodowania od któregokolwiek z poprzednich sprzedawców, jeżeli wskutek jego działania lub zaniechania towar był niezgodny z umową sprzedaży konsumenckiej. Uprawnień z tytułu odpowiedzialności odszkodowawczej powinien dochodzić na podstawie przepisów kodeksu cywilnego o skutkach niewykonania zobowiązań. Przysługujące mu w takiej sytuacji roszczenie zwrotne przedawnia się z upływem sześciu miesięcy, a staje się wymagalne z chwilą zaspokojenia kupującego, nie później jednak niż w dniu, w którym sprzedawca obowiązany był to uczynić.

W piśmiennictwie zwraca się przy tym uwagę, że takie uprawnienie sprzedawcy nie oznacza wprost możliwości dochodzenia swych racji u wytwórcy towaru, nawet jeśli to on przekazał wprowadzające w błąd informacje. Sprzedawca ponosi odpowiedzialność za osoby trzecie, w zakresie, w jakim udzielają one informacji i zapewnień o cechach towarów, ale przepisy nie przewidują wprost dochodzenia odszkodowania wobec producenta, a jedynie w stosunku do poprzednich sprzedawców. Kwestię tę trzeba zatem rozstrzygać na podstawie stosunku prawnego łączącego sprzedawcę z producentem (Maliszewska-Nienartowicz Justyna, Glosa 2002.12.13).

W każdym razie sprzedawca nie jest związany zapewnieniami dotyczącymi właściwości towaru sprzedanego, jeżeli wykaże, że zapewnień tych nie znał ani, oceniając rozsądnie, znać nie mógł albo że nie mogło ono mieć wpływu na decyzję kupującego o zawarciu umowy, albo też że jego treść sprostowano przed zawarciem umowy.


źródło: gazetaprawna.pl

Odszkodowania Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

SN: zasady ochrony świadków koronnych tajne także w sprawie cywilnej
Zasady i szczegóły ochrony świadków koronnych nie mogą być ujawnione w procesie cywilnym - orzekł w środę Sąd Najwyższy. Oznacza to, że osoba objęta taką ochroną, domagając się odszkodowania np. za utracone zarobki, nie może zgłosić dowodów w swej sprawie.
czytaj dalej...

Można było wystąpić o odszkodowania za wywłaszczenie pod drogi, nie czekając na decyzje wojewody
Wszystkie osoby, które utraciły własność nieruchomości, mogły zgłaszać w ciągu pięciu lat swoje roszczenia odszkodowawcze, niezależnie od tego czy została w tym czasie wydana decyzja wojewody stwierdził TK.
czytaj dalej...

Szanse na odszkodowanie wymusi dopiero UE
Do tej pory żadna z ponad 50 grup poszkodowanych, które wniosły pozew zbiorowy, nie otrzymała odszkodowania. Prawnicy i ofiary narzekają na zbytnią restrykcyjność przepisów.
czytaj dalej...

Jak dochodzić roszczeń za zniszczenie przedmiotu najmu
Zdarza się, że po upływie okresu najmu najemca często zwraca zdewastowane mieszkanie, z uszkodzonymi meblami i jeszcze dodatkowo pozostawia niezapłacone rachunki za energię elektryczną, wodę, ciepło i gaz. Wynajmujący ma prawo się domagać odszkodowania, a nawet wystąpić z roszczeniem do sądu.
czytaj dalej...

"Trybunał w Strasburgu jak echo sądów krajowych"
Rozmawiamy z ambasadorem JAKUBEM WOŁĄSIEWICZEM - W sprawie Hutten-Czapskiej po raz pierwszy w historii Trybunału w Strasburgu udało się Polsce przełamać schemat myślenia, że jedynym rozwiązaniem, gdy naruszone zostały prawa majątkowe właścicieli, jest odszkodowanie.
czytaj dalej...

Podróżni zyskają nowe prawa w razie opóźnienia autobusów
ANNA ŻOCHOWSKA - W przypadku odwołania wyjazdu przewoźnik autobusowy będzie musiał zaproponować pasażerom wybór pomiędzy kontynuowaniem podróży lub zmianą trasy a zwrotem ceny biletu. Jeżeli tego nie zrobi, będzie musiał się liczyć z wypłatą odszkodowania
czytaj dalej...

Bez stref wokół lotnisk nie ma odszkodowań
Nie tylko warszawiacy mają problemy z odszkodowaniami za hałas i spadek wartości działek położonych w sąsiedztwie lotniska. Z podobnymi problemami borykają się sąsiedzi lotniska w Pyrzowicach.
czytaj dalej...

Kiedy należy się odszkodowanie za szkodę spowodowaną niewykonaniem umowy
Jakie odszkodowanie przysługuje z tytułu niewykonania bądź niewłaściwego wykonania umowy?
czytaj dalej...

Skargi na opieszałość też są załatwiane opieszale
Za przewlekanie spraw wypłacono w tym półroczu ponad pół miliona złotych rekompensat. Od 2 do 20 tys. zł odszkodowania musi zasądzić sąd przy stwierdzeniu przewlekłości. Prokuratorzy chcą obowiązkowych ubezpieczeń, by nie płacić rekompensat z własnej kieszeni.
czytaj dalej...

Komentarz GP: Zyskowne odszkodowania
W 2008 roku odnotowano prawie 50 tys. wypadków drogowych. 5,5 tys. osób poniosło w nich śmierć, a ponad 60 tys. zostało rannych. Dane Komendy Głównej Policji są porażające.
czytaj dalej...

Za bezprawną decyzję urzędnik zapłaci sam
Odpowiedzialność majątkową za decyzje wydane z rażącym naruszeniem prawa będą ponosiły nie tylko instytucje państwowe, lecz także wydający je urzędnicy. Funkcjonariusz publiczny, który swoim zachowaniem wyrządzi szkodę, będzie musiał zwrócić wypłacone przez państwo odszkodowanie
czytaj dalej...

Można żądać odszkodowania za auto zniszczone z powodu złego stanu drogi
Jeśli chcemy dochodzić odszkodowania za uszkodzenie pojazdu z powodu złego stanu drogi, musimy zgromadzić jak najwięcej dowodów potwierdzających szkodę i jej rozmiary.
czytaj dalej...

Za agresywnego pracownika ochrony odszkodowanie zapłaci sklep lub agencja
Sławomir Paruch - Naruszenie dóbr osobistych klienta w wyniku bezprawnej ingerencji pracowników ochrony może być podstawą do domagania się odszkodowania lub zadośćuczynienia za straty niematerialne. Niekiedy na ochroniarza można poskarżyć się do ministerstwa.
czytaj dalej...

Jak i od kogo domagać się zapłaty za wypadki zimowe
Za wypadki na nieodśnieżonych drogach czy wejściach do punktów usługowych odpowiadają ich właściciele oraz najemcy. Aby uzyskać odszkodowanie, należy wykazać wysokość poniesionej szkody.
czytaj dalej...

Licencjodawcy również odpowiadają za szkodę spowodowaną produktem
Podczas korzystania z niedawno zakupionej kuchenki mikrofalowej doszło do wybuchu, a przy okazji uległo zniszczeniu ubranie osoby, która znajdowała się w pobliżu. Czy producent kuchenki ponosi odpowiedzialność za szkodę i zapłaci odszkodowanie?
czytaj dalej...

Jak ubiegać się o odszkodowanie od biura podróży za nieudane wakacje
Na złożenie reklamacji klient ma 30 dni od powrotu z wycieczki. W takim samym terminie jej organizator musi na nią odpowiedzieć. Jeżeli tego nie zrobi, oznacza to, że uznał roszczenia.
czytaj dalej...

Sądy co roku orzekają odszkodowania za bezprawne pozbawienie wolności. Płacą podatnicy
Sądy co roku orzekają odszkodowania za bezprawne pozbawienie wolności. Płacą podatnicy, a nie konkretni policjanci, prokuratorzy, sędziowie - donosi "Gazeta Wyborcza".
czytaj dalej...

Użytkownicy Odsiebie.com mogą trafić do więzienia
Za udostępnianie pirackich plików za pośrednictwem portalu grozi do dwóch lat więzienia. Policja może ścigać internautów tylko na wniosek twórców lub organizacji ich reprezentujących. Internauta za udostępnianie w sieci nielegalnych plików może zapłacić odszkodowanie twórcy.
czytaj dalej...

Ubezpieczenie bagażu zależy od celu podróży
Za kradzież pozostawionego bez opieki bagażu nieuważny turysta nie otrzyma odszkodowania.
czytaj dalej...

Odszkodowania w Polsce idą w miliony
Aż o 40 procent w porównaniu z 2009 rokiem wzrosła liczba wniosków o odszkodowania. Ponad 60 proc. z nich dotyczy rekompensat i zadośćuczynienia za szkody poniesione w wypadkach samochodowych.
czytaj dalej...

Jak pokrzywdzony przestępstwem może uzyskać 12 tys. zł rekompensaty od państwa
Państwowa kompensata przysługuje pokrzywdzonym, którzy wskutek przestępstwa doznali obrażeń ciała lub rozstroju zdrowia i nie uzyskali odszkodowania od sprawcy lub z innych źródeł. Wniosek o świadczenie należy złożyć do sądu rejonowego.
czytaj dalej...

Licencjodawcy również odpowiadają za szkodę
Podczas korzystania z niedawno zakupionej kuchenki mikrofalowej doszło do wybuchu, a przy okazji uległo zniszczeniu ubranie osoby, która znajdowała się w pobliżu. Czy producent kuchenki ponosi odpowiedzialność za szkodę i zapłaci odszkodowanie
czytaj dalej...

Wsparcie dla odbudowy zalanych domów na nowych miejscach
 Osoby, których domy uległy zniszczeniu w wyniku klęski żywiołowej, będą mogły je odbudować na nowym miejscu. Ziemię pod nową siedzibę będzie można kupić od gminy, a za poniesioną szkodę otrzymać odszkodowanie - wynika z przepisów uchwalonych w piątek przez Sejm.
czytaj dalej...

TK bada sprawę odszkodowań za represje ZSRR
Trybunał Konstytucyjny bada w czwartek, czy zgodne z ustawą zasadniczą są przepisy uniemożliwiające występowanie przez osoby mieszkające poza Polską o odszkodowania do krajowych sądów za represje ZSRR za działalność na rzecz niepodległości Polski.
czytaj dalej...

Prawa konsumenta: Za nierówną grzywkę dostaniesz odszkodowanie
Za nieprawidłowo wykonaną fryzurę możemy żądać obniżenia ceny lub zwrotu pieniędzy. Jeśli nieprofesjonalny fryzjer narazi nas na uszczerbek na zdrowiu możemy wystąpić także o odszkodowanie.
czytaj dalej...