Odszkodowania Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Zaniżysz cenę auta, stracisz odszkodowanie

Ubezpieczyciele wyłączają umownie wypłacanie odszkodowań za szkody powstałe w autach wprowadzonych nielegalnie do obrotu. Wbrew pozorom takie auta to nie samochody skradzione, ale takie, których nie zgłoszono do odprawy celnej.

Według stosowanych ogólnych warunków ubezpieczenia autocasco nielegalnie wprowadzony do obrotu jest także pojazd, który oclono, ale bez zachowania obowiązku podania w zgłoszeniu celnym lub innym dokumencie danych zgodnych z rzeczywistością lub gdy naruszono ograniczenia w obrocie. Taką klauzulą posługuje się firma Concordia. Zdaniem rzecznika ubezpieczonych tego typu zapisy są niezgodne z prawem. Zakład ubezpieczeń będący profesjonalistą przed zawarciem umowy ubezpieczenia może i powinien sprawdzić i zweryfikować dokumenty dotyczące zakupu pojazdu, w tym dokumenty dotyczące sprowadzenia auta do Polski. Skoro przyjął od konsumenta składki, powinien ponosić za to odpowiedzialność.

Niedozwolone praktyki

W 2009 roku rzecznik ubezpieczonych skierował do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 28 zawiadomień o podejrzeniu stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów, z czego aż 15 zawiadomień dotyczyło postanowienia nielegalnego wprowadzenia pojazdu na polski obszar celny stosowanego w umowach autocasco. Zawiadomienia dotyczyły niemal wszystkich ubezpieczycieli. Prezes UOKiK we wszystkich sprawach podzielił uwagi rzecznika ubezpieczonych i poinformował o podjęciu działań w celu wyeliminowania postanowienia z obrotu prawnego.

Zdaniem urzędu klauzula w sposób niejednoznaczny określała sytuacje, w których ubezpieczyciel mógł odmówić ochrony ubezpieczeniowej. Nie zdefiniowano zwrotów inny dokument, nieprawdziwe dane. Ograniczało to odpowiedzialność ubezpieczyciela względem konsumenta, co stawiało tego ostatniego w gorszym położeniu. Dzięki nieostrym sformułowaniom przedsiębiorca przyznał sobie zbyt dużą dowolność w decydowaniu o niewypłaceniu odszkodowania wyjaśnia Agnieszka Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Poprzez takie sformułowanie ubezpieczyciel został wyposażony w uprawnienie do dokonywania wiążącej interpretacji umowy.

Nierówne traktowanie

Zdaniem prezesa UOKiK takie umowne wyłączenie odpowiedzialności jest wyrazem nierównorzędnego i nierzetelnego traktowania konsumenta jako partnera umowy. Godzi rażąco w jego interes ekonomiczny i dobre obyczaje. Pomimo zapewnienia ochrony ubezpieczeniowej po zawarciu umowy ubezpieczenia naraża konsumenta na odmowę wykonania świadczenia przez ubezpieczyciela, mimo spełnienia świadczenia przez ubezpieczonego.

Zdaniem UOKiK ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela powinno być jasne i precyzyjne. Konsument powinien mieć pewność, w jakim przypadku przedsiębiorca może odmówić wypłaty odszkodowania lub realizacji określonego w umowie świadczenia.

Klauzula niedozwolona

Co więcej, postanowienie tożsame z zakwestionowanym przez UOKiK znajduje się w rejestrze klauzul niedozwolonych. Jest to klauzula nr 1264.

Skutkiem stosowania klauzuli uprzednio wpisanej do rejestru lub postanowienia o treści lub o celu podobnym z postanowieniem wpisanym do rejestru jest to, że przedsiębiorca stosuje praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów. Takie postanowienie nie wiąże strony od początku mówi Paweł Wawszczak z Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

Nie jest zatem konieczna literalna identyczność klauzuli wpisanej do rejestru i klauzuli z nią porównywanej.

Niedozwolone będą takie postanowienia umów, które wywołują skutki takie same jak niedozwolona klauzula mówi Sławomir Karasiński, radca prawny, partner w Kancelarii Fortak & Karasiński Radcowie Prawni Sp. z o.o. Stosowanie postanowień o zbliżonej treści do klauzuli wpisanej do rejestru godzi przecież tak samo w interesy konsumentów, jak stosowanie klauzuli identycznej, co wpisana do rejestru

Grożą wysokie kary

Mimo to część ubezpieczycieli nadal stosuje klauzule tożsame z niedozwoloną. Swoją praktykę tłumaczą w różny sposób.

Pojazdy w zakresie autocasco ubezpieczane są w wartości odpowiadającej ich wartości rynkowej, na którą składają się m.in. opłaty związane ze sprowadzeniem pojazdu do Polski. Wypłata odszkodowania w sytuacji, gdy te koszty nie zostały poniesione przy wprowadzeniu pojazdu do Polski, prowadziłaby do bezpodstawnego wzbogacenia mówi Mariusz Gilicki, dyrektor biura ubezpieczeń mienia Grupy Concordia.

Polska Izba Ubezpieczeń nie chce wypowiadać się na temat poczynań swoich członków. Jednak zamieszczanie w ogólnych warunkach ubezpieczenia niedozwolonych klauzul może sporo kosztować. Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę, w drodze decyzji, karę pieniężną w wysokości nie większej niż 10 proc. przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary, jeżeli przedsiębiorca ten, choćby nieumyślnie dopuścił się stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów. W przypadku PZU kara ta wyniosła 15 mln zł. Obecnie toczy się w tej sprawie postępowanie przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Inne pułapki

Jednak nie tylko ubezpieczyciele korzystają na nieostrożności przy kupowaniu sprowadzanych aut. Dilerzy używanych samochodów także mają swoje sposoby, aby uwolnić się od odpowiedzialności wynikającej z niezgodności towaru z umową.

Niekiedy w umowach umieszczany jest zapis informujący, że samochód w momencie sprzedaży nie posiadał żadnych wad czy uszkodzeń albo co gorsza istniejące wady były znane kupującemu mówi Alicja Tatarczuk-Nowik z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Odpowiedzialności nie ma, jeśli kupujący swoim podpisem pod umową potwierdzi, że sprzedaż została poprzedzona oględzinami lub że został poinformowany o wadach i je akceptuje.

Profesjonalista powinien sprawdzić legalność umowy przed podpisaniem

Krystyna Krawczyk

dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych

To zakład ubezpieczeń jako profesjonalista powinien kwestię legalności sprowadzonego z zagranicy pojazdu zbadać przed zawarciem umowy i pobraniem składki, tak by umowa nie była pusta. Nasz sprzeciw wobec kwestionowanego i podobnych jemu klauzul umownych wynikał z tego, że stanowiły one podstawę do odmowy wypłat odszkodowań za kradzieże pojazdów, bez jednoczesnego wskazania, czy nieprawidłowości w dokumentach pojazdu były znane ubezpieczającemu i czy ubezpieczyciel pytał się o nie. Ubezpieczyciel nie udowodnił także, że okoliczności te miały wpływ na zwiększenie prawdopodobieństwa wypadku lub kradzieży.

Wystarczy, że zastosowano klauzulę podobną do zakazanej

Gabriela Morawska-Stanecka

radca prawny, partner w Kancelarii Radców Prawnych G. Morawska-Stanecka M. Stańko Sp.P.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadza regularne kontrole wzorców stosowanych w umowach z konsumentami w celu wyeliminowania niedozwolonych postanowień z obrotu. Każdy przedsiębiorca, który zastosuje postanowienie wzorca umowy uznane za niedozwolone, dopuszcza się praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów. Również stosowanie postanowień wzorców umów o treści tożsamej z treścią postanowień uznanych za niedozwolone prawomocnym wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i wpisanych do rejestru może być uznane w stosunku do innego przedsiębiorcy za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów. Treść stosowanej przez przedsiębiorcę klauzuli nie musi być identyczna z klauzulą wpisaną do rejestru. Stosowanie klauzuli o zbliżonej treści, jeśli tylko wywołuje takie same skutki, godzi w równym stopniu w interesy konsumentów.


źródło: gazetaprawna.pl

Odszkodowania Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Wsparcie dla odbudowy zalanych domów na nowych miejscach
 Osoby, których domy uległy zniszczeniu w wyniku klęski żywiołowej, będą mogły je odbudować na nowym miejscu. Ziemię pod nową siedzibę będzie można kupić od gminy, a za poniesioną szkodę otrzymać odszkodowanie - wynika z przepisów uchwalonych w piątek przez Sejm.
czytaj dalej...

Błąd medyczny – czy lekarz poniesie karę?
Interwencje medyczne każdego dnia ratują życie i zdrowie tysięcy ludzi. Czasem bywa jednak i tak, że zabieg medyczny nie przynosi oczekiwanego rezultatu a nawet pogarsza stan pacjenta. Jaka wygląda odpowiedzialność lekarzy za błąd medyczny? Czy można liczyć na odszkodowanie? Czym jest błąd medyczny? Na początek trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest błąd medyczny. To [...]
czytaj dalej...

Odszkodowania dla wywłaszczanych, szybciej i więcej
Gdy przed wywłaszczeniem nieruchomości nastąpi jej zajęcie, właściciel otrzyma zaliczkę na poczet przyszłej należności.
czytaj dalej...

Dochodząc odszkodowania za samochód, nie trzeba go naprawiać
Osoba dochodząca odszkodowania na podstawie przepisów o odpowiedzialności deliktowej nie jest zobowiązana do wykazania, że faktycznie poniosła już koszty naprawy pojazdu.
czytaj dalej...

Za wypadek ucznia podczas zajęć odpowiada szkoła
Za nieszczęśliwy wypadek ucznia podczas zajęć szkolnych odpowiada szkoła i to do niej należy kierować roszczenia odszkodowawcze o wypłatę jednorazowego odszkodowania lub stałej renty.
czytaj dalej...

PKP zapłaci pasażerom odszkodowania za opóźnienia pociągów
Podróżni nie mogą od razu liczyć na odszkodowanie za opóźnienie pociągu. Ekwiwalent przysługuje, gdy przewoźnik naraził podróżującego na wydatki. Od 2011 roku za ponaddwugodzinne opóźnienie będzie zwrot połowy ceny biletu.
czytaj dalej...

Nie potrafimy walczyć o odszkodowania - Polacy przegrywają z państwem w sądach
Niestety ciągle nie potrafimy skutecznie walczyć o odszkodowania od skarbu państwa - stwierdza "Puls Biznesu". W 2011 r. firmy i obywatele ponieśli porażkę w procesach o 3 mld zł, wygrali tylko 144 mln zł.
czytaj dalej...

Jak zdobyć rekompensatę za podtopiony teren
Kiedy sąsiad zalał czyjąś posesję wodą pochodzącą z jego terenu lub zasypał rów melioracyjny, można się domagać odszkodowania.
czytaj dalej...

Niewykonane zobowiązania: zadatek nie zawsze ogranicza odszkodowanie
Wierzyciel, który nie złożył oświadczenia o natychmiastowym odstąpieniu od umowy, w razie niewykonanie zobowiązania może dochodzić odszkodowania ponad wartość ustalonego zadatku.
czytaj dalej...

Postępowanie egzekucyjne: Trzeba udowodnić bezprawność działania komornika
Jeżeli żąda się od komornika odszkodowania za niezgodne z prawem prowadzenie egzekucji, trzeba wykazać bezprawność jego działania i poniesioną w związku z tym szkodę. W przeciwnym wypadku roszczenie jest bezzasadne.
czytaj dalej...

Jak udokumentować wypadek na chodniku, aby wygrać przed sądem
Poszkodowany dostanie odszkodowanie, pod warunkiem że udowodni poniesione straty, wskaże okoliczności wypadku i osobę odpowiedzialną za zaniedbania. Gdy sprawca dobrowolnie nie zapłaci, pieniądze przyzna sąd.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Błędy kosztują
Trybunał Konstytucyjny potwierdził wczoraj jeszcze raz zasadę, że za bezprawie władzy publicznej należy się obywatelowi pełne odszkodowanie.
czytaj dalej...

Odwołany lot: pasażer może wnieść sprawę do sądu w miejscu odlotu
Kiedy przewoźnik odwoła lot, pasażer może wnieść powództwo o odszkodowanie do sądu właściwego według miejsca odlotu albo przylotu samolotu.
czytaj dalej...

Prawa konsumenta: Za nierówną grzywkę dostaniesz odszkodowanie
Za nieprawidłowo wykonaną fryzurę możemy żądać obniżenia ceny lub zwrotu pieniędzy. Jeśli nieprofesjonalny fryzjer narazi nas na uszczerbek na zdrowiu możemy wystąpić także o odszkodowanie.
czytaj dalej...

Podróżni zyskają nowe prawa w razie opóźnienia autobusów
ANNA ŻOCHOWSKA - W przypadku odwołania wyjazdu przewoźnik autobusowy będzie musiał zaproponować pasażerom wybór pomiędzy kontynuowaniem podróży lub zmianą trasy a zwrotem ceny biletu. Jeżeli tego nie zrobi, będzie musiał się liczyć z wypłatą odszkodowania
czytaj dalej...

Jakie odszkodowanie otrzyma turysta za zatrucie podczas wakacji
Turysta, u którego posiłek w restauracji lub pensjonacie spowodował zatrucie pokarmowe i wywołał rozstrój zdrowia, ma prawo domagać się od właściciela firmy gastronomicznej odszkodowania za poniesione szkody. Musi jednak udowodnić, że przyczyną zatrucia była nieświeża żywność zakupiona w tym konkretnym punkcie gastronomicznym.
czytaj dalej...

"Sprzedawca może żądać od producenta odszkodowania za podrobione towary"
Trzy pytania do MARCINA BARYCKIEGO rzecznika patentowego w Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna - Co grozi przedsiębiorcy za naruszenie praw do chronionych wzorów przemysłowych?
czytaj dalej...

Kiedy ofiara pobicia lub wypadku otrzyma odszkodowanie od państwa
Pokrzywdzeni, którzy nie otrzymali rekompensaty od sprawcy rozboju lub wypadku, mogą ubiegać się o odszkodowanie od państwa. Pokryje ono w części utracone zarobki i wydatki na specjalistyczne leczenie
czytaj dalej...

Ofiary wypadków zbyt długo czekają na odszkodowanie
Rzecznik praw obywatelskich chce nowelizacji kodeksu postępowania karnego, która usprawni wypłatę odszkodowań dla ofiar wypadków.
czytaj dalej...

Szanse na odszkodowanie wymusi dopiero UE
Do tej pory żadna z ponad 50 grup poszkodowanych, które wniosły pozew zbiorowy, nie otrzymała odszkodowania. Prawnicy i ofiary narzekają na zbytnią restrykcyjność przepisów.
czytaj dalej...

Szybsze odszkodowania za błędne orzeczenia
Osoba, która poniosła straty z powodu orzeczenia sądu wydanego w postępowaniu egzekucyjnym, upadłościowym lub naprawczym, może wnieść pozew o odszkodowanie od razu do sądu powszechnego.
czytaj dalej...

UOKiK: Ponad 620 tys. zł kary dla Generali za niedozwolone klauzule. Towarzystwo się odwołuje
Prezes UOKiK nałożyła 620 tys. 935 zł kary na Generali Towarzystwo Ubezpieczeń za klauzule zawarte w umowach autocasco. Zdaniem Urzędu, Generali bezprawnie różnicuje zasady obliczania wysokości odszkodowania. Ubezpieczyciel złożył odwołanie od tej decyzji.
czytaj dalej...

Odebranie prawa dożywocia do nieruchomości tylko za odszkodowaniem
Nieruchomości - W sprawach dotyczących wywłaszczania nieruchomości pod drogi krajowe nie prowadzi się rokowań z osobami uprawnionymi, tylko postępowanie ofertowe.
czytaj dalej...

Grunty pod inwestycje przeciwpowodziowe będą odbierane bez negocjacji
Będą ekspresowe wywłaszczenia gruntów, na których powstaną wały przeciwpowodziowe, a odszkodowanie za grunty będzie ustalane w osobnym postępowaniu już po rozpoczęciu inwestycji.
czytaj dalej...

Poszkodowany w wypadku komunikacyjnym szybciej dostanie odszkodowanie
Zakłady ubezpieczeń nie będą już wstrzymywać wypłat odszkodowań z tytułu OC do czasu zakończenia postępowania karnego.
czytaj dalej...