Odszkodowania Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Zaniżysz cenę auta, stracisz odszkodowanie

Ubezpieczyciele wyłączają umownie wypłacanie odszkodowań za szkody powstałe w autach wprowadzonych nielegalnie do obrotu. Wbrew pozorom takie auta to nie samochody skradzione, ale takie, których nie zgłoszono do odprawy celnej.

Według stosowanych ogólnych warunków ubezpieczenia autocasco nielegalnie wprowadzony do obrotu jest także pojazd, który oclono, ale bez zachowania obowiązku podania w zgłoszeniu celnym lub innym dokumencie danych zgodnych z rzeczywistością lub gdy naruszono ograniczenia w obrocie. Taką klauzulą posługuje się firma Concordia. Zdaniem rzecznika ubezpieczonych tego typu zapisy są niezgodne z prawem. Zakład ubezpieczeń będący profesjonalistą przed zawarciem umowy ubezpieczenia może i powinien sprawdzić i zweryfikować dokumenty dotyczące zakupu pojazdu, w tym dokumenty dotyczące sprowadzenia auta do Polski. Skoro przyjął od konsumenta składki, powinien ponosić za to odpowiedzialność.

Niedozwolone praktyki

W 2009 roku rzecznik ubezpieczonych skierował do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 28 zawiadomień o podejrzeniu stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów, z czego aż 15 zawiadomień dotyczyło postanowienia nielegalnego wprowadzenia pojazdu na polski obszar celny stosowanego w umowach autocasco. Zawiadomienia dotyczyły niemal wszystkich ubezpieczycieli. Prezes UOKiK we wszystkich sprawach podzielił uwagi rzecznika ubezpieczonych i poinformował o podjęciu działań w celu wyeliminowania postanowienia z obrotu prawnego.

Zdaniem urzędu klauzula w sposób niejednoznaczny określała sytuacje, w których ubezpieczyciel mógł odmówić ochrony ubezpieczeniowej. Nie zdefiniowano zwrotów inny dokument, nieprawdziwe dane. Ograniczało to odpowiedzialność ubezpieczyciela względem konsumenta, co stawiało tego ostatniego w gorszym położeniu. Dzięki nieostrym sformułowaniom przedsiębiorca przyznał sobie zbyt dużą dowolność w decydowaniu o niewypłaceniu odszkodowania wyjaśnia Agnieszka Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Poprzez takie sformułowanie ubezpieczyciel został wyposażony w uprawnienie do dokonywania wiążącej interpretacji umowy.

Nierówne traktowanie

Zdaniem prezesa UOKiK takie umowne wyłączenie odpowiedzialności jest wyrazem nierównorzędnego i nierzetelnego traktowania konsumenta jako partnera umowy. Godzi rażąco w jego interes ekonomiczny i dobre obyczaje. Pomimo zapewnienia ochrony ubezpieczeniowej po zawarciu umowy ubezpieczenia naraża konsumenta na odmowę wykonania świadczenia przez ubezpieczyciela, mimo spełnienia świadczenia przez ubezpieczonego.

Zdaniem UOKiK ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela powinno być jasne i precyzyjne. Konsument powinien mieć pewność, w jakim przypadku przedsiębiorca może odmówić wypłaty odszkodowania lub realizacji określonego w umowie świadczenia.

Klauzula niedozwolona

Co więcej, postanowienie tożsame z zakwestionowanym przez UOKiK znajduje się w rejestrze klauzul niedozwolonych. Jest to klauzula nr 1264.

Skutkiem stosowania klauzuli uprzednio wpisanej do rejestru lub postanowienia o treści lub o celu podobnym z postanowieniem wpisanym do rejestru jest to, że przedsiębiorca stosuje praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów. Takie postanowienie nie wiąże strony od początku mówi Paweł Wawszczak z Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

Nie jest zatem konieczna literalna identyczność klauzuli wpisanej do rejestru i klauzuli z nią porównywanej.

Niedozwolone będą takie postanowienia umów, które wywołują skutki takie same jak niedozwolona klauzula mówi Sławomir Karasiński, radca prawny, partner w Kancelarii Fortak & Karasiński Radcowie Prawni Sp. z o.o. Stosowanie postanowień o zbliżonej treści do klauzuli wpisanej do rejestru godzi przecież tak samo w interesy konsumentów, jak stosowanie klauzuli identycznej, co wpisana do rejestru

Grożą wysokie kary

Mimo to część ubezpieczycieli nadal stosuje klauzule tożsame z niedozwoloną. Swoją praktykę tłumaczą w różny sposób.

Pojazdy w zakresie autocasco ubezpieczane są w wartości odpowiadającej ich wartości rynkowej, na którą składają się m.in. opłaty związane ze sprowadzeniem pojazdu do Polski. Wypłata odszkodowania w sytuacji, gdy te koszty nie zostały poniesione przy wprowadzeniu pojazdu do Polski, prowadziłaby do bezpodstawnego wzbogacenia mówi Mariusz Gilicki, dyrektor biura ubezpieczeń mienia Grupy Concordia.

Polska Izba Ubezpieczeń nie chce wypowiadać się na temat poczynań swoich członków. Jednak zamieszczanie w ogólnych warunkach ubezpieczenia niedozwolonych klauzul może sporo kosztować. Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę, w drodze decyzji, karę pieniężną w wysokości nie większej niż 10 proc. przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary, jeżeli przedsiębiorca ten, choćby nieumyślnie dopuścił się stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów. W przypadku PZU kara ta wyniosła 15 mln zł. Obecnie toczy się w tej sprawie postępowanie przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Inne pułapki

Jednak nie tylko ubezpieczyciele korzystają na nieostrożności przy kupowaniu sprowadzanych aut. Dilerzy używanych samochodów także mają swoje sposoby, aby uwolnić się od odpowiedzialności wynikającej z niezgodności towaru z umową.

Niekiedy w umowach umieszczany jest zapis informujący, że samochód w momencie sprzedaży nie posiadał żadnych wad czy uszkodzeń albo co gorsza istniejące wady były znane kupującemu mówi Alicja Tatarczuk-Nowik z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Odpowiedzialności nie ma, jeśli kupujący swoim podpisem pod umową potwierdzi, że sprzedaż została poprzedzona oględzinami lub że został poinformowany o wadach i je akceptuje.

Profesjonalista powinien sprawdzić legalność umowy przed podpisaniem

Krystyna Krawczyk

dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych

To zakład ubezpieczeń jako profesjonalista powinien kwestię legalności sprowadzonego z zagranicy pojazdu zbadać przed zawarciem umowy i pobraniem składki, tak by umowa nie była pusta. Nasz sprzeciw wobec kwestionowanego i podobnych jemu klauzul umownych wynikał z tego, że stanowiły one podstawę do odmowy wypłat odszkodowań za kradzieże pojazdów, bez jednoczesnego wskazania, czy nieprawidłowości w dokumentach pojazdu były znane ubezpieczającemu i czy ubezpieczyciel pytał się o nie. Ubezpieczyciel nie udowodnił także, że okoliczności te miały wpływ na zwiększenie prawdopodobieństwa wypadku lub kradzieży.

Wystarczy, że zastosowano klauzulę podobną do zakazanej

Gabriela Morawska-Stanecka

radca prawny, partner w Kancelarii Radców Prawnych G. Morawska-Stanecka M. Stańko Sp.P.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadza regularne kontrole wzorców stosowanych w umowach z konsumentami w celu wyeliminowania niedozwolonych postanowień z obrotu. Każdy przedsiębiorca, który zastosuje postanowienie wzorca umowy uznane za niedozwolone, dopuszcza się praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów. Również stosowanie postanowień wzorców umów o treści tożsamej z treścią postanowień uznanych za niedozwolone prawomocnym wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i wpisanych do rejestru może być uznane w stosunku do innego przedsiębiorcy za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów. Treść stosowanej przez przedsiębiorcę klauzuli nie musi być identyczna z klauzulą wpisaną do rejestru. Stosowanie klauzuli o zbliżonej treści, jeśli tylko wywołuje takie same skutki, godzi w równym stopniu w interesy konsumentów.


źródło: gazetaprawna.pl

Odszkodowania Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Jak ubiegać się o odszkodowanie od biura podróży za nieudane wakacje
Na złożenie reklamacji klient ma 30 dni od powrotu z wycieczki. W takim samym terminie jej organizator musi na nią odpowiedzieć. Jeżeli tego nie zrobi, oznacza to, że uznał roszczenia.
czytaj dalej...

Nie każdy pacjent dostanie 100 tys. zł odszkodowania za błędy lekarskie
Przy ustalaniu wysokości odszkodowania dla pacjenta, który ucierpiał w wyniku leczenia szpitalnego, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę stopień pogorszenia zdrowia i życia oraz uciążliwość dalszego leczenia.
czytaj dalej...

Uważaj, kupując auto od niemieckiego dilera
Kruczki prawne zagranicznych dilerów pozbawiają nabywców używanych aut odszkodowania, a niezrozumiałe dla Polaków klauzule często wyłączają możliwość reklamowania auta. Dodatkowo, spór polskiego kupca z niemieckim komisem najczęściej rozstrzyga zagraniczny sąd.
czytaj dalej...

Kiedy za przerwaną podróż pasażer otrzyma odszkodowanie
Przewoźnik odpowiada za szkodę, jaką podróżny poniósł wskutek przedwczesnego odjazdu środka transportowego. Musi też pokryć straty, jakie poniósł konsument wskutek opóźnionej lub odwołanej podróży.
czytaj dalej...

Za szkodę podczas kontroli przedsiębiorca może wystąpić o odszkodowanie
Firma, która poniesie szkodę wskutek kontroli przeprowadzonej z naruszeniem prawa, może wystąpić o odszkodowanie. Musi jednak udowodnić przed sądem, jakie poniosła straty.
czytaj dalej...

Dwa miliony za męża brutala
Warszawski sąd ogłosi jutro precedensowy wyrok: czy Katarzynie S. należy się zadośćuczynienie od Skarbu Państwa za brak ochrony przed agresją męża. Kobieta walczy o ponad milion złotych odszkodowania i zadośćuczynienie.
czytaj dalej...

Dłużnik naprawi szkodę spowodowaną opóźnieniem
Gdy dłużnik nie wykonuje zobowiązań w terminie, wierzyciel ma prawo się domagać, aby uiścił odsetki, zapłacił karę umowną, a nawet wypłacił odszkodowanie wyrównujące poniesione straty spowodowane zwłoką w wykonaniu zobowiązania.
czytaj dalej...

Użytkownicy Odsiebie.com mogą trafić do więzienia
Za udostępnianie pirackich plików za pośrednictwem portalu grozi do dwóch lat więzienia. Policja może ścigać internautów tylko na wniosek twórców lub organizacji ich reprezentujących. Internauta za udostępnianie w sieci nielegalnych plików może zapłacić odszkodowanie twórcy.
czytaj dalej...

Do odszkodowania nie wlicza się wpłat celowych
Wpłaty celowe osób trzecich przeznaczone na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb poszkodowanych katastrofą budowlaną nie wchodzą w zakres odszkodowania za czyn, który spowodował szkodę.
czytaj dalej...

Kiedy można podważyć wyrok zatwierdzający mandat
Kierowca, który w okresie od 15 stycznia 2004 r. do 28 marca 2007 r. przegrał w sądzie sprawę dotyczącą mandatu za przekroczenie prędkości, a oskarżycielem była straż miejska, może żądać wznowienia postępowania i domagać się odszkodowania.
czytaj dalej...

10 tys. euro odszkodowania za trwające 15 lat postępowanie
10 tys. odszkodowania przyznał Trybunał w Strasburgu kobiecie, która poskarżyła się na trwające ponad 15 lat przed polskimi sądami postępowanie o zwrot działki w Warszawie, na której stoi obecnie hotel Metropol.
czytaj dalej...

Pasażer może wnieść sprawę do sądu w miejscu odlotu
Kiedy przewoźnik odwoła lot, pasażer może wnieść powództwo o odszkodowanie do sądu właściwego według miejsca odlotu albo przylotu samolotu.
czytaj dalej...

Poszkodowany szybciej otrzyma odszkodowanie
Poszkodowany prawomocnym orzeczeniem sądu będzie mógł dochodzić naprawienia szkody także wtedy, gdy nie uzyska wcześniejszego potwierdzenia bezprawności orzeczenia w postępowaniu kasacyjnym.
czytaj dalej...

"Sprzedawca może żądać od producenta odszkodowania za podrobione towary"
Trzy pytania do MARCINA BARYCKIEGO rzecznika patentowego w Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna - Co grozi przedsiębiorcy za naruszenie praw do chronionych wzorów przemysłowych?
czytaj dalej...

70 wyroków w sprawie hałasujących F-16. Większość pozwów kończy się umorzeniem
Ponad 70 wyroków zasądzających odszkodowania za hałas emitowany przez samoloty F-16 w Poznaniu i okolicach wydały do tej pory sądy. Zdecydowana większość pozwów o odszkodowanie kończy się umorzeniem sprawy lub oddaleniem powództwa.
czytaj dalej...

Trybunał UE: odszkodowania także za opóźnione loty
Pasażerom samolotów opóźnionych o co najmniej trzy godziny należy się odszkodowanie tak samo jak pasażerom lotów odwołanych - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.
czytaj dalej...

Kto i w jakim zakresie odpowiada za źle wydany lek w aptece
Pacjent może dostać odszkodowanie za przeterminowany lek. Odpowiedzialności związanej ze źle wydanym lekiem może podlegać zarówno apteka, jak i sam farmaceuta, który dany lek wydał pacjentowi. Odpowiedzialność apteki opiera się na zasadzie ryzyka, tak jak odpowiedzialność pracodawcy za szkodę wyrządzoną przez działania pracownika (farmaceuty).
czytaj dalej...

Grunty pod inwestycje przeciwpowodziowe będą odbierane bez negocjacji
Będą ekspresowe wywłaszczenia gruntów, na których powstaną wały przeciwpowodziowe, a odszkodowanie za grunty będzie ustalane w osobnym postępowaniu już po rozpoczęciu inwestycji.
czytaj dalej...

Pełne odszkodowanie za spóźniony pociąg od PKP dopiero w 2011 r.
Za dwugodzinne opóźnienie pociągu powinniśmy otrzymać zwrot połowy ceny biletu. Polscy parlamentarzyści o półtora roku odroczyli stosowanie unijnych standardów przewozowych. Obecnie o przyznaniu odszkodowania dla pasażera swobodnie decyduje przewoźnik kolejowy.
czytaj dalej...

Prawa korzystających z ofert first minute: do 50 proc. obniżki za brak wyżywienia
Turysta może złożyć reklamację zawsze, gdy warunki pobytu nie zgadzają się z umową. W oszacowaniu odszkodowania pomoże tabela frankfurcka, która w procentach określa możliwości obniżenia zapłaty za wyjazd.
czytaj dalej...

Prawo autorskie: kancelarie ścigają internautów za udostępnianie i pobieranie plików
Nawet kilku tysiącom osób, które bezprawnie udostępniały muzykę albo książki, kancelarie prawne przysłały przedsądowe wezwania do do zawarcia ugody i zapłaty odszkodowania.
czytaj dalej...

Właściciel musi zwrócić najemcy kaucję
Kaucja zabezpiecza roszczenia wynajmującego z tytułu niezapłaconego czynszu i odszkodowania za szkody spowodowane przez lokatora. Po potrąceniu należności z tego tytułu trzeba ją zwrócić po opróżnieniu mieszkania albo wykupieniu go.
czytaj dalej...

Sprzedawca musi płacić odszkodowanie za niedostarczenie towaru z własnej winy
Sprzedawca, który ze swojej winy nie dostarczył umówionego towaru przeznaczonego do dalszej odsprzedaży, płaci kontrahentowi odszkodowanie równe utraconemu przez niego zyskowi - potwierdził Sąd Najwyższy.
czytaj dalej...

Za dwa lata pasażer w Unii otrzyma odszkodowanie za opóźniony autobus
Tak jak w transporcie lotniczym, kolejowym i morskim, także w regularnych połączeniach autokarowych w UE za dwa lata pasażerom będą przysługiwały odszkodowania za opóźnienia albo odwołane wyjazdy. We wtorek nowe przepisy ostatecznie przyjął Parlament Europejski.
czytaj dalej...

Można żądać odszkodowania za auto zniszczone z powodu złego stanu drogi
Jeśli chcemy dochodzić odszkodowania za uszkodzenie pojazdu z powodu złego stanu drogi, musimy zgromadzić jak najwięcej dowodów potwierdzających szkodę i jej rozmiary.
czytaj dalej...