Odszkodowanie za błędne decyzje administracyjne tylko za straty, nie za korzyści
Osoby poszkodowane wadliwymi decyzjami administracyjnymi wydanymi przed 1 września 2004., mają prawo żądać odszkodowania od Skarbu Państwa tylko w zakresie poniesionych strat. Nie mogą natomiast domagać się zwrotu utraconych korzyści.

Do roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej ostateczną decyzją administracyjną wydaną przed 1 września 2004 r., której nieważność lub wydanie z naruszeniem prawa stwierdzono po tym dniu, ma zastosowanie nieobowiązujący już dziś art. 160 kodeksu postępowania administracyjnego mówiący o odszkodowaniu i przedawnieniu. Inaczej jest z utraconymi korzyściami. Taką uchwałę wczoraj podjął pełny skład Izby Cywilnej SN.
Wniosek prezesa
Z wnioskiem o podjęcie uchwały w tej kwestii wystąpił pierwszy prezes Sądu Najwyższego. Zwrócił się on o rozstrzygnięcie, czy art. 160 kodeksu postępowania administracyjnego w związku z art. 5 ustawy z 17 czerwca 2004 r. o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2004 r. nr 162, poz. 1692) znajduje zastosowanie do roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przez wydanie przed 1 września 2004 r. ostatecznych decyzji administracyjnych, których nieważność bądź wydanie z naruszeniem art. 156 par. 1 k.p.a. zostały stwierdzone po tej dacie. W razie odpowiedzi pozytywnej, czy wtedy przedawnienie roszczenia o naprawienie szkody jest uregulowane przez art. 160 par. 6 k.p.a., a w szczególności czy rozpoczyna ono bieg od dnia, w którym stała się ostateczna decyzja stwierdzająca nieważność decyzji lub jej wydanie niezgodnie z prawem? Czy w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 września 2003 r. (K 20/02) art. 160 par. 1 k.p.a. stosuje się do korzyści utraconych od dnia wejścia w życie Konstytucji RP, tj. 17 października 1997 r., na skutek wydania przed tym dniem ostatecznej decyzji?
W uzasadnieniu podkreślono, że problematyka ta wywołuje wątpliwości w orzecznictwie SN.
Treść przepisu
Artykuł 160 k.p.a. został uchylony 1 września 2004 r. Zawierał przepisy o odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa za wydanie decyzji administracyjnej nieważnej lub sprzecznej z art. 156 par. 1 k.p.a. Stanowił, że stronie, która poniosła szkodę za wydanie decyzji z jego naruszeniem albo w przypadku stwierdzenia nieważności takiej decyzji służy roszczenie o odszkodowanie za poniesioną rzeczywistą szkodę, chyba że ponosi za to winę. Określono także jednostkę zobowiązaną do naprawienia szkody za Skarb Państwa, tryb dochodzenia roszczenia i termin ich przedawnienia. Po jego uchyleniu w całości ustawodawca przewidział jednak dalsze jego stosowanie. Stwierdził, że do zdarzeń i stanów prawnych wcześniejszych stosuje się ten przepis w brzmieniu obowiązującym do dnia wejścia w życie nowelizacji. W kilku orzeczeniach SN uznał, że do interpretacji tych określeń nie wystarczy tylko wykładnia językowa. Nie doczekało się to jednak jednoznacznego rozstrzygnięcia.
Skład 7 sędziów SN uznał, że zagadnienia te są tak istotne, iż powinien się nimi zająć pełny skład sędziów Izby Cywilnej, który w dniu wczorajszym podjął następującą uchwałę:
Do roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej ostateczną decyzją administracyjną wydaną przed 1 września 2004 r., której nieważność lub wydanie z naruszeniem art. 156 par. 1 k.p.a. stwierdzono po tym dniu, ma zastosowanie art. 160 par 1,2,3 i 6 k.p.a.
Jeżeli ostateczna wadliwa decyzja administracyjna została wydana przed dniem wejścia w życie konstytucji, odszkodowanie przysługujące na podstawie art. 160 par. 1 k.p.a. nie obejmuje korzyści utraconych wskutek jej wydania, choćby ich utrata nastąpiła po wejściu w życie konstytucji.
SYGN. AKT III CZP 112/10
źródło: gazetaprawna.pl
Odszkodowania Olsztyn Dopalcze.com: zamknięcie sklepów to rażące naruszenie prawaWłaścicielom zamkniętych sklepów z dopalaczami będą przysługiwały odszkodowania, a decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego została wydana z rażącym naruszeniem prawa - uważają przedstawiciele sieci "Dopalacze.com".
czytaj dalej...Grunty pod inwestycje przeciwpowodziowe będą odbierane bez negocjacjiBędą ekspresowe wywłaszczenia gruntów, na których powstaną wały przeciwpowodziowe, a odszkodowanie za grunty będzie ustalane w osobnym postępowaniu już po rozpoczęciu inwestycji.
czytaj dalej...Milion za adwokacki błądPonad milion złotych odszkodowania z własnej kieszeni musi zapłacić przedsiębiorcy adwokat za swój błąd, informuje "Rzeczpospolita" powołując się na orzeczenie Sądu Najwyższego.
czytaj dalej...Odwołany lota: pasażer może wnieść sprawę do sądu w miejscu odlotuKiedy przewoźnik odwoła lot, pasażer może wnieść powództwo o odszkodowanie do sądu właściwego według miejsca odlotu albo przylotu samolotu.
czytaj dalej...Można żądać odszkodowania za auto zniszczone z powodu złego stanu drogiJeśli chcemy dochodzić odszkodowania za uszkodzenie pojazdu z powodu złego stanu drogi, musimy zgromadzić jak najwięcej dowodów potwierdzających szkodę i jej rozmiary.
czytaj dalej...Łatwiej usuniemy drzewo grożące linii energetycznejPo usunięciu drzewa, które może się przewrócić na słup energetyczny, trzeba zapłacić odszkodowanie właścicielowi terenu, z którego je wycięto.
czytaj dalej...Wsparcie dla odbudowy zalanych domów na nowych miejscach Osoby, których domy uległy zniszczeniu w wyniku klęski żywiołowej, będą mogły je odbudować na nowym miejscu. Ziemię pod nową siedzibę będzie można kupić od gminy, a za poniesioną szkodę otrzymać odszkodowanie - wynika z przepisów uchwalonych w piątek przez Sejm.
czytaj dalej...Jak dochodzić odszkodowania za słupy energetyczne stojące na naszej działceWłaściciele działek z liniami energetycznymi, sieciami gazowymi lub wodociągowymi mogą ubiegać się o odszkodowania od firm przesyłowych. Mogą też składać wnioski o ustanowienie umowy o odpłatną służebność przesyłu.
czytaj dalej...Kto i w jakim zakresie odpowiada za źle wydany lek w aptecePacjent może dostać odszkodowanie za przeterminowany lek. Odpowiedzialności związanej ze źle wydanym lekiem może podlegać zarówno apteka, jak i sam farmaceuta, który dany lek wydał pacjentowi. Odpowiedzialność apteki opiera się na zasadzie ryzyka, tak jak odpowiedzialność pracodawcy za szkodę wyrządzoną przez działania pracownika (farmaceuty).
czytaj dalej...Jak samorząd może szybko pozyskać nieruchomość pod inwestycje publiczneNajczęstszym sposobem pozyskiwania nieruchomości przez gminy, powiaty i województwa są wywłaszczenia. Jednostki samorządu terytorialnego mogą także nabywać nieruchomości pod swoje inwestycje przez ich wykup lub podział. Decyzję o wywłaszczeniu podejmuje starosta. Przed jej wydaniem musi on przeprowadzić rokowania z właścicielem oraz rozprawę administracyjną. Przy wywłaszczeniach na inwestycje pod drogi publiczne czy te związane z Euro 2012 decyzja o lokalizacji zastępuje decyzję wywłaszczeniową, a inwestor może od razu zająć teren pod budowę. W każdym przypadku właścicielowi przysługuje odszkodowanie za utraconą nieruchomość.
czytaj dalej...Odszkodowania dla wywłaszczanych, szybciej i więcejGdy przed wywłaszczeniem nieruchomości nastąpi jej zajęcie, właściciel otrzyma zaliczkę na poczet przyszłej należności.
czytaj dalej...Za wypadek w sklepie odszkodowanie kupującemu wypłaca właścicielGdy do wypadku w sklepie dojdzie z winy właściciela, to powinien wypłacić klientowi odszkodowanie za poniesione straty. Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania szkody, to wówczas obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu proporcjonalnemu zmniejszeniu stosownie do jego winy.
czytaj dalej...W umowie przedwstępnej można zastrzec karę za jej niewykonanieJeżeli jedna ze stron umowy przedwstępnej uchyla się od zawarcia umowy ostatecznej, można żądać na drodze sądowej odszkodowania. Łatwiejszym sposobem zabezpieczenia jest jednak wprowadzenie do umowy przedwstępnej zapisu o karze umownej.
czytaj dalej...Będą 70-proc. zaliczki dla wywłaszczanychŁatwiejsze staje się wywłaszczanie nieruchomości potrzebnych na cele publiczne, czyli np. takich, przez które ma przebiegać droga. W takich sytuacjach właściciel dostanie zaliczkę w wysokości 70 proc. odszkodowania.
czytaj dalej...Jak dostać odszkodowanie za opóźniony lot?W listopadzie tego roku Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu uznał, że za opóźnienia lotnicze pasażerom należy się odszkodowanie.
czytaj dalej...Licencjodawcy również odpowiadają za szkodęPodczas korzystania z niedawno zakupionej kuchenki mikrofalowej doszło do wybuchu, a przy okazji uległo zniszczeniu ubranie osoby, która znajdowała się w pobliżu. Czy producent kuchenki ponosi odpowiedzialność za szkodę i zapłaci odszkodowanie
czytaj dalej...Kiedy ofiara pobicia lub wypadku otrzyma odszkodowanie od państwaPokrzywdzeni, którzy nie otrzymali rekompensaty od sprawcy rozboju lub wypadku, mogą ubiegać się o odszkodowanie od państwa. Pokryje ono w części utracone zarobki i wydatki na specjalistyczne leczenie
czytaj dalej...Kiedy podważyć odszkodowanie za działkę przejętą pod nową drogęOdszkodowanie za działkę odebraną pod drogę publiczną powinno w pełni rekompensować straty właściciela nieruchomości. Zaniżona wycena daje podstawę do jej podważenia na drodze administracyjnej, a następnie sądowej.
czytaj dalej...Odszkodowanie dla dostawcy maszyn to koszt podatkowyOdszkodowanie zapłacone przez podatnika CIT za ponadnormatywne zużycie maszyn budowlanych jest kosztem podatkowym. Jest to wydatek poniesiony w celu osiągnięcia przychodu, a nie zabezpieczenia źródła przychodu, zawyrokował Naczelny Sąd Administracyjny. W rozpatrywanej sprawie firma budowlana wyleasingowała maszyny budowlane, które wykorzystywała do swojej działalności gospodarczej. Oprócz umowy leasingu zawarła z finansującym dodatkową umowę mocą której zobowiązała [...]
czytaj dalej...70 proc. zaliczki w przypadku wywłaszczenia pod inwestycje publiczneWłaściciel nieruchomości, która zostanie przeznaczona pod inwestycje publiczne, będzie mógł uzyskać odszkodowanie za udostępnienie nieruchomości oraz szkody powstałe w wyniku jej zajęcia.
czytaj dalej...Błąd medyczny – czy lekarz poniesie karę?Interwencje medyczne każdego dnia ratują życie i zdrowie tysięcy ludzi. Czasem bywa jednak i tak, że zabieg medyczny nie przynosi oczekiwanego rezultatu a nawet pogarsza stan pacjenta. Jaka wygląda odpowiedzialność lekarzy za błąd medyczny? Czy można liczyć na odszkodowanie? Czym jest błąd medyczny? Na początek trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest błąd medyczny. To [...]
czytaj dalej...Będą rekompensaty za słupy energetyczne i rurociągi na działkach. Odszkodowania wyniosą prawie 19 mld złWłaściciele nieruchomości, przez które przebiegają rurociągi, sieci wodociągowe i ciepłownicze oraz linie energetyczne (i na których stoją słupy), mają dostać w sumie 18,7 mld zł rekompensat za uregulowanie stanu prawnego tej infrastruktury. Kończą się już prace nad specjalnym projektem.
czytaj dalej...Nie będzie odszkodowania za laptopa w zaginionym bagażuWybierając się w podróż samolotem, biżuterię i sprzęt elektroniczny lepiej spakować do bagażu podręcznego.
czytaj dalej...Jakie będą konsekwencje wyroku ETS w sprawie ustawy hazardowejFirmy, które zgodnie z ustawą hazardową nie otrzymały pozwoleń na prowadzenie gier na automatach, mogą ubiegać się o odszkodowania - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Zakwestionowanie przepisów byłoby podstawą do odszkodowań - uważa wiceminister finansów Jacek Kapica.
czytaj dalej...Tabela frankfurcka, czyli jak zarobić na nieudanych wakacjachBiura podróży wypłacają odszkodowania według ustalonej tabeli usług. Już sama lektura tego, co nam obiecują, a czego nie dotrzymują, umili zepsute wakacje.
czytaj dalej...