Odszkodowania Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Polskie firmy nie dbają o ochronę wynalazków

Tylko 7 proc. przedsiębiorców rejestruje w Urzędzie Patentowym innowacyjne rozwiązania. Polski przedsiębiorca musi czekać średnio aż 3,5 roku na zarejestrowanie swojego wynalazku. Za naruszenie praw własności przemysłowej grożą wysokie odszkodowania oraz procesy karne.

Przedsiębiorcy, którzy nie chcą, aby ich logo, wynalazek lub znak towarowy wykorzystywały inne podmioty, powinni zarejestrować je w Urzędzie Patentowym (UP). Niestety, duża część polskich firm tego nie czyni. W 2008 roku do UP wpłynęło zaledwie 2,7 tys. zgłoszeń o zarejestrowanie wynalazku 711 dotyczyło wzorów użytkowych. Najczęściej firmy składają wnioski o zarejestrowanie znaku towarowego. Jest to nieznaczna liczba, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w tym samym roku w Polsce zarejestrowane było ponad 3,7 mln firm.

Szkodliwa niewiedza

Zdaniem ekspertów przedsiębiorcy nie korzystają z narzędzi, jakie daje im prawo własności przemysłowej, przede wszystkim dlatego, że ich świadomość prawna w tym zakresie jest niewielka.

Kwestia ochrony własności przemysłowej i intelektualnej zaczyna interesować przedsiębiorców dopiero w momencie, gdy są im stawiane zarzuty, że komuś naruszyli prawa ze znaków towarowych, patentów czy wzorów przemysłowych lub użytkowych twierdzi Dorota Rzążewska, radca prawny, rzecznik patentowy, partner zarządzający w kancelarii Jan Wierzchoń & Partnerzy.

Skutkiem braku wiedzy może być więc dla przedsiębiorcy nie tylko utrata praw do danego znaku czy wynalazku. Może się bowiem okazać, że swoim działaniem naruszył czyjeś prawa wyłączne.

Znam przypadki, że firma naruszająca prawa innego podmiotu musiała zapłacić wielomilionowe odszkodowanie liczone w euro mówi Krzysztof Czub, rzecznik patentowy z kancelarii Czub & Czub, członek Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

Przedsiębiorcy nie zdają sobie sprawy z tego, jak dużą wartość mogą mieć np. ich znaki towarowe.

Często dopiero potencjalny nabywca uświadamia właścicielowi firmy z istotnym udziałem rynkowym, że jego technologia czy marka to najbardziej istotny składnik nabywanego przedsiębiorstwa. Niestety, często okazuje się, że te składniki nie są odpowiednio chronione mówi Marcin Fijałkowski, radca prawny i rzecznik patentowy w kancelarii Baker & McKenzie.

W efekcie właściciel sprzedający daną firmę musi zbyć ją za dużo niższą cenę.


źródło: gazetaprawna.pl

Odszkodowania Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Pieniądze z funduszy zasilą budżet nawet o 5 mld zł
Rząd będzie ratował budżet pieniędzmi przeznaczonymi na restrukturyzację przedsiębiorstw i odszkodowania dla byłych właścicieli majątku państwowego.
czytaj dalej...

Odwołany lota: pasażer może wnieść sprawę do sądu w miejscu odlotu
Kiedy przewoźnik odwoła lot, pasażer może wnieść powództwo o odszkodowanie do sądu właściwego według miejsca odlotu albo przylotu samolotu.
czytaj dalej...

Wydawcy szykują pozwy za kserowanie książek
Na uczelniach kopiuje się 5 mln stron książek. Wielkie wydawnictwa postanowiły walczyć w sądach o odszkodowania. Na nielegalnym kserowaniu książek specjalistycznych wydawcy tracą miliony. Połączyli więc siły i wspólnie będą wytaczać pokazowe pozwy.
czytaj dalej...

Można żądać odszkodowania za hałas na lotnisku
Właściciele nieruchomości narażonych na hałas z lotniska mają tylko dwa tygodnie na złożenie pozwów o odszkodowania lub wykup nieruchomości.
czytaj dalej...

Dochodząc odszkodowania za samochód, nie trzeba go naprawiać
Osoba dochodząca odszkodowania na podstawie przepisów o odpowiedzialności deliktowej nie jest zobowiązana do wykazania, że faktycznie poniosła już koszty naprawy pojazdu.
czytaj dalej...

Licencjodawcy również odpowiadają za szkodę
Podczas korzystania z niedawno zakupionej kuchenki mikrofalowej doszło do wybuchu, a przy okazji uległo zniszczeniu ubranie osoby, która znajdowała się w pobliżu. Czy producent kuchenki ponosi odpowiedzialność za szkodę i zapłaci odszkodowanie
czytaj dalej...

Przy pozwach zbiorowych firmy mogą zbankrutować
Dziesięciu poszkodowanych wystarczy do prowadzenia postępowania grupowego. Pasażerowie będą mogli wspólnie żądać odszkodowania za odwołany pociąg. 60 proc. firm uważa, że pozwy zbiorowe nie będą miały wpływu na ich działalność.
czytaj dalej...

Odszkodowania: Pieniądze wypłaci posiadacz samoistny
Śmierć w wypadku ojca i męża może wiązać się za znacznym pogorszeniem sytuacji życiowej rodziny. Żądanie w takiej sytuacji odszkodowania od sprawcy wypadku jest uzasadnione.
czytaj dalej...

Zadatek nie może decydować o wysokości odszkodowania
Wysokość odszkodowania z tytułu niewykonania zobowiązania nie może być ograniczona do wysokości zadatku lub jego podwójnej wysokości.
czytaj dalej...

Jakie odszkodowanie za nieudany urlop
Aby uniknąć procesów z biurem podróży po powrocie z nieudanego urlopu, warto przed wyborem wycieczki przyjrzeć się dokładnie proponowanym ofertom. Najważniejsze są te postanowienia, w których organizator wyjazdu gwarantuje ochronę praw podróżujących konsumentów.
czytaj dalej...

Dwa miliony za męża brutala
Warszawski sąd ogłosi jutro precedensowy wyrok: czy Katarzynie S. należy się zadośćuczynienie od Skarbu Państwa za brak ochrony przed agresją męża. Kobieta walczy o ponad milion złotych odszkodowania i zadośćuczynienie.
czytaj dalej...

10 tys. euro odszkodowania za brak kontaktu z obrońcą
Brak pozwolenia na kontakt z obrońcą w trakcie postępowania przed sądem stanowi naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności - uznał we wtorek Trybunał w Strasburgu.
czytaj dalej...

Za wypadek w sklepie odszkodowanie kupującemu wypłaca właściciel
Gdy do wypadku w sklepie dojdzie z winy właściciela, to powinien wypłacić klientowi odszkodowanie za poniesione straty. Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania szkody, to wówczas obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu proporcjonalnemu zmniejszeniu stosownie do jego winy.
czytaj dalej...

Ugoda w procesie za nielegalne zamieszczenie artykułów w internecie
Spółka INFOR Biznes zawarła w czwartek przed białostockim sądem ugodę z firmą, której zarzuciła nielegalne zamieszczanie w internecie jej artykułów prasowych. Treści ugody, w tym kwoty odszkodowania, nie ujawniono.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Błędy kosztują
Trybunał Konstytucyjny potwierdził wczoraj jeszcze raz zasadę, że za bezprawie władzy publicznej należy się obywatelowi pełne odszkodowanie.
czytaj dalej...

Ofiara wypadku samochodowego może dochodzić roszczeń w swoim kraju
Osoba poszkodowana za granicą może ubiegać się o odszkodowanie komunikacyjne w sądzie miejsca swojego zamieszkania.
czytaj dalej...

Będą rekompensaty za słupy energetyczne i rurociągi na działkach. Odszkodowania wyniosą prawie 19 mld zł
Właściciele nieruchomości, przez które przebiegają rurociągi, sieci wodociągowe i ciepłownicze oraz linie energetyczne (i na których stoją słupy), mają dostać w sumie 18,7 mld zł rekompensat za uregulowanie stanu prawnego tej infrastruktury. Kończą się już prace nad specjalnym projektem.
czytaj dalej...

Sprzedawca musi płacić odszkodowanie za niedostarczenie towaru z własnej winy
Sprzedawca, który ze swojej winy nie dostarczył umówionego towaru przeznaczonego do dalszej odsprzedaży, płaci kontrahentowi odszkodowanie równe utraconemu przez niego zyskowi - potwierdził Sąd Najwyższy.
czytaj dalej...

Postępowanie egzekucyjne: Trzeba udowodnić bezprawność działania komornika
Jeżeli żąda się od komornika odszkodowania za niezgodne z prawem prowadzenie egzekucji, trzeba wykazać bezprawność jego działania i poniesioną w związku z tym szkodę. W przeciwnym wypadku roszczenie jest bezzasadne.
czytaj dalej...

Dlaczego nie pożyczać samochodu właścicielowi malucha
Oddanie szybkiego zachodniego pojazdu do prowadzenia osobie użytkującej na co dzień fiata 126p zwiększa ryzyko zaistnienia wypadku. A tym samym może zmniejszyć wielkość odszkodowania.
czytaj dalej...

"Skarb Państwa pozywany jest 15 razy na dzień"
MARCIN DZIURDA o procesach o odszkodowania - Do sądów wpłynęły pierwsze pozwy zbiorowe przeciwko Skarbowi Państwa. W sumie powodowie domagają się już ponad 75 mln zł. To chyba duże niebezpieczeństwo dla Skarbu Państwa?
czytaj dalej...

Bezpłatne konsultacje przed podpisaniem umowy ubezpieczenia
Rzecznik praw obywatelskich pomoże osobom skarżącym się na ubezpieczycieli, ponieważ klienci nie zawsze otrzymują uzasadnienie odmowy wypłacenia odszkodowania.
czytaj dalej...

Czy warsztat odpowiada za uszkodzenie naprawianego auta
Odszkodowania za zniszczony samochód w przypadku zdarzeń występujących zaraz po sobie należy rozbić na dwie szkody.
czytaj dalej...

Jakie będą konsekwencje wyroku ETS w sprawie ustawy hazardowej
Firmy, które zgodnie z ustawą hazardową nie otrzymały pozwoleń na prowadzenie gier na automatach, mogą ubiegać się o odszkodowania - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Zakwestionowanie przepisów byłoby podstawą do odszkodowań - uważa wiceminister finansów Jacek Kapica.
czytaj dalej...

Bez stref wokół lotnisk nie ma odszkodowań
Nie tylko warszawiacy mają problemy z odszkodowaniami za hałas i spadek wartości działek położonych w sąsiedztwie lotniska. Z podobnymi problemami borykają się sąsiedzi lotniska w Pyrzowicach.
czytaj dalej...