Odszkodowania Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Postępowanie egzekucyjne: Trzeba udowodnić bezprawność działania komornika

Jeżeli żąda się od komornika odszkodowania za niezgodne z prawem prowadzenie egzekucji, trzeba wykazać bezprawność jego działania i poniesioną w związku z tym szkodę. W przeciwnym wypadku roszczenie jest bezzasadne.

Krzysztof P. prowadził działalność gospodarczą. Ponieważ miał nieuregulowane zadłużenie, wierzyciel wystąpił do sądu o nakaz zapłaty i uzyskał go. Następnie nakazowi została nadana klauzula wykonalności i kontrahent skierował do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji. Jako majątek wskazał samochód ciężarowy sprowadzony z zagranicy.

Wstrzymanie nakazu

Komornik zajął samochód i polecił pozostawienie go pod dozorem na parkingu strzeżonym. Wtedy Krzysztof P. wniósł sprzeciw od nakazu wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia go i sąd wstrzymał wykonanie nakazu. W międzyczasie rewir przejął inny komornik. Zgłosił się do niego Krzysztof P. i poinformował, że właścicielem samochodu jest inna osoba, a nie on.

Zwrot pojazdu

Sąd zwolnił samochód spod zajęcia i pojazd został oddany właścicielowi. Teraz Krzysztof P. twierdził że przez to, że komornik zajął samochód osoby trzeciej, zrezygnowała ona z zakupu u niego kolejnych samochodów, przez co popadł w długi. Wobec tego zażądał od komornika odszkodowania w wysokości zadłużenia, tj. 700 tys. zł z odsetkami. W nagłówku pozwu jako osobę pozwaną wskazał komornika sądowego określonego sądu i rewiru, dopiero w samym pozwie wymienił nazwisko poprzedniego i obecnego komornika.

Sąd wydał wyrok zaoczny, w którym uwzględnił powództwo w całości, a za osobę zobowiązaną do wyrównania szkody wskazał komornika, który przejął rewir. Jego pełnomocnik złożył sprzeciw, ale sąd go odrzucił z powodów formalnych.

Na odrzucenie sprzeciwu zostało wniesione zażalenie, które sąd uwzględnił, uchylił swoje postanowienie o odrzuceniu sprzeciwu i oddalił powództwo w całości, a sąd II instancji oddalił apelację powoda. Oba sądy stwierdziły, że powód nie wykazał, by poniósł szkodę z powodu utraconych zysków. Sąd apelacyjny zaakcentował także, że w ogóle nie było podstaw do wydania wyroku zaocznego w stosunku do komornika.

Od wyroku sądu apelacyjnego Krzysztof P. wniósł skargę kasacyjną. Twierdził, że wyrok zaoczny został wydany prawidłowo, jest prawomocny, bo sprzeciw pozwanego komornika nie powinien być uwzględniony. To, że w nagłówku pozwu nie był on wymieniony z imienia i nazwiska, niczego nie zmienia, bo w treści pozwu już to było i to jemu został doręczony odpis pozwu.

Brak odpowiedzialności

Sąd Najwyższy oddalił skargę. W ustnym uzasadnieniu zaznaczył, że zawarto w niej tylko zarzuty procesowe, co oznacza, że należało rozważyć, czy uchybienia te miały wpływ na wynik sprawy. I choć trzy z nich okazały się uzasadnione, to wpływu na wynik sprawy nie miały. A to dlatego, że oba sądy wyraźnie przesądziły o braku odpowiedzialności deliktowej pozwanego komornika, a ustalenia te wiążą SN.

Sygn. akt III CSK 248/09


źródło: gazetaprawna.pl

Odszkodowania Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Pełne odszkodowanie od PKP dopiero w 2011 r.
Za dwugodzinne opóźnienie pociągu powinniśmy otrzymać zwrot połowy ceny biletu. Polscy parlamentarzyści o półtora roku odroczyli stosowanie unijnych standardów przewozowych. Obecnie o przyznaniu odszkodowania dla pasażera swobodnie decyduje przewoźnik kolejowy.
czytaj dalej...

Nie będzie odszkodowania za śmierć w wypadku po wtargnięciu łosia na drogę
Rodzina kierowcy, który zginął w wyniku zderzeniu auta z łosiem, nie otrzyma zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa - uznał we wtorek Sąd Apelacyjny w Białymstoku, oddalając apelację rodziny zmarłego. Orzeczenie jest prawomocne.
czytaj dalej...

Poszkodowany w wypadku komunikacyjnym szybciej dostanie odszkodowanie
Zakłady ubezpieczeń nie będą już wstrzymywać wypłat odszkodowań z tytułu OC do czasu zakończenia postępowania karnego.
czytaj dalej...

Odszkodowanie musi umożliwić odbudowę firmy
Wywłaszczany w trybie niezwłocznego zajęcia nieruchomości uzyska prawo do bezpiecznej zaliczki. Utracone korzyści z wywłaszczonego mienia powiększą wysokość odszkodowania. Konstytucyjna zasada słusznego odszkodowania zawsze będzie rodziła spory, twierdzą prawnicy.
czytaj dalej...

Za agresywnego pracownika ochrony odszkodowanie zapłaci sklep lub agencja
Sławomir Paruch - Naruszenie dóbr osobistych klienta w wyniku bezprawnej ingerencji pracowników ochrony może być podstawą do domagania się odszkodowania lub zadośćuczynienia za straty niematerialne. Niekiedy na ochroniarza można poskarżyć się do ministerstwa.
czytaj dalej...

Dłużnik naprawi szkodę spowodowaną opóźnieniem
Gdy dłużnik nie wykonuje zobowiązań w terminie, wierzyciel ma prawo się domagać, aby uiścił odsetki, zapłacił karę umowną, a nawet wypłacił odszkodowanie wyrównujące poniesione straty spowodowane zwłoką w wykonaniu zobowiązania.
czytaj dalej...

Dochodząc odszkodowania za samochód, nie trzeba go naprawiać
Osoba dochodząca odszkodowania na podstawie przepisów o odpowiedzialności deliktowej nie jest zobowiązana do wykazania, że faktycznie poniosła już koszty naprawy pojazdu.
czytaj dalej...

TK bada sprawę odszkodowań za represje ZSRR
Trybunał Konstytucyjny bada w czwartek, czy zgodne z ustawą zasadniczą są przepisy uniemożliwiające występowanie przez osoby mieszkające poza Polską o odszkodowania do krajowych sądów za represje ZSRR za działalność na rzecz niepodległości Polski.
czytaj dalej...

Szanse na odszkodowanie wymusi dopiero UE
Do tej pory żadna z ponad 50 grup poszkodowanych, które wniosły pozew zbiorowy, nie otrzymała odszkodowania. Prawnicy i ofiary narzekają na zbytnią restrykcyjność przepisów.
czytaj dalej...

Właściciel musi zwrócić najemcy kaucję
Kaucja zabezpiecza roszczenia wynajmującego z tytułu niezapłaconego czynszu i odszkodowania za szkody spowodowane przez lokatora. Po potrąceniu należności z tego tytułu trzeba ją zwrócić po opróżnieniu mieszkania albo wykupieniu go.
czytaj dalej...

ETS: od elektrowni jądrowej można żądać odszkodowania
Właściciel nieruchomości, na którą negatywny wpływ wywiera działający na podstawie zezwolenia administracyjnego pobliski zakład, np. elektrownia jądrowa, przed sądem może domagać się jedynie naprawy poniesionych szkód - orzekł we wtorek Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.
czytaj dalej...

Jakie odszkodowanie za nieudany urlop
Aby uniknąć procesów z biurem podróży po powrocie z nieudanego urlopu, warto przed wyborem wycieczki przyjrzeć się dokładnie proponowanym ofertom. Najważniejsze są te postanowienia, w których organizator wyjazdu gwarantuje ochronę praw podróżujących konsumentów.
czytaj dalej...

Można żądać odszkodowania za hałas na lotnisku
Właściciele nieruchomości narażonych na hałas z lotniska mają tylko dwa tygodnie na złożenie pozwów o odszkodowania lub wykup nieruchomości.
czytaj dalej...

Bezpłatne konsultacje przed podpisaniem umowy ubezpieczenia
Rzecznik praw obywatelskich pomoże osobom skarżącym się na ubezpieczycieli, ponieważ klienci nie zawsze otrzymują uzasadnienie odmowy wypłacenia odszkodowania.
czytaj dalej...

Orzeczenie SN: Gminy zapłacą odszkodowanie, gdy nie wskażą lokalu dla eksmitowanych
Gminy muszą płacić odszkodowanie właścicielom mieszkań, którzy uzyskali wyroki eksmisyjne przeciw osobom niemającym prawa do lokalu socjalnego, jeżeli takich osób nie można eksmitować, bo gmina nie wskazała pomieszczenia tymczasowego - wynika z uchwały SN.
czytaj dalej...

Jankowski: Pasażerowie kolei bez odszkodowania
Pociągi, które wyjechały zgodnie z nowym rozkładem jazdy, docierały do stacji końcowej z takim opóźnieniem, że w innym kraju uznano by je zapewne za zaginione. Zamiast ulgi nowa rozpiska przysporzyła pasażerom tylko kłopotów.
czytaj dalej...

Złota akcja na nowych zasadach: spółka może wystąpić o odszkodowanie
Minister skarbu państwa będzie mógł wnieść sprzeciw wobec uchwały lub czynności prawnej zarządu spółki kapitałowej o strategicznym znaczeniu, gdy rozporządza ona składnikami swojego mienia, w sposób zagrażający jej dalszemu funkcjonowaniu.
czytaj dalej...

Starosta będzie mógł szybciej wywłaszczać
Zajęcie gruntu będzie możliwe od razu po decyzji starosty w sprawie wywłaszczenia. Prawnicy obawiają się wzrostu liczby roszczeń odszkodowawczych wobec Skarbu Państwa. Rokowania o odszkodowanie za wywłaszczaną nieruchomość mogą okazać się fikcją.
czytaj dalej...

Jak zabezpieczyć usunięcie wad w umowie o roboty budowlane
W umowach o roboty budowlane powinny się znaleźć postanowienia zapewniające zamawiającemu usunięcie przez wykonawcę wad realizowanej inwestycji, a w ostateczności nawet gdy wady są nieusuwalne rozwiązanie umowy wraz z odpowiednim odszkodowaniem. Realizacji tych uprawnień służą instytucje: rękojmia za wady i gwarancja jakości. Ten rodzaj odpowiedzialności jest niezależny od winy wykonawcy oraz szkody poniesionej przez zamawiającego wskutek wykonania wadliwego obiektu.
czytaj dalej...

Odwołany lota: pasażer może wnieść sprawę do sądu w miejscu odlotu
Kiedy przewoźnik odwoła lot, pasażer może wnieść powództwo o odszkodowanie do sądu właściwego według miejsca odlotu albo przylotu samolotu.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Urzędnicza choroba
Tym razem podatnicy będą musieli zrzucić się na odszkodowania dla właścicieli nieruchomości. Gminy muszą oddać im niesłusznie pobrane renty planistyczne. Jak duże będą to kwoty trudno dziś policzyć.
czytaj dalej...

10 tys. euro odszkodowania za trwające 15 lat postępowanie
10 tys. odszkodowania przyznał Trybunał w Strasburgu kobiecie, która poskarżyła się na trwające ponad 15 lat przed polskimi sądami postępowanie o zwrot działki w Warszawie, na której stoi obecnie hotel Metropol.
czytaj dalej...

Będą rekompensaty za słupy energetyczne i rurociągi na działkach. Odszkodowania wyniosą prawie 19 mld zł
Właściciele nieruchomości, przez które przebiegają rurociągi, sieci wodociągowe i ciepłownicze oraz linie energetyczne (i na których stoją słupy), mają dostać w sumie 18,7 mld zł rekompensat za uregulowanie stanu prawnego tej infrastruktury. Kończą się już prace nad specjalnym projektem.
czytaj dalej...

Wojewoda ustali odszkodowania za grunty wywłaszczane pod budowle przeciwpowodziowe
Odszkodowania za grunty wywłaszczane pod budowle przeciwpowodziowe będą wypłacane już po rozpoczęciu inwestycji. Jeżeli właściciel bez problemu wyda nieruchomość, odszkodowanie będzie wyższe o 5 proc.
czytaj dalej...

70 proc. zaliczki w przypadku wywłaszczenia pod inwestycje publiczne
Właściciel nieruchomości, która zostanie przeznaczona pod inwestycje publiczne, będzie mógł uzyskać odszkodowanie za udostępnienie nieruchomości oraz szkody powstałe w wyniku jej zajęcia.
czytaj dalej...