Odszkodowania Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Nawet do 5 tys. zł kary za nie odśnieżone dachy i chodniki


Najniższy jednorazowy mandat za nie odśnieżanie i nie usuwalnie lodu z chodnika, przystanku tramwajowego oraz sopli i śniegu z dachu wynosi 500zł. Natomiast sąd może orzec grzywnę nawet w wysokości 5 tys. zł.  Niezależnie od tych kar i mandatów osoba poszkodowana może domagać odszkodowania za poniesione straty majątkowe i zadośćuczynienia za krzywdę  moralna.

Właściciel, zarządca budynku, użytkownicy terenów służących komunikacji publicznej oraz zarządcy dróg mogą zostać ukarani jednorazowym mandatem w wysokości co najmniej 500zł za nieusuwalnie lodu, śniegu i błota. Natomiast sąd  ma prawo ukarać ich karą w wysokości wielokrotności tej kwoty. Odpowiadają też za wypadki na podlegającym im terenie i sąd może od nich zasądzić odszkodowanie oraz zadośćuczynienie dla poszkodowanych.

Właściciel nieruchomości musi usuwać śnieg, lód i błoto z chodnika, który jest położony wzdłuż nieruchomości. nawet gdy stoi na nim kiosk to obowiązek odśnieżania ciąży na właścicielu  a nie na kioskarzu.

Za chodnik uważa się wydzieloną część drogi publicznej, która służy do ruchu pieszego i jest położona bezpośrednio przy nieruchomości. Do jego obowiązków należy też odśnieżanie i usuwanie lodu zalegającego w obrębie posesji, na przykład w bramie, na podwórzu, przy dojściach do garaży i zabudowań gospodarczych.. Takie same obowiązki ciążą na współwłaścicielach nieruchomości, użytkownikach wieczystych, jednostkach organizacyjnych, zarządcach i innych użytkownikach.

Usunięty śnieg i lód właściciel powinien złożyć w takim miejscu gdzie nie spowodowałby zakłóceń w ruchu pieszych i samochodów .Nie musi go natomiast dalej wywozić.

Tych wszystkich prac właściciel nie musi wykonywać sam, może powierzyć je innej osobie albo firmie. Za skutki wypadku na nie odśnieżonej posesji albo przylegającym do nieruchomości chodniku, lub spowodowanego przez spadający z dachu śnieg i sople odpowiada firma, która zobowiązał się do sprzątania.

Właściciel nieruchomości odpowiada za sople zwisające z dachu budynku, garaży i innych zabudowań gospodarczych oraz zwały śniegu, który tam zalega.  

Natomiast nie ponosi odpowiedzialności za sople i śnieg zwisający z balkonów i tarasów przylegających bezpośrednio do lokali mieszkalnych i użytkowych. Śnieg i sople mają obowiązek usuwać najemcy tych lokali.

Właściciel nieruchomości przylegającej do chodnika nie ma obowiązku odśnieżać i usuwać lodu z niego wówczas gdy znajduje się tam płatny postój lub parkują legalnie samochody, bądź gdy chodnik nie przylega bezpośrednio do jego nieruchomości ale dzieli go od niej  pas trawnika. Z chodnika przeznaczonego na parking lub płatny postój błoto, śnieg i lód usuwa zarząd drogi wówczas gdy pobiera opłaty z tego tytułu.

Właściciel nieruchomości nawet wówczas gdy odśnieża chodnik, to nie musi usuwać śniegu i lodu z przylegających do chodnika przystanków tramwajowych, autobusowych i trolejbusowych. Takie obowiązki ciążą na przedsiębiorcach, którzy użytkują  tereny służące komunikacji publicznej.

Do jego obowiązków nie należy też odśnieżanie jezdni przylegającej do chodnika, ponieważ taki obowiązek ciąży na zarządzającym drogą. Do obowiązków zarządu drogi należy też  pozbycie się śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości przyległych do drogi publicznej.Natomiast odśnieżanie, pozbycie się błota oraz lodu z terenu budowy należy do wykonawcy robót budowlanych.

Nadzór nad realizacją obowiązków związanych z odśnieżaniem, usuwaniem lodu i błota sprawują :wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Odpowiedzialność za nieszczęśliwe wypadkiOblodzone chodniki, przystanki tramwajowe i jezdnie, śliskie podłogi w sklepach i centrach handlowych są przyczyną  wypadków wśród przechodniów, pasażerów, konsumentów i kierowców. Poszkodowani mogą występować o zadośćuczynienie za krzywdę i odszkodowanie za poniesione straty.

Powinni jednak udowodnić, że szkoda rzeczywiście miała miejsce przedstawić dowody na jej wysokość oraz wskazać sprawcę szkody, czyli osobę odpowiedzialną za nieusunięty śnieg i lód, bądź śliska posadzkę w sklepie. Ustalając odpowiedzialność właściciela budynku za oblodzony chodnik przyjmuje się, że mógł przewidzieć, że niezabezpieczona powierzchnia chodnika może stać się przyczyną wypadków przechodniów .Dlatego poszkodowany powinien zebrać dowody, które pozwolą mu potem w sądzie udokumentować całe zdarzenie. Są to: rachunki dotyczące kosztów leczenia i rehabilitacji.. Powinny być imienne, Anie bezimienne paragony z kasy fiskalnej.

Należy gromadzić również rachunki za przejazdy taksówką do lekarza i na rehabilitacje , kserokopie recept i imienne rachunki za zakup lekarstw. Kserokopią recepty można udokumentować, że lekarz polecił poszkodowanemu zażywać konkretny leki w ten sposób pozwany nie będzie mógł bronić się przed sadem, że zażywanie przez poszkodowanego tego lekarstwa nie było konieczne.Wypadek na śliskiej posadzce w sklepie.

Aby otrzymać odszkodowanie za wypadek na śliskiej posadzce w sklepie (ponieważ personel nie uprzątnął  wniesionego tam błota i śniegu) poszkodowany musi udowodnić wysokość poniesionej szkody i winę właściciela sklepu.

Chodzi o przedstawienie dowodów na to, że przyczyną wypadku była mokra i śliska podsadzka. Powinien więc wykazać, że szkoda nie powstałaby gdyby posadzka była w sposób właściwy zabezpieczona przez personel sklepu. której nie został usunięty śnieg i błoto naniesione przez kupujących.Małgorzata Piasecka- Sobakiewicz.

Kary za nie odśnieżony dach:Nadzór budowlany:-mandat do 500zł-skierowanie wniosku do sądu - kara nie mniej 100 stawek dziennych-wyłączenie użytkowania obiektu.

Policja:-mandat do 1000zł-skierowanie wniosku do sądu - kara do 5000zł

Straż Miejska:-mandat do 500z

ILOŚĆ ZDARZEŃ OD POCZĄTKU ROKU - NIEODŚNIEŻONE CHODNIKI (dane od 1 do 11 stycznia 2010):

2989; w tym:  nałożono 53 mandaty, wydano 162 słowne polecenia, udzielono 176 pouczeń, wystawiono 6 wniosków do sądu o ukaranie, 56 wezwań.

Andrzej Jankowski


źródło: gazetaprawna.pl

Odszkodowania Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Kto odpowie za szkody wyrządzone przez dziecko na zimowisku
Odszkodowanie za nieletniego, który np. wybił szybę czy poturbował innego narciarza, muszą zapłacić rodzice, opiekunowie albo osoby sprawujące nad nim faktyczną pieczę (np. wychowawcy na zimowisku).
czytaj dalej...

Jak dochodzić odszkodowania za słupy energetyczne stojące na naszej działce
Właściciele działek z liniami energetycznymi, sieciami gazowymi lub wodociągowymi mogą ubiegać się o odszkodowania od firm przesyłowych. Mogą też składać wnioski o ustanowienie umowy o odpłatną służebność przesyłu.
czytaj dalej...

70 proc. zaliczki w przypadku wywłaszczenia
Właściciel nieruchomości, która zostanie przeznaczona pod inwestycje publiczne, będzie mógł uzyskać odszkodowanie za udostępnienie nieruchomości oraz szkody powstałe w wyniku jej zajęcia.
czytaj dalej...

Licencjodawcy również odpowiadają za szkodę spowodowaną produktem
Podczas korzystania z niedawno zakupionej kuchenki mikrofalowej doszło do wybuchu, a przy okazji uległo zniszczeniu ubranie osoby, która znajdowała się w pobliżu. Czy producent kuchenki ponosi odpowiedzialność za szkodę i zapłaci odszkodowanie?
czytaj dalej...

Euro 2012: bez nowej specustawy spory o wywłaszczenie gruntów sparaliżują inwestycje
Decyzja o lokalizacji inwestycji na Euro 2012 będzie także podstawą wywłaszczenia nieruchomości. Właściciele, którzy od razu oddadzą swoje grunty, otrzymają odszkodowania wyższe o 5 proc. Dziś wiele inwestycji na Euro jest zablokowanych, bowiem właściciele nie chcą oddawać swoich nieruchomości.
czytaj dalej...

Komentarz GP: Słuszne odszkodowanie
Decyzje w sprawach wywłaszczeniowych zawsze wywołują spory. Im jest ich mniej, tym lepiej i dla urzędników, i dla wywłaszczanych, że nie wspomnę już o naszych autostradach, które z wielkimi trudnościami przebijają się przez opór właścicieli nieruchomości.
czytaj dalej...

Jak i od kogo domagać się zapłaty za wypadki zimowe
Za wypadki na nieodśnieżonych drogach czy wejściach do punktów usługowych odpowiadają ich właściciele oraz najemcy. Aby uzyskać odszkodowanie, należy wykazać wysokość poniesionej szkody.
czytaj dalej...

Kiedy podważyć odszkodowanie za działkę przejętą pod nową drogę
Odszkodowanie za działkę odebraną pod drogę publiczną powinno w pełni rekompensować straty właściciela nieruchomości. Zaniżona wycena daje podstawę do jej podważenia na drodze administracyjnej, a następnie sądowej.
czytaj dalej...

Odszkodowanie przysługuje tylko za utracony bagaż
Pasażerowi samolotu należy się rekompensata jedynie za wartość utraconego bagażu. Za krzywdę z tym związaną już nie.
czytaj dalej...

Odszkodowanie za błędne decyzje administracyjne tylko za straty, nie za korzyści
Osoby poszkodowane wadliwymi decyzjami administracyjnymi wydanymi przed 1 września 2004., mają prawo żądać odszkodowania od Skarbu Państwa tylko w zakresie poniesionych strat. Nie mogą natomiast domagać się zwrotu utraconych korzyści.
czytaj dalej...

Jak zdobyć rekompensatę za podtopiony teren
Kiedy sąsiad zalał czyjąś posesję wodą pochodzącą z jego terenu lub zasypał rów melioracyjny, można się domagać odszkodowania.
czytaj dalej...

Jak właściciel domku letniskowego może zadbać o bezpieczeństwo
Wynajęcie firmy ochroniarskiej to najłatwiejszy sposób uchronienia się przed kradzieżą. Wykupienie polisy zapewni natomiast odszkodowanie w razie pożaru i zalania czy też osunięcia się skarpy
czytaj dalej...

Pełne odszkodowanie za spóźniony pociąg od PKP dopiero w 2011 r.
Za dwugodzinne opóźnienie pociągu powinniśmy otrzymać zwrot połowy ceny biletu. Polscy parlamentarzyści o półtora roku odroczyli stosowanie unijnych standardów przewozowych. Obecnie o przyznaniu odszkodowania dla pasażera swobodnie decyduje przewoźnik kolejowy.
czytaj dalej...

Kto i w jakim zakresie odpowiada za źle wydany lek w aptece
Pacjent może dostać odszkodowanie za przeterminowany lek. Odpowiedzialności związanej ze źle wydanym lekiem może podlegać zarówno apteka, jak i sam farmaceuta, który dany lek wydał pacjentowi. Odpowiedzialność apteki opiera się na zasadzie ryzyka, tak jak odpowiedzialność pracodawcy za szkodę wyrządzoną przez działania pracownika (farmaceuty).
czytaj dalej...

Kiedy domagać się odszkodowania za szkody z powodu bezczynności organów administracji
Czy przedsiębiorcy przysługuje odszkodowanie za szkody wyrządzone bezczynnością organów administracji?
czytaj dalej...

Za agresywnego pracownika ochrony odszkodowanie zapłaci sklep lub agencja
Sławomir Paruch - Naruszenie dóbr osobistych klienta w wyniku bezprawnej ingerencji pracowników ochrony może być podstawą do domagania się odszkodowania lub zadośćuczynienia za straty niematerialne. Niekiedy na ochroniarza można poskarżyć się do ministerstwa.
czytaj dalej...

Niechciane maszty telefonii komórkowej
O losach budowy stacji bazowej telefonii komórkowej mogą decydować mieszkańcy. Sprzeciwiając się, trzeba wykazać wpływ inwestycji na zdrowie ludzi lub cenę działek. Właściciel ziemi może żądać od gminy odszkodowania za obniżenie jej wartości.
czytaj dalej...

Rosną odszkodowania za błędy lekarskie
Rekompensaty dla poszkodowanych wskutek błędów medycznych przekraczają nawet milion zł. Poszkodowani, którzy nie wykażą winy szpitala, muszą liczyć się z wysokimi kosztami sądowymi.
czytaj dalej...

Sądy co roku orzekają odszkodowania za bezprawne pozbawienie wolności. Płacą podatnicy
Sądy co roku orzekają odszkodowania za bezprawne pozbawienie wolności. Płacą podatnicy, a nie konkretni policjanci, prokuratorzy, sędziowie - donosi "Gazeta Wyborcza".
czytaj dalej...

Będą odszkodowania za opóźnienia pociągów
Prezydent skierował do TK ustawę, która zwalniała lokalne koleje z odpowiedzialności. Od grudnia, jeśli pociąg spóźni się 2 godziny, przewoźnicy zwrócą pasażerom połowę ceny biletu. PKP nie są przygotowane na falę roszczeń odszkodowawczych poszkodowanych pasażerów.
czytaj dalej...

Jankowski: Pasażerowie kolei bez odszkodowania
Pociągi, które wyjechały zgodnie z nowym rozkładem jazdy, docierały do stacji końcowej z takim opóźnieniem, że w innym kraju uznano by je zapewne za zaginione. Zamiast ulgi nowa rozpiska przysporzyła pasażerom tylko kłopotów.
czytaj dalej...

Sprawdź jakie masz prawa gdy spóźnia się pociąg lub zniszczą twój bagaż
Podróżnemu należy się odszkodowanie w postaci połowy wartości biletu, jeśli opóźnienie pociągu wynosi więcej niż dwie godziny. Za opóźnienie powyżej godziny należy wypłacić 25 proc. ceny biletu. W razie zniszczenia bagażu należy sporządzić protokół strat. W protokole wymienia się rozmiar i przyczynę szkody.
czytaj dalej...

Polskie firmy nie dbają o ochronę wynalazków
Tylko 7 proc. przedsiębiorców rejestruje w Urzędzie Patentowym innowacyjne rozwiązania. Polski przedsiębiorca musi czekać średnio aż 3,5 roku na zarejestrowanie swojego wynalazku. Za naruszenie praw własności przemysłowej grożą wysokie odszkodowania oraz procesy karne.
czytaj dalej...

Jak ubiegać się o odszkodowanie od biura podróży za nieudane wakacje
Na złożenie reklamacji klient ma 30 dni od powrotu z wycieczki. W takim samym terminie jej organizator musi na nią odpowiedzieć. Jeżeli tego nie zrobi, oznacza to, że uznał roszczenia.
czytaj dalej...

Trybunał UE: odszkodowania także za opóźnione loty
Pasażerom samolotów opóźnionych o co najmniej trzy godziny należy się odszkodowanie tak samo jak pasażerom lotów odwołanych - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.
czytaj dalej...