Odszkodowania Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

70 wyroków w sprawie hałasujących F-16. Większość pozwów kończy się umorzeniem

Ponad 70 wyroków zasądzających odszkodowania za hałas emitowany przez samoloty F-16 w Poznaniu i okolicach wydały do tej pory sądy. Zdecydowana większość pozwów o odszkodowanie kończy się umorzeniem sprawy lub oddaleniem powództwa.

Do sądu trafiło w sumie ponad 1500 pozwów od mieszkańców osiedli i miejscowości położonych w sąsiedztwie bazy F-16 o odszkodowania za utratę wartości nieruchomości i obniżenie jakości życia.

Jak poinformował PAP płk Jacek Adamek, szef Wojskowego Zarządu Infrastruktury (WZI) w Poznaniu, dotychczas ponad 560 spraw zostało umorzonych a ponad 170 zakończyło się wyrokami oddalającymi powództwo. W 51 przypadkach zawarto ugody z cofnięciem pozwu.

Do końca roku poznańskie sądy powinny rozpatrzeć kolejne wnioski. Na rozpatrzenie czeka m.in. wniosek o milionowe odszkodowanie dla właściciela budynku stojącego na linii pasa startowego lotniska. Biegły orzekł, że nadaje się on do rozbiórki, bo fundamenty nie wytrzymają ciężaru materiałów zastosowanych do wyciszenia domu.

"Sąd podejmując decyzję o wypłacie odszkodowania bierze pod uwagę, czy nieruchomość jest położona w strefie ograniczonego użytkowania wokół bazy F-16. Uwzględnia opinie biegłych, stwierdzających, czy hałas powoduje spadek wartości nieruchomości, oraz jakie nakłady wiążą się z wyciszeniem budynku" - powiedziała PAP reprezentująca część mieszkańców starających się o odszkodowania mecenas Katarzyna Szafrańska.

Jak wyjaśnił płk Adamek, nie może być mowy o automatycznym uzyskiwaniu odszkodowania przez właścicieli nieruchomości położonych w okolicy bazy. "Znakomita większość budynków mieszkalnych powstała przy istniejącym, czynnym lotnisku, a ich właściciele mieli pełną świadomość niedogodności i utrudnień wynikających z wybranej przez siebie lokalizacji. Jednocześnie ustawodawca nie przewidział wypłat odszkodowań tylko z tego tytułu, że nieruchomość została objęta obszarem ograniczonego użytkowania" - stwierdził.

Jak przypomniał, lotnisko wojskowe w Krzesinach istnieje od lat czterdziestych ubiegłego stulecia. Samoloty o napędzie odrzutowym są natomiast eksploatowane tam intensywnie od połowy lat 60. i były to samoloty produkcji radzieckiej o zacznie gorszych parametrach technicznych od nowoczesnych F-16.

Szef poznańskiego WZI dodał, że wiele realizowanych na terenie bazy inwestycji ma na celu zmniejszenie skutków oddziaływania na środowisko. To m.in. budowa oczyszczalni ścieków, rozbudowa systemu odwodnienia i oczyszczania wód opadowych, a także budowa nowoczesnego stanowiska prób silników, które ograniczy hałas praktycznie do rejonu lotniska.

Prywatni właściciele walczą też przed sądem o odzyskanie gruntów na których utworzono krzesińskie lotnisko. Według radcy prawnego Radosława Howańca z poznańskiej Kancelarii Majchrzak, Szafrańska i Partnerzy, jest duża szansa na uzyskanie odszkodowania dla właścicieli lub spadkobierców tych nieruchomości. Kancelaria, którą reprezentuje Howaniec, prowadzi dwie takie sprawy.

"Jedna dotyczy zwrotu ponad 4 ha o wartości ok. 3,5 mln złotych. Druga dotyczy działki o powierzchni 5 tys. mkw. o wartości kilkuset tysięcy złotych. Wojsko twierdzi, że te ziemie zasiedziało. Tymczasem Sąd Najwyższy jednoznacznie podkreślił, że nie można zasiedzieć ziem, które są wyłączone z obrotu cywilno-prawnego, w tym ziem zajętych na cele obronności państwa" - powiedział PAP Howaniec. Jak dodał, według orzeczenia SN, nie można liczyć jako czasu zasiedzenia okresu, gdy nie można było się domagać zwrotu zabranych nieruchomości a tymczasem tak było do 1989 roku.

Płk Jacek Adamek poinformował, że WZI w 2008 r. wystąpił do sądu z wnioskiem o stwierdzenie zasiedzenia na 6 działkach o łącznej powierzchni terenu 4,7 ha, co stanowi ułamkowy procent nieruchomości całego lotniska. Chodzi o tereny na obrzeżach lotniska, sprawa nie jest zakończona.

Armia przejęła grunty prywatnych osób w latach 50., gdy rozbudowywano lotnisko. Grunty były przejmowane na podstawie dekretu o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych.



źródło: gazetaprawna.pl

Odszkodowania Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Do odszkodowania za pogorszenie sytuacji życiowej nie wlicza się wpłat celowych
Wpłaty celowe osób trzecich przeznaczone na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb poszkodowanych katastrofą budowlaną nie wchodzą w zakres odszkodowania za czyn, który spowodował szkodę.
czytaj dalej...

Sprzedawca też ma prawo składać roszczenia o naprawienie szkody
Sprzedawca wprowadzony w błąd co do cech sprzedanego towaru, przez co musiał przyjąć reklamację klienta, może po zaspokojeniu jego żądań dochodzić odszkodowania od firmy, która mu taki towar dostarczyła.
czytaj dalej...

Złota akcja na nowych zasadach: spółka może wystąpić o odszkodowanie
Minister skarbu państwa będzie mógł wnieść sprzeciw wobec uchwały lub czynności prawnej zarządu spółki kapitałowej o strategicznym znaczeniu, gdy rozporządza ona składnikami swojego mienia, w sposób zagrażający jej dalszemu funkcjonowaniu.
czytaj dalej...

Odszkodowanie dla dostawcy maszyn to koszt podatkowy
Odszkodowanie zapłacone przez podatnika CIT za ponadnormatywne zużycie maszyn budowlanych jest kosztem podatkowym. Jest to wydatek poniesiony w celu osiągnięcia przychodu, a nie zabezpieczenia źródła przychodu, zawyrokował Naczelny Sąd Administracyjny. W rozpatrywanej sprawie firma budowlana wyleasingowała maszyny budowlane, które wykorzystywała do swojej działalności gospodarczej. Oprócz umowy leasingu zawarła z finansującym dodatkową umowę mocą której zobowiązała [...]
czytaj dalej...

Kiedy można podważyć wyrok zatwierdzający mandat
Kierowca, który w okresie od 15 stycznia 2004 r. do 28 marca 2007 r. przegrał w sądzie sprawę dotyczącą mandatu za przekroczenie prędkości, a oskarżycielem była straż miejska, może żądać wznowienia postępowania i domagać się odszkodowania.
czytaj dalej...

Będa odszkodowania dla pasażerów za opóźnione i odwołane rejsy statków
Parlament Europejski postanowił we wtorek, że w połączeniach morskich i na wodach śródlądowych będą przysługiwały odszkodowania za opóźnione albo odwołane połączenia, tak jak już jest w lotnictwie. Potem przyjdzie kolej na odszkodowania w transporcie drogowym.
czytaj dalej...

Niechciane maszty telefonii komórkowej
O losach budowy stacji bazowej telefonii komórkowej mogą decydować mieszkańcy. Sprzeciwiając się, trzeba wykazać wpływ inwestycji na zdrowie ludzi lub cenę działek. Właściciel ziemi może żądać od gminy odszkodowania za obniżenie jej wartości.
czytaj dalej...

Państwo zapłaci za tłok w celach
Skazanym należą się odszkodowania za naruszenie dóbr osobistych, jeśli są przetrzymywani w celach, w których na jednego więźnia przypada mniej niż 3 metry kwadratowe. A takich skazanych jest w Polsce wielu.
czytaj dalej...

Nie będzie odszkodowania za laptopa w zaginionym bagażu
Wybierając się w podróż samolotem, biżuterię i sprzęt elektroniczny lepiej spakować do bagażu podręcznego.
czytaj dalej...

Gdy państwo źle działa, to płaci - klienci upadłych biur podróży w walce o odszkodowania
Seria bankructw biur podróży może zapoczątkować lawinę wniosków do sądu, aby zwrot kosztów poniesionych przez ich klientów pokrył Skarb Państwa. Obywatele mogą skarżyć władze o niedopełnienie obowiązku ochrony ich interesów.
czytaj dalej...

Jak dochodzić odszkodowania za źle wykonany remont
Właściciel mieszkania może dochodzić roszczeń od wykonawcy za źle wykonane prace i zażądać usunięcia wad, zwrotu zaliczki, a nawet zapłaty kary umownej za nieukończenie remontu w terminie. Ułatwi mu to prawidłowo zawarta umowa o przeprowadzenie prac remontowych.
czytaj dalej...

Ugoda w procesie za nielegalne zamieszczenie artykułów w internecie
Spółka INFOR Biznes zawarła w czwartek przed białostockim sądem ugodę z firmą, której zarzuciła nielegalne zamieszczanie w internecie jej artykułów prasowych. Treści ugody, w tym kwoty odszkodowania, nie ujawniono.
czytaj dalej...

Starosta będzie mógł szybciej wywłaszczać
Zajęcie gruntu będzie możliwe od razu po decyzji starosty w sprawie wywłaszczenia. Prawnicy obawiają się wzrostu liczby roszczeń odszkodowawczych wobec Skarbu Państwa. Rokowania o odszkodowanie za wywłaszczaną nieruchomość mogą okazać się fikcją.
czytaj dalej...

Jak ubiegać się o odszkodowanie od biura podróży za nieudane wakacje
Na złożenie reklamacji klient ma 30 dni od powrotu z wycieczki. W takim samym terminie jej organizator musi na nią odpowiedzieć. Jeżeli tego nie zrobi, oznacza to, że uznał roszczenia.
czytaj dalej...

Zagraniczny sąd nie może sądzić polskiego fiskusa
Pozew o odszkodowanie za błędną decyzję polskiego organu podatkowego złożony w zagranicznym sądzie będzie nieskuteczny. Powód to brak tzw. jurysdykcji krajowej. Mówiąc prościej sąd jednego państwa nie może sądzić innego państwa i jego organów.
czytaj dalej...

Jankowski: Pasażerowie kolei bez odszkodowania
Pociągi, które wyjechały zgodnie z nowym rozkładem jazdy, docierały do stacji końcowej z takim opóźnieniem, że w innym kraju uznano by je zapewne za zaginione. Zamiast ulgi nowa rozpiska przysporzyła pasażerom tylko kłopotów.
czytaj dalej...

70 proc. zaliczki w przypadku wywłaszczenia
Właściciel nieruchomości, która zostanie przeznaczona pod inwestycje publiczne, będzie mógł uzyskać odszkodowanie za udostępnienie nieruchomości oraz szkody powstałe w wyniku jej zajęcia.
czytaj dalej...

Odszkodowanie przysługuje tylko za utracony bagaż
Pasażerowi samolotu należy się rekompensata jedynie za wartość utraconego bagażu. Za krzywdę z tym związaną już nie.
czytaj dalej...

"Trybunał w Strasburgu jak echo sądów krajowych"
Rozmawiamy z ambasadorem JAKUBEM WOŁĄSIEWICZEM - W sprawie Hutten-Czapskiej po raz pierwszy w historii Trybunału w Strasburgu udało się Polsce przełamać schemat myślenia, że jedynym rozwiązaniem, gdy naruszone zostały prawa majątkowe właścicieli, jest odszkodowanie.
czytaj dalej...

Za zaniedbania GUS państwo nie zapłaci
Obwieszczenie wskaźników zmian cen nieruchomości przez prezesa GUS to jego obowiązek, jednak mimo że go nie wypełnia od 14 lat, Skarb Państwa nie zapłaci odszkodowania za zaniechanie legislacyjne – orzekł Sąd Najwyższy.
czytaj dalej...

Jakie będą konsekwencje wyroku ETS w sprawie ustawy hazardowej
Firmy, które zgodnie z ustawą hazardową nie otrzymały pozwoleń na prowadzenie gier na automatach, mogą ubiegać się o odszkodowania - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Zakwestionowanie przepisów byłoby podstawą do odszkodowań - uważa wiceminister finansów Jacek Kapica.
czytaj dalej...

Odszkodowanie za błędne decyzje administracyjne tylko za straty, nie za korzyści
Osoby poszkodowane wadliwymi decyzjami administracyjnymi wydanymi przed 1 września 2004., mają prawo żądać odszkodowania od Skarbu Państwa tylko w zakresie poniesionych strat. Nie mogą natomiast domagać się zwrotu utraconych korzyści.
czytaj dalej...

Kobieta nie dostanie odszkodowania za dom spalony przez męża
Żadnego odszkodowania od Skarbu Państwa nie dostanie kobieta, której policja i prokuratura nie udzieliły wystarczającej ochrony przed b. mężem, który w końcu podpalił ich dom - orzekł w piątek Sąd Okręgowy w Warszawie. Kobieta będzie apelować.
czytaj dalej...

Kiedy ofiara pobicia lub wypadku otrzyma odszkodowanie od państwa
Pokrzywdzeni, którzy nie otrzymali rekompensaty od sprawcy rozboju lub wypadku, mogą ubiegać się o odszkodowanie od państwa. Pokryje ono w części utracone zarobki i wydatki na specjalistyczne leczenie
czytaj dalej...

Zadatek nie może decydować o wysokości odszkodowania
Wysokość odszkodowania z tytułu niewykonania zobowiązania nie może być ograniczona do wysokości zadatku lub jego podwójnej wysokości.
czytaj dalej...