Odszkodowanie musi umożliwić odbudowę firmy
Wywłaszczany w trybie niezwłocznego zajęcia nieruchomości uzyska prawo do bezpiecznej zaliczki. Utracone korzyści z wywłaszczonego mienia powiększą wysokość odszkodowania. Konstytucyjna zasada słusznego odszkodowania zawsze będzie rodziła spory, twierdzą prawnicy.

Odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość musi być ekwiwalentne, a więc dawać osobie wywłaszczonej możliwość odtworzenia mienia przejętego przez państwo. Dziś tak nie jest. Mają temu zaradzić propozycje posłów koalicji, którzy przedłożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami (u. o g. n.).
Prawo powinno stwarzać możliwość odtworzenia sytuacji majątkowej, jaką właściciel nieruchomości miał przed wywłaszczeniem podkreślają autorzy nowelizacji. Ich intencje wychodzą naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, którzy obecnie mają kłopoty z otrzymaniem odszkodowania wystarczającego na odtworzenie ich firm.
W przypadku gruntu niezabudowanego odszkodowanie musi wystarczyć na nabycie gruntu o podobnych cechach. Gdy działka jest z budynkiem mieszkalnym, pieniądze powinny pozwolić na zakup zabudowanej nieruchomości tłumaczy prawnik Marek Gruchalski z kancelarii Nowakowski i Wspólnicy.
Nowa firma
Inaczej jest, gdy wywłaszczenie dotyczy przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji kwota odszkodowania powinna pozwolić przedsiębiorcy na uruchomienie firmy w innym miejscu, wyjaśnia prawnik.
Oznacza to konieczność odtworzenia budynków, infrastruktury, instalacji technologiczno-technicznych. Przepisy nie są jednak precyzyjne uzupełnia Marek Gruchalski. Dziś nie jest stosowana zasada słusznego odszkodowania, którą formułuje art. 21 ust. 2 konstytucji. Dobrze, że pojawiła się inicjatywa poselska, dodaje prawnik.
Posłowie proponują wprowadzenie do ustawy zapisu, że odszkodowanie zapewnia możliwość odtworzenia wywłaszczonych nieruchomości i realizacji dotychczasowego sposobu jej użytkowania. Chcą też, aby odszkodowanie było powiększane o utracone przez wywłaszczonego korzyści. W przypadku przedsiębiorców mógłby to być prognozowany zysk firmy, natomiast dla wynajmującego przyszły czynsz.
Prawo do utraconych korzyści dotyczyć ma właścicieli nieruchomości, które służą działalności gospodarczej, rolniczej lub są przedmiotem najmu. Autorzy projektu limitują jednak wysokość utraconych korzyści do 10 proc. wartości wywłaszczanej nieruchomości. Postulują też ograniczenie okresu, z którego byłyby naliczane, do trzech lat od dnia wywłaszczenia.
Teraz odszkodowanie za nieruchomość przyznawane jest na podstawie operatu szacunkowego. Uwzględnia on aktualną wartości nieruchomości, w tym stan i zużycie naniesień, czyli budynków i urządzeń. Jeśli budowle są zużyte w znacznym stopniu, odszkodowanie zwykle nie pozwala na wzniesienie nowych wyjaśnia radca prawny Krzysztof Wójcik z kancelarii Stopczyk & Mikulski.
źródło: gazetaprawna.pl
Odszkodowania Olsztyn Pieniądze z funduszy zasilą budżet nawet o 5 mld złRząd będzie ratował budżet pieniędzmi przeznaczonymi na restrukturyzację przedsiębiorstw i odszkodowania dla byłych właścicieli majątku państwowego.
czytaj dalej...Za błędy prokuratora i sędziego zawsze płaci Skarb PaństwaPrawie 12 mln zł państwo musiało przeznaczyć na odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszne skazanie lub niesłuszne tymczasowe aresztowanie.
czytaj dalej...Kiedy podważyć odszkodowanie za działkę przejętą pod nową drogęOdszkodowanie za działkę odebraną pod drogę publiczną powinno w pełni rekompensować straty właściciela nieruchomości. Zaniżona wycena daje podstawę do jej podważenia na drodze administracyjnej, a następnie sądowej.
czytaj dalej...Jak dochodzić roszczeń za zniszczenie przedmiotu najmuZdarza się, że po upływie okresu najmu najemca często zwraca zdewastowane mieszkanie, z uszkodzonymi meblami i jeszcze dodatkowo pozostawia niezapłacone rachunki za energię elektryczną, wodę, ciepło i gaz. Wynajmujący ma prawo się domagać odszkodowania, a nawet wystąpić z roszczeniem do sądu.
czytaj dalej...Jak wygrać spór z biurem podróży, reklamując nieudany wyjazdNiezadowolony z wycieczki uczestnik może ją reklamować. Może to zrobić podczas imprezy turystycznej lub po powrocie do domu. W reklamacji może żądać obniżenia ceny lub świadczenia zastępczego. Konsument może także wystąpić o odszkodowanie za niewykonanie umowy.
czytaj dalej...Za zmianę godziny odlotu można się domagać obniżenia ceny wycieczkiTuryści pokornie koczujący na lotnisku w oczekiwaniu na opóźniający się samolot to często spotykany widok. Wiele osób godzi się na to, choć nie musi, bo zgodnie z prawem mogą żądać odszkodowania.
czytaj dalej...Jak dochodzić odszkodowania za słupy energetyczne stojące na naszej działceWłaściciele działek z liniami energetycznymi, sieciami gazowymi lub wodociągowymi mogą ubiegać się o odszkodowania od firm przesyłowych. Mogą też składać wnioski o ustanowienie umowy o odpłatną służebność przesyłu.
czytaj dalej...Prawa korzystających z ofert first minute: do 50 proc. obniżki za brak wyżywieniaTurysta może złożyć reklamację zawsze, gdy warunki pobytu nie zgadzają się z umową. W oszacowaniu odszkodowania pomoże tabela frankfurcka, która w procentach określa możliwości obniżenia zapłaty za wyjazd.
czytaj dalej...Jak udokumentować wypadek na chodniku, aby wygrać przed sądemPoszkodowany dostanie odszkodowanie, pod warunkiem że udowodni poniesione straty, wskaże okoliczności wypadku i osobę odpowiedzialną za zaniedbania. Gdy sprawca dobrowolnie nie zapłaci, pieniądze przyzna sąd.
czytaj dalej...Łatwiej usuniemy drzewo grożące linii energetycznejPo usunięciu drzewa, które może się przewrócić na słup energetyczny, trzeba zapłacić odszkodowanie właścicielowi terenu, z którego je wycięto.
czytaj dalej...Za szkodę podczas kontroli przedsiębiorca może wystąpić o odszkodowanieFirma, która poniesie szkodę wskutek kontroli przeprowadzonej z naruszeniem prawa, może wystąpić o odszkodowanie. Musi jednak udowodnić przed sądem, jakie poniosła straty.
czytaj dalej...Sąd: za kradzież treści w internecie należy się odszkodowanieSąd zarządził odszkodowanie za nielegalne wykorzystanie treści w internecie. To może być przełomowy wyrok dla wszystkich wydawców prasy.
czytaj dalej...Za szkody podczas kontroli firma uzyska odszkodowaniePrzedsiębiorca, który poniesie szkodę na skutek kontroli przeprowadzonej z naruszeniem przepisów, może wystąpić o odszkodowanie.
czytaj dalej...Nie będzie odszkodowania za laptopa w zaginionym bagażuWybierając się w podróż samolotem, biżuterię i sprzęt elektroniczny lepiej spakować do bagażu podręcznego.
czytaj dalej...Prawa konsumenta: Za nierówną grzywkę dostaniesz odszkodowanieZa nieprawidłowo wykonaną fryzurę możemy żądać obniżenia ceny lub zwrotu pieniędzy. Jeśli nieprofesjonalny fryzjer narazi nas na uszczerbek na zdrowiu możemy wystąpić także o odszkodowanie.
czytaj dalej...Można żądać odszkodowania za auto zniszczone z powodu złego stanu drogiJeśli chcemy dochodzić odszkodowania za uszkodzenie pojazdu z powodu złego stanu drogi, musimy zgromadzić jak najwięcej dowodów potwierdzających szkodę i jej rozmiary.
czytaj dalej...Kto odpowie za szkody wyrządzone przez dziecko na zimowiskuOdszkodowanie za nieletniego, który np. wybił szybę czy poturbował innego narciarza, muszą zapłacić rodzice, opiekunowie albo osoby sprawujące nad nim faktyczną pieczę (np. wychowawcy na zimowisku).
czytaj dalej...Opłata stała od skargi na wysokość odszkodowaniaSkarga wniesiona do sądu administracyjnego, w której skarżący kwestionuje tylko wysokość ustalonego odszkodowania za wywłaszczenie, podlega stałej opłacie w wysokości 200 zł.
czytaj dalej...Podróżni zyskają nowe prawa w razie opóźnienia autobusówANNA ŻOCHOWSKA - W przypadku odwołania wyjazdu przewoźnik autobusowy będzie musiał zaproponować pasażerom wybór pomiędzy kontynuowaniem podróży lub zmianą trasy a zwrotem ceny biletu. Jeżeli tego nie zrobi, będzie musiał się liczyć z wypłatą odszkodowania
czytaj dalej...Jak zabezpieczyć usunięcie wad w umowie o roboty budowlaneW umowach o roboty budowlane powinny się znaleźć postanowienia zapewniające zamawiającemu usunięcie przez wykonawcę wad realizowanej inwestycji, a w ostateczności nawet gdy wady są nieusuwalne rozwiązanie umowy wraz z odpowiednim odszkodowaniem. Realizacji tych uprawnień służą instytucje: rękojmia za wady i gwarancja jakości. Ten rodzaj odpowiedzialności jest niezależny od winy wykonawcy oraz szkody poniesionej przez zamawiającego wskutek wykonania wadliwego obiektu.
czytaj dalej...W umowie przedwstępnej można zastrzec karę za jej niewykonanieJeżeli jedna ze stron umowy przedwstępnej uchyla się od zawarcia umowy ostatecznej, można żądać na drodze sądowej odszkodowania. Łatwiejszym sposobem zabezpieczenia jest jednak wprowadzenie do umowy przedwstępnej zapisu o karze umownej.
czytaj dalej..."Sprzedawca może żądać od producenta odszkodowania za podrobione towary"Trzy pytania do MARCINA BARYCKIEGO rzecznika patentowego w Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna - Co grozi przedsiębiorcy za naruszenie praw do chronionych wzorów przemysłowych?
czytaj dalej...Pasażer wybiera właściwy sądPasażer lotu między miastami Wspólnoty może wnieść powództwo o zryczałtowane odszkodowanie z powodu odwołania lotu do sądu właściwego według miejsca odlotu albo przylotu.
czytaj dalej...Odszkodowania dla wywłaszczanych, szybciej i więcejGdy przed wywłaszczeniem nieruchomości nastąpi jej zajęcie, właściciel otrzyma zaliczkę na poczet przyszłej należności.
czytaj dalej...Na jakie odszkodowanie może liczyć turysta za szkodę doznaną podczas wakacjiSpędzający urlop w hotelach, motelach, pensjonatach i domach wypoczynkowych turyści często padają ofiarą kradzieży. Za utratę lub uszkodzenie swoich rzeczy mogą żądać odszkodowania od prowadzących te obiekty.
czytaj dalej...