Odszkodowania Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Dłużnik naprawi szkodę spowodowaną opóźnieniem

Gdy dłużnik nie wykonuje zobowiązań w terminie, wierzyciel ma prawo się domagać, aby uiścił odsetki, zapłacił karę umowną, a nawet wypłacił odszkodowanie wyrównujące poniesione straty spowodowane zwłoką w wykonaniu zobowiązania.

Zdarza się, że dłużnik nie wykona zobowiązania w terminie albo wprawdzie je spełni, lecz w sposób nieprawidłowy. W ten sposób może nawet wyrządzić szkodę wierzycielowi. Na dłużniku ciąży wówczas obowiązek naprawienia szkody, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania zostało spowodowane okolicznościami, za które nie ponosi odpowiedzialności.

Naprawienie szkody

Co do okoliczności, które wyłączają ponoszenie odpowiedzialności przez dłużnika, wielokrotnie zajmował stanowisko Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie. Na przykład stwierdził, że biuro podróży odpowiada za szkody na zdrowiu i utratę życia turysty wówczas, gdy zostały spowodowane przez niedostateczne zorganizowanie dla niego pomocy lekarskiej (orzeczenie z 6 lipca 1966 r. w sprawie sygn. akt I CR 134/64 opublikowane w OSPiKA nr 5 6 z 1967 r., poz. 183).

Dłużnik nie może również skutecznie uzasadnić zwłoki w realizacji zobowiązania tym, że przyjął zamówienie, którego rozmiar i termin realizacji nie odpowiadają możliwościom jego osobistym bądź jego przedsiębiorstwa (taki pogląd wyraził Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 27 stycznia 1972 r. w sprawie sygn. akt I CR 458/71, opublikowanym w OSNCP nr 9 z 1972 r., poz. 160).

Gdy dłużnik zwleka z wykonaniem zobowiązania, wierzyciel ma prawo wystąpić do sądu z roszczeniem o spełnienie świadczenia oraz o wyrównanie szkody, która została spowodowana tą zwłoką. Wielkość szkody obejmuje straty, które poniósł wierzyciel z powodu nieotrzymania świadczenia w terminie. Na przykład: przedsiębiorca zapłacił za przygotowanie środka transportu, aby odebrać towar, który nie został dostarczony w terminie. W takim przypadku ma prawo domagać się zwrotu poniesionych wydatków na przygotowanie środka transportu, a nawet wyrównania korzyści, jakie mógłby uzyskać wówczas, gdyby dłużnik dotrzymał tego terminu.

Odmowa przyjęcia

Gdy dłużnik nie zapłacił w terminie, a wierzyciel musiał zaciągnąć pożyczkę na zapłatę ciążących na nim należności, które miał uregulowań z niespełnionego w terminie świadczenia, to wówczas może domagać się wyrównania szkody, jaką z tego tytułu poniósł.

Wierzyciel ma prawo odmówić przyjęcia świadczenia wówczas, gdy całkowicie lub częściowo utraciło dla niego znaczenie, a zostało to spowodowane opóźnieniem w jego realizacji.

Na przykład może to mieć miejsce wówczas, gdy dłużnik w terminie nie dostarczył surowców wykorzystywanych przy produkcji sezonowej. Wierzyciel zakupił je u innej osoby, a po zakończeniu sezonu nie były mu już potrzebne te, które chciał dostarczyć dłużnik.

Kara umowna

W umowie strony mogły przewidzieć obowiązek zapłaty kary umownej w celu naprawienia szkody, która powstała z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania.

Natomiast bez zgody wierzyciela dłużnik nie ma prawa zapłacić kary umownej i w ten sposób zwolnić się od wykonania zobowiązania.

Wysokość kary umownej określana jest procentowo w stosunku do wartości świadczenia lub według konkretnej stawki pomnożonej przez dni zwłoki. Kara ta dotyczy wyłącznie zobowiązania niepieniężnego. Wypłacana jest w zastrzeżonej w umowie wysokości bez względu na wysokość poniesionej szkody. Gdy zobowiązanie zostało wykonane częściowo, to wówczas dłużnik może domagać się zmniejszenia kary umownej.

PRZYKŁAD

Korzystający z pomocy innych osób ponosi za nie odpowiedzialność

Dłużnik, który nie wykonał zobowiązania albo zrobił to w sposób nienależyty, odpowiada za spowodowanie swoim działaniem szkody wierzycielowi. Ponosi też odpowiedzialność za inne osoby, gdy przy wykonywaniu zobowiązania korzystał z ich pomocy albo powierzył im wykonywanie czynności. Tak jak za siebie jest odpowiedzialny za swojego pełnomocnika ustawowego, który swoim działaniem wyrządził szkodę jego wierzycielowi.

Podstawa prawna

Art. 471 486 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).


źródło: gazetaprawna.pl

Odszkodowania Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Niewykonane zobowiązania: zadatek nie zawsze ogranicza odszkodowanie
Wierzyciel, który nie złożył oświadczenia o natychmiastowym odstąpieniu od umowy, w razie niewykonanie zobowiązania może dochodzić odszkodowania ponad wartość ustalonego zadatku.
czytaj dalej...

By dochodzić odszkodowania, pacjent musi udowodnić, że został zarażony w szpitalu
Żeby skutecznie dochodzić odszkodowania za zarażenie wirusem żółtaczki typu C, należy wskazać placówkę służby zdrowia i personel za to odpowiedzialny. Ciężar udowodnienia spoczywa na powodzie.
czytaj dalej...

Nie każdy pacjent dostanie 100 tys. zł odszkodowania za błędy lekarskie
Przy ustalaniu wysokości odszkodowania dla pacjenta, który ucierpiał w wyniku leczenia szpitalnego, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę stopień pogorszenia zdrowia i życia oraz uciążliwość dalszego leczenia.
czytaj dalej...

Jak otrzymać odszkodowanie za zgubioną przez przewoźnika paczkę
Zarówno Poczta Polska, jak i firmy kurierskie odpowiadają za powstałe z ich winy opóźnienia w dostawie przesyłek, a także ich uszkodzenie i utratę. Aby otrzymać odszkodowanie, najpierw trzeba złożyć reklamację.
czytaj dalej...

10 tys. euro odszkodowania za trwające 15 lat postępowanie
10 tys. odszkodowania przyznał Trybunał w Strasburgu kobiecie, która poskarżyła się na trwające ponad 15 lat przed polskimi sądami postępowanie o zwrot działki w Warszawie, na której stoi obecnie hotel Metropol.
czytaj dalej...

PKP zapłaci pasażerom odszkodowania za opóźnienia pociągów
Podróżni nie mogą od razu liczyć na odszkodowanie za opóźnienie pociągu. Ekwiwalent przysługuje, gdy przewoźnik naraził podróżującego na wydatki. Od 2011 roku za ponaddwugodzinne opóźnienie będzie zwrot połowy ceny biletu.
czytaj dalej...

Będą odszkodowania dla pasażerów opóźnionych autokarów
Tak jak w transporcie lotniczym, kolejowym i morskim, także w regularnych połączeniach autokarowych pasażerom będą przysługiwały odszkodowania za opóźnienia albo odwołane wyjazdy. We wtorek w nocy eurodeputowani porozumieli się w tej sprawie z rządami "27".
czytaj dalej...

Czy postanowienie o karze umownej może ułatwić dochodzenie odszkodowania
Czy zawarcie w kontrakcie postanowienia o karze umownej ułatwia dochodzenie odszkodowania?
czytaj dalej...

Przy pozwach zbiorowych firmy mogą zbankrutować
Dziesięciu poszkodowanych wystarczy do prowadzenia postępowania grupowego. Pasażerowie będą mogli wspólnie żądać odszkodowania za odwołany pociąg. 60 proc. firm uważa, że pozwy zbiorowe nie będą miały wpływu na ich działalność.
czytaj dalej...

Odszkodowanie za wypadek na nierównym chodniku?
Nierówne czy dziurawe drogi w polskich realiach to chleb powszedni. Taki stan jest z reguły przyczyną uszkodzeń samochodów, a nawet wypadków. Niestety wiele do życzenia pozostawiają również chodniki. Liczne wyboje i dziury można napotkać praktycznie wszędzie. Miły spacer może przekształcić się w spacer z przeszkodami. Często dochodzi do sytuacji, kiedy na skutek śliskiej nawierzchni czy [...]
czytaj dalej...

Orzeczenie SN: Gminy zapłacą odszkodowanie, gdy nie wskażą lokalu dla eksmitowanych
Gminy muszą płacić odszkodowanie właścicielom mieszkań, którzy uzyskali wyroki eksmisyjne przeciw osobom niemającym prawa do lokalu socjalnego, jeżeli takich osób nie można eksmitować, bo gmina nie wskazała pomieszczenia tymczasowego - wynika z uchwały SN.
czytaj dalej...

Jak wygrać spór z biurem podróży, reklamując nieudany wyjazd
Niezadowolony z wycieczki uczestnik może ją reklamować. Może to zrobić podczas imprezy turystycznej lub po powrocie do domu. W reklamacji może żądać obniżenia ceny lub świadczenia zastępczego. Konsument może także wystąpić o odszkodowanie za niewykonanie umowy.
czytaj dalej...

Warto sprawdzić przewoźnika przed lotem turystycznym
Przez skorzystaniem z wakacyjnej oferty przelotu turystycznego powinniśmy zapytać przewoźnika o uprawnienia do prowadzenia takiej działalności. Od tego zależy czy otrzymamy ewentualne odszkodowanie.
czytaj dalej...

Jak właściciel domku letniskowego może zadbać o bezpieczeństwo
Wynajęcie firmy ochroniarskiej to najłatwiejszy sposób uchronienia się przed kradzieżą. Wykupienie polisy zapewni natomiast odszkodowanie w razie pożaru i zalania czy też osunięcia się skarpy
czytaj dalej...

Dłużnik naprawi szkodę spowodowaną opóźnieniem
Gdy dłużnik nie wykonuje zobowiązań w terminie, wierzyciel ma prawo się domagać, aby uiścił odsetki, zapłacił karę umowną, a nawet wypłacił odszkodowanie wyrównujące poniesione straty spowodowane zwłoką w wykonaniu zobowiązania.
czytaj dalej...

Firmy hazardowe pozwały Skarb Państwa o miliony złotych
Ośmiu milionów złotych odszkodowania domaga się od Izby Celnej w Olsztynie firma Fortuna jeden z liderów branży automatów o niskich wygranych. To pierwszy z zapowiadanej lawiny wniosków całej branży.
czytaj dalej...

Odszkodowanie dla dostawcy maszyn to koszt podatkowy
Odszkodowanie zapłacone przez podatnika CIT za ponadnormatywne zużycie maszyn budowlanych jest kosztem podatkowym. Jest to wydatek poniesiony w celu osiągnięcia przychodu, a nie zabezpieczenia źródła przychodu, zawyrokował Naczelny Sąd Administracyjny. W rozpatrywanej sprawie firma budowlana wyleasingowała maszyny budowlane, które wykorzystywała do swojej działalności gospodarczej. Oprócz umowy leasingu zawarła z finansującym dodatkową umowę mocą której zobowiązała [...]
czytaj dalej...

Gość hotelowy ma prawo do odszkodowania za utratę swoich rzeczy
Hotele, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe ponoszą odpowiedzialność za rzeczy wniesione przez gości. Prowadzący hotel musi przyjąć na przechowanie pieniądze, papiery wartościowe i cenne przedmioty.
czytaj dalej...

Kiedy ofiara pobicia lub wypadku otrzyma odszkodowanie od państwa
Pokrzywdzeni, którzy nie otrzymali rekompensaty od sprawcy rozboju lub wypadku, mogą ubiegać się o odszkodowanie od państwa. Pokryje ono w części utracone zarobki i wydatki na specjalistyczne leczenie
czytaj dalej...

Nawet do 5 tys. zł kary za nie odśnieżone dachy i chodniki
Najniższy jednorazowy mandat za nie odśnieżanie i nie usuwalnie lodu z chodnika, przystanku tramwajowego oraz sopli i śniegu z dachu wynosi 500zł. Natomiast sąd może orzec grzywnę nawet w wysokości 5 tys. zł.  Niezależnie od tych kar i mandatów osoba poszkodowana może domagać odszkodowania za poniesione straty majątkowe i zadośćuczynienia za krzywdę  moralna.
czytaj dalej...

Odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości na cele publiczne będą wyższe
ZMIANA PRAWA - Jeżeli nie została ustanowiona służebność przesyłu, wystarczy decyzja starosty, aby przedsiębiorstwo energetyczne weszło na teren prywatny w celu naprawienia i konserwacji sieci.
czytaj dalej...

Dopalacze: Kwiatkowski - niech nikt nie liczy na odszkodowania. Działamy zgodnie z prawem
Działania władz w sprawie tzw. dopalaczy, w tym pieczętowanie sklepów i towaru, są zgodne z prawem - zapewnił w środę minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
czytaj dalej...

Za zaniedbania GUS państwo nie zapłaci
Obwieszczenie wskaźników zmian cen nieruchomości przez prezesa GUS to jego obowiązek, jednak mimo że go nie wypełnia od 14 lat, Skarb Państwa nie zapłaci odszkodowania za zaniechanie legislacyjne – orzekł Sąd Najwyższy.
czytaj dalej...

Euro 2012: bez nowej specustawy spory o wywłaszczenie gruntów sparaliżują inwestycje
Decyzja o lokalizacji inwestycji na Euro 2012 będzie także podstawą wywłaszczenia nieruchomości. Właściciele, którzy od razu oddadzą swoje grunty, otrzymają odszkodowania wyższe o 5 proc. Dziś wiele inwestycji na Euro jest zablokowanych, bowiem właściciele nie chcą oddawać swoich nieruchomości.
czytaj dalej...

Sąsiedzi lotnisk bez odszkodowań
Właściciele nieruchomości sąsiadujących z lotniskiem Okęcie są na razie bez szans na odszkodowania za spadek wartości działek. Warszawski sąd okręgowy oddalił już ok. 50 takich powództw.
czytaj dalej...