Odszkodowania Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Odwołany lota: pasażer może wnieść sprawę do sądu w miejscu odlotu

Kiedy przewoźnik odwoła lot, pasażer może wnieść powództwo o odszkodowanie do sądu właściwego według miejsca odlotu albo przylotu samolotu.

W przypadku odwołania lub opóźnienia lotu na terenie Unii Europejskiej pasażer może wnieść powództwo o odszkodowanie do sądu właściwego według miejsca odlotu albo przylotu. Tak orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Odwołany lot

Rozstrzygany Przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości spór dotyczył mieszkańca Monachium Petera Rehdera, który wykupił lot z Monachium do Wilna u przewoźnika łotewskich linii lotniczych Air Baltic z siedzibą w Rydze. Na około 30 minut przed wylotem lot został odwołany. Po zmianie rezerwacji przez Air Baltic powód poleciał do Wilna przez Kopenhagę i przybył na miejsce przeznaczenia ponad 6 godzin po czasie, w którym powinien był dolecieć pierwotnie zarezerwowanym lotem. Pasażer wniósł pozew o odszkodowanie na podstawie Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lutego 2004 r. ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów. Pozew został wniesiony do sądu, w którego okręgu znajduje się monachijskie lotnisko. Sąd uznał się za właściwy w tej sprawie. Właściwość sądu zakwestionowała jednak spółka Air Baltic, w konsekwencji doprowadzając do uchylenia orzeczenia w postępowaniu apelacyjnym.

Pytanie do ETS

Sąd apelacyjny uznał, że jurysdykcja należy do sądu siedziby przedsiębiorstwa lotniczego. Rehder skierował więc sprawę do sądu federalnego, który poddał pod wątpliwość jurysdykcję sądu w podniesionej sprawie i zwrócił się do ETS o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że powództwo o odszkodowanie z powodu odwołania lotu może być wniesione wedle wyboru zainteresowanego pasażera do sądu, w którego okręgu znajduje się miejsce odlotu, albo do sądu, w którego okręgu znajduje się miejsce przylotu. Miejscem zapewniającym najściślejszy związek pomiędzy umową a sądem właściwym jest bowiem miejsce, gdzie zgodnie z umową ma nastąpić główne świadczenie usług. Należy również przypomnieć, że powód zachowuje możliwość wystąpienia z roszczeniami przed sądem miejsca zamieszkania dłużnika, czyli przed sądem, w okręgu którego przewoźnik lotniczy ma swą siedzibę statutową, główny organ zarządzający lub główne przedsiębiorstwo.

Sygn. akt C-204/08


źródło: gazetaprawna.pl

Odszkodowania Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Jak i kiedy można dochodzić odszkodowania od sprawcy szkody
Zobowiązanym do naprawienia szkody jest osoba odpowiedzialna za jej powstanie. Gdy nie ma zamiaru dobrowolnie usunąć negatywnych skutków swojego działania, sprawę będzie musiał rozstrzygnąć sąd.
czytaj dalej...

PKP zapłaci pasażerom odszkodowania za opóźnienia pociągów
Podróżni nie mogą od razu liczyć na odszkodowanie za opóźnienie pociągu. Ekwiwalent przysługuje, gdy przewoźnik naraził podróżującego na wydatki. Od 2011 roku za ponaddwugodzinne opóźnienie będzie zwrot połowy ceny biletu.
czytaj dalej...

Kontrahent może skutecznie dochodzić od dewelopera odszkodowania w razie niewykonania umowy
Ryszard P. zawarł na piśmie umowę z deweloperem Mieczysławem R., który zobowiązał się wybudować i sprzedać mieszkania na nowym osiedlu. Deweloper nie wywiązał się z zobowiązań, więc Ryszard P. wniósł do sądu pozew o naprawienie szkody. Domagał się zapłaty za utratę korzyści spowodowaną wzrostem cen na rynku nieruchomości. Sąd okręgowy uwzględnił częściowo powództwo i przyjął, że strony zawarły umowy deweloperskie, które nie są umowami przedwstępnymi. Dlatego zdaniem sądu zawarcie ich w formie pisemnej nie powoduje nieważności, a powód ma prawo dochodzić naprawienia szkody w pełnej wysokości na podstawie art. 471 k.c. Od wyroku pozwany wniósł apelację. Z kolei sąd apelacyjny powziął wątpliwości, czy powodowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody obejmujące utratę spodziewanych korzyści w wysokości rynkowej wartości lokalu, skoro do ustanowienia i przeniesienia odrębnej własności lokalu zobowiązał się tylko w zwykłej umowie pisemnej, a roszczenie nabywcy nie zostało wpisane do księgi wieczystej. Dlatego zwrócił się z pytaniem prawnym do Sądu Najwyższego.
czytaj dalej...

Lotniska zapłacą za hałas i szkody okolicznych mieszkańców
Strefy ograniczonego użytkowania wokół Okęcia obowiązują uznał sąd. Dzięki temu właściciele działek sąsiadujących z lotniskiem otrzymają odszkodowania.
czytaj dalej...

Jak przygotować pozew do sądu o odszkodowanie w wyniku powodzi
Poszkodowany przez powódź może wystąpić do sądu z pozwem przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowanie za utracone mienie ruchome, gdy udowodni, że urzędnicy zbyt późno poinformowali go o nadchodzącej fali.
czytaj dalej...

Odszkodowanie dla pasażerów linii lotniczych: za 5-godzinne spóźnienie należy się zwrot ceny biletu
Spóźnienie samolotu pasażerskiego o ponad trzy godziny uprawnia pasażerów do odszkodowanie w takiej samej wysokości jak za odwołany rejs.
czytaj dalej...

Prawa korzystających z ofert first minute: do 50 proc. obniżki za brak wyżywienia
Turysta może złożyć reklamację zawsze, gdy warunki pobytu nie zgadzają się z umową. W oszacowaniu odszkodowania pomoże tabela frankfurcka, która w procentach określa możliwości obniżenia zapłaty za wyjazd.
czytaj dalej...

Jakie odszkodowanie za nieudany urlop
Aby uniknąć procesów z biurem podróży po powrocie z nieudanego urlopu, warto przed wyborem wycieczki przyjrzeć się dokładnie proponowanym ofertom. Najważniejsze są te postanowienia, w których organizator wyjazdu gwarantuje ochronę praw podróżujących konsumentów.
czytaj dalej...

Ugoda w procesie za nielegalne zamieszczenie artykułów w internecie
Spółka INFOR Biznes zawarła w czwartek przed białostockim sądem ugodę z firmą, której zarzuciła nielegalne zamieszczanie w internecie jej artykułów prasowych. Treści ugody, w tym kwoty odszkodowania, nie ujawniono.
czytaj dalej...

Jak uzyskać odszkodowanie od hotelu za utratę lub uszkodzenię naszych rzeczy
Hotele ponoszą odpowiedzialność za rzeczy gości. Prowadzący hotel musi przyjąć na przechowanie pieniądze, papiery wartościowe i cenne przedmioty.
czytaj dalej...

Skargi na przewlekłość postępowań sądowych i prokuratorskich też są załatwiane opieszale
Za przewlekanie spraw wypłacono w tym półroczu ponad pół miliona złotych rekompensat. Od 2 do 20 tys. zł odszkodowania musi zasądzić sąd przy stwierdzeniu przewlekłości. Prokuratorzy chcą obowiązkowych ubezpieczeń, by nie płacić rekompensat z własnej kieszeni.
czytaj dalej...

Jak starać się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie
Poszkodowany może wystąpić do sądu z pozwem o zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji. Może on także domagać się zadośćuczynienia za doznane krzywdy oraz comiesięcznej renty. Pozew o odszkodowanie może złożyć wspólnie grupa co najmniej 10 osób.
czytaj dalej...

Sprawdź jakie masz prawa gdy spóźnia się pociąg lub zniszczą twój bagaż
Podróżnemu należy się odszkodowanie w postaci połowy wartości biletu, jeśli opóźnienie pociągu wynosi więcej niż dwie godziny. Za opóźnienie powyżej godziny należy wypłacić 25 proc. ceny biletu. W razie zniszczenia bagażu należy sporządzić protokół strat. W protokole wymienia się rozmiar i przyczynę szkody.
czytaj dalej...

ETS: od elektrowni jądrowej można żądać odszkodowania
Właściciel nieruchomości, na którą negatywny wpływ wywiera działający na podstawie zezwolenia administracyjnego pobliski zakład, np. elektrownia jądrowa, przed sądem może domagać się jedynie naprawy poniesionych szkód - orzekł we wtorek Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.
czytaj dalej...

Jak zabezpieczyć usunięcie wad w umowie o roboty budowlane
W umowach o roboty budowlane powinny się znaleźć postanowienia zapewniające zamawiającemu usunięcie przez wykonawcę wad realizowanej inwestycji, a w ostateczności nawet gdy wady są nieusuwalne rozwiązanie umowy wraz z odpowiednim odszkodowaniem. Realizacji tych uprawnień służą instytucje: rękojmia za wady i gwarancja jakości. Ten rodzaj odpowiedzialności jest niezależny od winy wykonawcy oraz szkody poniesionej przez zamawiającego wskutek wykonania wadliwego obiektu.
czytaj dalej...

Czy postanowienie o karze umownej może ułatwić dochodzenie odszkodowania
Czy zawarcie w kontrakcie postanowienia o karze umownej ułatwia dochodzenie odszkodowania?
czytaj dalej...

Szybsze odszkodowania dla wywłaszczanych
Gdy przed wywłaszczeniem nieruchomości nastąpi jej zajęcie, właściciel otrzyma zaliczkę na poczet przyszłej należności.
czytaj dalej...

Jak dochodzić odszkodowania za słupy energetyczne stojące na naszej działce
Właściciele działek z liniami energetycznymi, sieciami gazowymi lub wodociągowymi mogą ubiegać się o odszkodowania od firm przesyłowych. Mogą też składać wnioski o ustanowienie umowy o odpłatną służebność przesyłu.
czytaj dalej...

Zagraniczny sąd nie może sądzić polskiego fiskusa
Pozew o odszkodowanie za błędną decyzję polskiego organu podatkowego złożony w zagranicznym sądzie będzie nieskuteczny. Powód to brak tzw. jurysdykcji krajowej. Mówiąc prościej sąd jednego państwa nie może sądzić innego państwa i jego organów.
czytaj dalej...

Wydawcy szykują pozwy za kserowanie książek
Na uczelniach kopiuje się 5 mln stron książek. Wielkie wydawnictwa postanowiły walczyć w sądach o odszkodowania. Na nielegalnym kserowaniu książek specjalistycznych wydawcy tracą miliony. Połączyli więc siły i wspólnie będą wytaczać pokazowe pozwy.
czytaj dalej...

Bezpłatne konsultacje przed podpisaniem umowy ubezpieczenia
Rzecznik praw obywatelskich pomoże osobom skarżącym się na ubezpieczycieli, ponieważ klienci nie zawsze otrzymują uzasadnienie odmowy wypłacenia odszkodowania.
czytaj dalej...

W umowie przedwstępnej można zastrzec karę za jej niewykonanie
Jeżeli jedna ze stron umowy przedwstępnej uchyla się od zawarcia umowy ostatecznej, można żądać na drodze sądowej odszkodowania. Łatwiejszym sposobem zabezpieczenia jest jednak wprowadzenie do umowy przedwstępnej zapisu o karze umownej.
czytaj dalej...

Właściciel musi zwrócić najemcy kaucję
Kaucja zabezpiecza roszczenia wynajmującego z tytułu niezapłaconego czynszu i odszkodowania za szkody spowodowane przez lokatora. Po potrąceniu należności z tego tytułu trzeba ją zwrócić po opróżnieniu mieszkania albo wykupieniu go.
czytaj dalej...

Odszkodowanie za błędne decyzje administracyjne tylko za straty, nie za korzyści
Osoby poszkodowane wadliwymi decyzjami administracyjnymi wydanymi przed 1 września 2004., mają prawo żądać odszkodowania od Skarbu Państwa tylko w zakresie poniesionych strat. Nie mogą natomiast domagać się zwrotu utraconych korzyści.
czytaj dalej...

Jak dostać odszkodowanie za opóźniony lot?
W listopadzie tego roku Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu uznał, że za opóźnienia lotnicze pasażerom należy się odszkodowanie.
czytaj dalej...