Odszkodowania Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Licencjodawcy również odpowiadają za szkodę

Podczas korzystania z niedawno zakupionej kuchenki mikrofalowej doszło do wybuchu, a przy okazji uległo zniszczeniu ubranie osoby, która znajdowała się w pobliżu. Czy producent kuchenki ponosi odpowiedzialność za szkodę i zapłaci odszkodowanie

Kuchenka mikrofalowa, która wybucha podczas normalnego korzystania z niej, może zostać uznana za produkt niebezpieczny. Do tej kategorii zaliczane są bowiem produkty, które nie zapewniają bezpieczeństwa, jakiego można oczekiwać wówczas, gdy normalnie się z niego korzysta. Dlatego oceniając, czy produkt jest bezpieczny, bierze się pod uwagę okoliczności, jakie istniały w chwili wprowadzenia go do obrotu, oraz sposób zaprezentowania go na rynku i informacje o właściwościach przekazane konsumentom.

Natomiast nie można twierdzić, że produkt nie jest bezpieczny tylko dlatego, że później został wprowadzony do obrotu podobny, ale ulepszony tłumaczy adwokat Maciej Lipiec z kancelarii Adwokackiej Lipiec i Partnerzy.

Tylko przez trzy lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia (albo zachowując należytą staranność mógł się dowiedzieć), może wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie. Zawsze roszczenie przedawnia się po upływie 10 lat od wprowadzenia produktu do obrotu. Za szkodę wyrządzoną osobie przez produkt niebezpieczny odpowiada jego producent.

Odpowiedzialność za szkodę

Za szkodę na mieniu producent odpowiada tylko wówczas gdy zniszczona lub uszkodzona rzecz zaliczana jest do zwykle przeznaczanych do osobistego użytku. Aby więc ustalić odpowiedzialność producenta, należy przede wszystkim sprawdzić, czy poszkodowany korzystał z niej właśnie w taki sposób wyjaśnia Maciej Lipiec. Dlatego jego zdaniem producent powinien zapłacić odszkodowanie za zniszczoną odzież osoby, która przebywała w pobliżu kuchenki mikrofalowej, gdy wybuchła podczas podgrzewania w niej jedzenia.

W pewnych przypadkach jednak producent nie odpowiada za szkodę, na przykład wówczas gdy produktu nie wprowadził do obrotu albo gdy wprowadzenie nastąpiło poza zakresem jego działalności gospodarczej. Jego odpowiedzialność wyłączona jest, gdy niebezpieczne właściwości produktu wyszły na jaw dopiero po wprowadzeniu go do obrotu, z wyjątkiem takiej sytuacji, gdy właściwości wynikały z przyczyny tkwiącej poprzednio w produkcie.

Producent nie zapłaci

Nie ponosi on odpowiedzialności m.in. wtedy, gdy nie można było przewidzieć niebezpiecznych właściwości produktu, uwzględniając stan nauki i techniki w chwili wprowadzenia go do obrotu.

Na takich zasadach jak producent za szkody wyrządzone przez produkt niebezpieczny odpowiadają wytwórcy: materiału, surowca albo części składowej produktu. Jednakże ich odpowiedzialność zostaje wyłączona wówczas, gdy wyłączną przyczyną szkody była wadliwa konstrukcja produktu lub wskazówki producenta.

Tak samo odpowiada importer i przedsiębiorca, który się za niego podaje, bo na produkcie umieścił swoją nazwę, znak towarowy lub inne oznaczenie odróżniające.

Za producenta może podawać się, mimo że nie jest nim w rzeczywistości, np. franczyzodawca lub licencjodawca. Dlatego odpowiadają oni również za szkodę solidarnie z producentem, podobnie jak pozostałe wymienione tutaj osoby wyjaśnia Maciej Lipiec.

Zdarza się jednak, że nie wiadomo, kto jest producentem lub importerem. Wtedy poszkodowany nabywca może wystąpić z roszczeniem o naprawienie szkody do przedsiębiorcy, który w zakresie swojej działalności gospodarczej zbył produkt niebezpieczny. Od odpowiedzialności może się uwolnić, gdy w ciągu miesiąca od otrzymania zawiadomienia o szkodzie wskaże poszkodowanemu osobę i adres producenta lub innej osoby, na której ciąży tzw. odpowiedzialność zastępcza. Natomiast gdy towar pochodził z importu, to w tym terminie powinien wskazać osobę i adres importera.

PRZYKŁAD

Przy małych szkodach pokrzywdzony nie otrzyma odszkodowania

Na podstawie przepisów o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny nie można dochodzić odszkodowania, wówczas gdy szkoda na mieniu nie przekracza równowartości 500 euro. Wtedy może wystąpić z pozwem na zasadach ogólnych. Odszkodowanie za szkodę na mieniu nie obejmuje uszkodzenia samego produktu i korzyści, jakie można było osiągnąć w związku z jego używaniem.

Podstawa prawna

Art. 4491 4498 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).


źródło: gazetaprawna.pl

Odszkodowania Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Za wypadek ucznia podczas zajęć odpowiada szkoła
Za nieszczęśliwy wypadek ucznia podczas zajęć szkolnych odpowiada szkoła i to do niej należy kierować roszczenia odszkodowawcze o wypłatę jednorazowego odszkodowania lub stałej renty.
czytaj dalej...

Firmy hazardowe pozwały Skarb Państwa o miliony złotych
Ośmiu milionów złotych odszkodowania domaga się od Izby Celnej w Olsztynie firma Fortuna jeden z liderów branży automatów o niskich wygranych. To pierwszy z zapowiadanej lawiny wniosków całej branży.
czytaj dalej...

Kobieta nie dostanie odszkodowania za dom spalony przez męża
Żadnego odszkodowania od Skarbu Państwa nie dostanie kobieta, której policja i prokuratura nie udzieliły wystarczającej ochrony przed b. mężem, który w końcu podpalił ich dom - orzekł w piątek Sąd Okręgowy w Warszawie. Kobieta będzie apelować.
czytaj dalej...

Kiedy urzędnik zapłaci za błąd
Funkcjonariusz publiczny może zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej za wydanie błędnej decyzji. Ale dopiero wtedy, gdy obywatelowi wypłacono przyznane w związku z nią odszkodowanie.
czytaj dalej...

Dochodząc odszkodowania za samochód, nie trzeba go naprawiać
Osoba dochodząca odszkodowania na podstawie przepisów o odpowiedzialności deliktowej nie jest zobowiązana do wykazania, że faktycznie poniosła już koszty naprawy pojazdu.
czytaj dalej...

Konflikt interesów w NSA: zwolniona, bo chciala się uczyć
Była asystentka sędziego straciła posadę w Naczelnym Sądzie Administracyjnym po tym, jak dostała się na aplikację radcowską. Teraz walczy o odszkodowanie.
czytaj dalej...

"Trybunał w Strasburgu jak echo sądów krajowych"
Rozmawiamy z ambasadorem JAKUBEM WOŁĄSIEWICZEM - W sprawie Hutten-Czapskiej po raz pierwszy w historii Trybunału w Strasburgu udało się Polsce przełamać schemat myślenia, że jedynym rozwiązaniem, gdy naruszone zostały prawa majątkowe właścicieli, jest odszkodowanie.
czytaj dalej...

Co zrobić, gdy na lotnisku zginie nam bagaż?
Za laptop, aparat fotograficzny i biżuterię przewożoną w zaginionej walizce nie dostaniemy odszkodowania.
czytaj dalej...

Jak dochodzić roszczeń za zniszczenie przedmiotu najmu
Zdarza się, że po upływie okresu najmu najemca często zwraca zdewastowane mieszkanie, z uszkodzonymi meblami i jeszcze dodatkowo pozostawia niezapłacone rachunki za energię elektryczną, wodę, ciepło i gaz. Wynajmujący ma prawo się domagać odszkodowania, a nawet wystąpić z roszczeniem do sądu.
czytaj dalej...

Starosta będzie mógł szybciej wywłaszczać
Zajęcie gruntu będzie możliwe od razu po decyzji starosty w sprawie wywłaszczenia. Prawnicy obawiają się wzrostu liczby roszczeń odszkodowawczych wobec Skarbu Państwa. Rokowania o odszkodowanie za wywłaszczaną nieruchomość mogą okazać się fikcją.
czytaj dalej...

Za szkody podczas kontroli firma uzyska odszkodowanie
Przedsiębiorca, który poniesie szkodę na skutek kontroli przeprowadzonej z naruszeniem przepisów, może wystąpić o odszkodowanie.
czytaj dalej...

Odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości na cele publiczne będą wyższe
ZMIANA PRAWA - Jeżeli nie została ustanowiona służebność przesyłu, wystarczy decyzja starosty, aby przedsiębiorstwo energetyczne weszło na teren prywatny w celu naprawienia i konserwacji sieci.
czytaj dalej...

Precedensowy wyrok - Skarb Państwa zapłaci za szkody łosia w prywatnym lesie
Ponad 2,3 tys. zł odszkodowania ma zapłacić Skarb Państwa rolnikowi za szkody, jakie w jego lesie wyrządziły łosie - orzekł Sąd Rejonowy w Białymstoku. To precedensowa sprawa. Na jej rozstrzygnięcie czeka wielu rolników, którym łosie niszczą lasy.
czytaj dalej...

Dwa miliony za męża brutala
Warszawski sąd ogłosi jutro precedensowy wyrok: czy Katarzynie S. należy się zadośćuczynienie od Skarbu Państwa za brak ochrony przed agresją męża. Kobieta walczy o ponad milion złotych odszkodowania i zadośćuczynienie.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Odszkodowanie bez opóźnień
PKP znów doprowadziły do opóźnień. Tym razem nie chodzi o pociągi, lecz o wejście w życie unijnego rozporządzenia.
czytaj dalej...

Odszkodowanie za błędne decyzje administracyjne tylko za straty, nie za korzyści
Osoby poszkodowane wadliwymi decyzjami administracyjnymi wydanymi przed 1 września 2004., mają prawo żądać odszkodowania od Skarbu Państwa tylko w zakresie poniesionych strat. Nie mogą natomiast domagać się zwrotu utraconych korzyści.
czytaj dalej...

Pozew zbiorowy wścicieli aptek przeciwko ministerstwu zdrowia. Za utrudnienia w sprzedaży leków
Ok.40 właścicieli punktów aptecznych wniosło pozew zbiorowy przeciwko resortowi zdrowia o odszkodowanie za straty wynikające z uniemożliwienia im sprzedaży niektórych leków. Podkreślają, że chodzi im głównie o zmianę przepisów.
czytaj dalej...

Postępowanie egzekucyjne: Trzeba udowodnić bezprawność działania komornika
Jeżeli żąda się od komornika odszkodowania za niezgodne z prawem prowadzenie egzekucji, trzeba wykazać bezprawność jego działania i poniesioną w związku z tym szkodę. W przeciwnym wypadku roszczenie jest bezzasadne.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Błędy kosztują
Trybunał Konstytucyjny potwierdził wczoraj jeszcze raz zasadę, że za bezprawie władzy publicznej należy się obywatelowi pełne odszkodowanie.
czytaj dalej...

Można żądać odszkodowania za hałas na lotnisku
Właściciele nieruchomości narażonych na hałas z lotniska mają tylko dwa tygodnie na złożenie pozwów o odszkodowania lub wykup nieruchomości.
czytaj dalej...

Pieniądze z funduszy zasilą budżet nawet o 5 mld zł
Rząd będzie ratował budżet pieniędzmi przeznaczonymi na restrukturyzację przedsiębiorstw i odszkodowania dla byłych właścicieli majątku państwowego.
czytaj dalej...

Ofiary wypadków zbyt długo czekają na odszkodowanie
Rzecznik praw obywatelskich chce nowelizacji kodeksu postępowania karnego, która usprawni wypłatę odszkodowań dla ofiar wypadków.
czytaj dalej...

Sąsiedzi lotnisk bez odszkodowań
Właściciele nieruchomości sąsiadujących z lotniskiem Okęcie są na razie bez szans na odszkodowania za spadek wartości działek. Warszawski sąd okręgowy oddalił już ok. 50 takich powództw.
czytaj dalej...

Trybunał w Strasburgu przyznał odszkodowanie za przeludnienie więzień
Po 3 tys. i 3,5 tys. euro odszkodowania przyznał Europejski Trybunał Praw Człowieka dwóm Polakom, którzy skarżyli się na przeludnienie więzień i zbyt małą powierzchnię celi przypadającą na więźnia. Trybunał uznał, że warunki w zakładach karnych tych więźniów naruszają Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.
czytaj dalej...

SN: zasady ochrony świadków koronnych tajne także w sprawie cywilnej
Zasady i szczegóły ochrony świadków koronnych nie mogą być ujawnione w procesie cywilnym - orzekł w środę Sąd Najwyższy. Oznacza to, że osoba objęta taką ochroną, domagając się odszkodowania np. za utracone zarobki, nie może zgłosić dowodów w swej sprawie.
czytaj dalej...