Odszkodowania Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Gdy państwo źle działa, to płaci - klienci upadłych biur podróży w walce o odszkodowania

Seria bankructw biur podróży może zapoczątkować lawinę wniosków do sądu, aby zwrot kosztów poniesionych przez ich klientów pokrył Skarb Państwa. Obywatele mogą skarżyć władze o niedopełnienie obowiązku ochrony ich interesów.

Turyści mogą skarżyć państwo

Klienci bankrutujących biur podróży mogą się domagać zwrotu wszystkich utraconych pieniędzy od Skarbu Państwa. Taką możliwośćdaje unijna dyrektywa przyjęta przez Polskę w 2010 roku.

Środki na pokrycie strat klientów powinny pochodzić z gwarancji wykupionej przez touroperatora. Niestety seria bankructw z ostatnich dwóch miesięcy pokazała, że tak nie było. Ubezpieczenie nierzadko nie starczało na pokrycie kosztów sprowadzenia Polaków do domu, nie mówiąc już o oddaniu pieniędzy za wycieczki, które w ogóle niedoszły do skutku.

– W takiej sytuacji można domagać się pokrycia strat przez państwo. Dlaczego? Ponieważ to ono powinno dopilnować, aby interesy obywateli były w pełni zabezpieczone – wyjaśnia Jan Korsak, ekspert rynku turystycznego. Tak wynika z dyrektywy. W jego ocenie władze nie zadbały o odpowiedni poziom ubezpieczeń.

Resort finansów nie poczuwa się do odpowiedzialności. Uważa, że zrealizował wymogi unijnej dyrektywy, bo zostało przyjęte odpowiednie rozporządzenie. To biura nieodpowiednio je stosują i dlategogwarancje firm ubezpieczeniowych były zbyt niskie. Jednak w ocenie Jerzego Martiniego z kancelarii Martini i Wspólnicy poszkodowani mogą wystąpić na drogę sądową. – Sąd określi, czy istniał bezpośredni związekpomiędzy kłopotami biur i ich klientów a sposobem implementacji dyrektywy – twierdzi.

Od początku wakacji wnioski o ogłoszenie upadłości złożyło już dziewięciu touroperatorów. Urzędy marszałkowskie sprowadziły do kraju tysiące rodaków, którzy z dnia na dzień pozostali za granicami na lodzie. W jeszcze gorszej sytuacji znalazło się kilkadziesiąt tysięcy innych osób, które zapłaciły, a nigdzie nie pojechały. Okazuje się jednak, że mimo niewielkich gwarancji, jakie posiadali bankruci, wszyscy mają szansę na odzyskanie swoich pieniędzy. Podstawą jest dyrektywa unijna.

– Komisja Europejska nakazała, aby oddać ludziom wszystkie pieniądze, jakie wpłacili do biura – mówi Jan Korsak, ekspert rynku turystycznego. – Kraj członkowski, który przyjął dyrektywę, powinien zadbać, aby tak się stało. Jeśli tego nie zrobi, obywatele mogą pójść do sądu i domagać się zadośćuczynienia – dodaje. W jego ocenie mają pełne prawo uważać, że państwo nie dopełniło swoich obowiązków.

Resort finansów, który rozporządzenia wprowadzające przepisy dyrektywy przyjął, nie czuje się jednak winny. Małgorzata Brzoza, rzecznik resortu, przyznaje, że dyrektywa przewiduje w przypadku niewypłacalności biura podróży zwrot kosztów i jednocześnie nakazuje państwom wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenia lub gwarancje, które mają stanowić zabezpieczenia tych roszczeń. Jednak nic nie mówi o tym, że w przypadku braku wystarczającego zabezpieczenia to państwo powinno oddać pieniądze. – Przyczyną obecnych problemów nie są regulacje prawne, ale ich praktyczne zastosowanie przez przedsiębiorców wykonujących usługi turystyczne – wyjaśnia Brzoza. – Wysokość zabezpieczeń nie została dostosowana do prowadzonej działalności. Nie wydaje się więc w takiej sytuacji możliwa odpowiedzialność państwa – dodaje.

Innego zdania są prawnicy. – Ostatnie wydarzenia pokazują, że sumy ubezpieczeń są niewystarczające, aby zabezpieczyć roszczenia poszkodowanych klientów biur podróży – wyjaśnia Patrycja Dzięgielewska z kancelarii M. Szulikowski i Partnerzy. – Zbyt mała jest kontrola nad touroperatorami. Przepisy nie określają także wymogów kapitałowych biur podróży. Stąd czarna seria bankructw. Można przypuszczać, że wynika to z błędu po stronie ustawodawcy, który zastosował zbyt słaby nadzór nad tym rynkiem – twierdzi prawniczka.

Resort finansów zamierza zmienić przepisy w sprawie minimalnej wysokości sumy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej wymaganej od organizatorów wyjazdów turystycznych.

Małgorzata Brzoza zaznacza jednak, że ewentualne podniesienie wysokości minimalnych sum gwarancji bankowej i ubezpieczeniowej oraz minimalnej wysokości sumy gwarancyjnej będzie skutkowało podniesieniem składek ubezpieczeniowych i opłat z tytułu wystawienia gwarancji. – Stąd też konieczna jest szczegółowa analiza i uzasadnienie dla odpowiednich zmian, również jeśli chodzi o dokładne oszacowanie skutków tych regulacji dla kosztów działalności biur podróży i pośredników turystycznych – wyjaśnia rzecznik resortu.

Ustawodawca zastosował zbyt słaby nadzór nad rynkiem

KOMENTARZ PRAWNY

Przemysław Hinc, członek zarządu PJH Doradztwo Gospodarcze

Dyrektywy UE wiążą kraje członkowskie pod względem przyjętego celu, jakiemu mają służyć, ale pozostawiają państwom członkowskim wybór sposobu i środków koniecznych do jego osiągnięcia. Jeżeli implementacja nie nastąpiła lub była wadliwa, dyrektywa obowiązuje w kraju członkowskim bezpośrednio. Poszkodowany ma możliwość powoływania się w sporze z własnym krajem bezpośrednio na przepisy dyrektywy.

Co więcej, Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że dyrektywy mają priorytet przed regulacjami prawa krajowego nawet jeszcze przed upływem okresu na implementację. Przyznał też obywatelom Unii roszczenie odszkodowawcze względem swoich krajów z tytułu braku lub wadliwej implementacji dyrektywy.


źródło: gazetaprawna.pl

Odszkodowania Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Nie potrafimy walczyć o odszkodowania - Polacy przegrywają z państwem w sądach
Niestety ciągle nie potrafimy skutecznie walczyć o odszkodowania od skarbu państwa - stwierdza "Puls Biznesu". W 2011 r. firmy i obywatele ponieśli porażkę w procesach o 3 mld zł, wygrali tylko 144 mln zł.
czytaj dalej...

Licencjodawcy również odpowiadają za szkodę
Podczas korzystania z niedawno zakupionej kuchenki mikrofalowej doszło do wybuchu, a przy okazji uległo zniszczeniu ubranie osoby, która znajdowała się w pobliżu. Czy producent kuchenki ponosi odpowiedzialność za szkodę i zapłaci odszkodowanie
czytaj dalej...

Co zrobić, gdy na lotnisku zginie nam bagaż?
Za laptop, aparat fotograficzny i biżuterię przewożoną w zaginionej walizce nie dostaniemy odszkodowania.
czytaj dalej...

Brytyjski sąd przyznał odszkodowania Polakom, którym zaniżano wynagrodzenia
Sąd pracy w Cardiff w Walii przyznał w sumie 251 tys. funtów odszkodowań 14 polskim robotnikom, którym zaniżano należne wynagrodzenia za pracę przy budowie elektrowni gazowo-parowej Uskmouth w południowej Walii - podał w środę związek zawodowy budowlanych GMB.
czytaj dalej...

Sprzedawca też ma prawo składać roszczenia o naprawienie szkody
Sprzedawca wprowadzony w błąd co do cech sprzedanego towaru, przez co musiał przyjąć reklamację klienta, może po zaspokojeniu jego żądań dochodzić odszkodowania od firmy, która mu taki towar dostarczyła.
czytaj dalej...

70 wyroków w sprawie hałasujących F-16. Większość pozwów kończy się umorzeniem
Ponad 70 wyroków zasądzających odszkodowania za hałas emitowany przez samoloty F-16 w Poznaniu i okolicach wydały do tej pory sądy. Zdecydowana większość pozwów o odszkodowanie kończy się umorzeniem sprawy lub oddaleniem powództwa.
czytaj dalej...

Sprzedaż podrobionych domen może się skończyć więzieniem
Naruszanie prawa do znaku towarowego znajdującego się w nazwie domeny może zakończyć się sprawą o odszkodowanie lub wszczęciem postępowania karnego wobec działającego bezprawnie internauty.
czytaj dalej...

Sąd przyzna odszkodowanie rodzicowi, któremu naruszono prawa do kontaktów z dzieckiem
Zamiast płacić grzywnę na rzecz Skarbu Państwa, rodzic, który uniemożliwia drugiemu kontakt z dzieckiem wypłaci mu za każde utrudnienie kwotę określoną przez sąd opiekuńczy.
czytaj dalej...

"Trudno uzyskać odszkodowanie za wstrzymanie działania rejestrów"
Rozmawiamy z Andrzejem Ceglarskim, adwokatem z kancelarii Mamiński & Wspólnicy - Wczoraj (7 czerwca) w Centralnej Informacji znów wstrzymano wydawania odpisów ksiąg wieczystych i KRS. Czy może to uzasadniać odpowiedzialność odszkodowawczą ?
czytaj dalej...

Komentarz GP: Słuszne odszkodowanie
Decyzje w sprawach wywłaszczeniowych zawsze wywołują spory. Im jest ich mniej, tym lepiej i dla urzędników, i dla wywłaszczanych, że nie wspomnę już o naszych autostradach, które z wielkimi trudnościami przebijają się przez opór właścicieli nieruchomości.
czytaj dalej...

Kiedy podważyć odszkodowanie za działkę przejętą pod nową drogę
Odszkodowanie za działkę odebraną pod drogę publiczną powinno w pełni rekompensować straty właściciela nieruchomości. Zaniżona wycena daje podstawę do jej podważenia na drodze administracyjnej, a następnie sądowej.
czytaj dalej...

Pasażer wybiera właściwy sąd
Pasażer lotu między miastami Wspólnoty może wnieść powództwo o zryczałtowane odszkodowanie z powodu odwołania lotu do sądu właściwego według miejsca odlotu albo przylotu.
czytaj dalej...

Jak zdobyć rekompensatę za podtopiony teren
Kiedy sąsiad zalał czyjąś posesję wodą pochodzącą z jego terenu lub zasypał rów melioracyjny, można się domagać odszkodowania.
czytaj dalej...

Jacek Kapica: wyrok ETS nie jest niekorzystny dla Ministerstwa Finansów
Wiceminister finansów, szef służby celnej Jacek Kapica, który z ramienia resortu finansów odpowiadał za prace nad ustawą hazardową, o czwartkowym wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (Trybunał orzekł m.in., że polskie sądy będą decydować o ewentualnych odszkodowaniach dla firm z branży hazardowej):
czytaj dalej...

Odszkodowania: Pieniądze wypłaci posiadacz samoistny
Śmierć w wypadku ojca i męża może wiązać się za znacznym pogorszeniem sytuacji życiowej rodziny. Żądanie w takiej sytuacji odszkodowania od sprawcy wypadku jest uzasadnione.
czytaj dalej...

Za zmianę godziny odlotu można się domagać obniżenia ceny wycieczki
Turyści pokornie koczujący na lotnisku w oczekiwaniu na opóźniający się samolot to często spotykany widok. Wiele osób godzi się na to, choć nie musi, bo zgodnie z prawem mogą żądać odszkodowania.
czytaj dalej...

"Skarb Państwa pozywany jest 15 razy na dzień"
MARCIN DZIURDA o procesach o odszkodowania - Do sądów wpłynęły pierwsze pozwy zbiorowe przeciwko Skarbowi Państwa. W sumie powodowie domagają się już ponad 75 mln zł. To chyba duże niebezpieczeństwo dla Skarbu Państwa?
czytaj dalej...

Pełne odszkodowanie od PKP dopiero w 2011 r.
Za dwugodzinne opóźnienie pociągu powinniśmy otrzymać zwrot połowy ceny biletu. Polscy parlamentarzyści o półtora roku odroczyli stosowanie unijnych standardów przewozowych. Obecnie o przyznaniu odszkodowania dla pasażera swobodnie decyduje przewoźnik kolejowy.
czytaj dalej...

Nie będzie odszkodowań za hałas w pobliżu lotniska
Właściciele nieruchomości położonych przy lotnisku Okęcie przegrywają procesy o odszkodowania, ponieważ rozporządzenie wojewody stanowiące podstawę roszczeń straciło ważność.
czytaj dalej...

Kobieta nie dostanie odszkodowania za dom spalony przez męża
Żadnego odszkodowania od Skarbu Państwa nie dostanie kobieta, której policja i prokuratura nie udzieliły wystarczającej ochrony przed b. mężem, który w końcu podpalił ich dom - orzekł w piątek Sąd Okręgowy w Warszawie. Kobieta będzie apelować.
czytaj dalej...

Ugoda w procesie za nielegalne zamieszczenie artykułów w internecie
Spółka INFOR Biznes zawarła w czwartek przed białostockim sądem ugodę z firmą, której zarzuciła nielegalne zamieszczanie w internecie jej artykułów prasowych. Treści ugody, w tym kwoty odszkodowania, nie ujawniono.
czytaj dalej...

Jak i od kogo domagać się zapłaty za wypadki zimowe
Za wypadki na nieodśnieżonych drogach czy wejściach do punktów usługowych odpowiadają ich właściciele oraz najemcy. Aby uzyskać odszkodowanie, należy wykazać wysokość poniesionej szkody.
czytaj dalej...

Bezpłatne konsultacje przed podpisaniem umowy ubezpieczenia
Rzecznik praw obywatelskich pomoże osobom skarżącym się na ubezpieczycieli, ponieważ klienci nie zawsze otrzymują uzasadnienie odmowy wypłacenia odszkodowania.
czytaj dalej...

Odszkodowania w Polsce idą w miliony
Aż o 40 procent w porównaniu z 2009 rokiem wzrosła liczba wniosków o odszkodowania. Ponad 60 proc. z nich dotyczy rekompensat i zadośćuczynienia za szkody poniesione w wypadkach samochodowych.
czytaj dalej...

Będą odszkodowania za opóźnienia pociągów
Prezydent skierował do TK ustawę, która zwalniała lokalne koleje z odpowiedzialności. Od grudnia, jeśli pociąg spóźni się 2 godziny, przewoźnicy zwrócą pasażerom połowę ceny biletu. PKP nie są przygotowane na falę roszczeń odszkodowawczych poszkodowanych pasażerów.
czytaj dalej...