Odszkodowania Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Kobieta nie dostanie odszkodowania za dom spalony przez męża

Żadnego odszkodowania od Skarbu Państwa nie dostanie kobieta, której policja i prokuratura nie udzieliły wystarczającej ochrony przed b. mężem, który w końcu podpalił ich dom - orzekł w piątek Sąd Okręgowy w Warszawie. Kobieta będzie apelować.

Sąd nieprawomocnie oddalił pozew Katarzyny S. wobec Skarbu Państwa za zaniechania organów państwa w jej sprawie. Żądała 600 tys. zł odszkodowania za spalony dom i 75 tys. zadośćuczynienia. Według sądu, powódka nie dowiodła "adekwatnego związku przyczynowego" między tymi zaniechaniami a poniesioną szkodą.

Kobieta wielokrotnie składała do policji i prokuratury zawiadomienia o przestępstwach b. męża. Zarzucała mu, że znęca się nad nią i dziećmi, okrada ją oraz że grozi podpaleniem domu, w którym razem mieszkali pod Warszawą. Niektóre wnioski wycofywała z uwagi na szantaż męża. Powódka i jej córki były przesłuchiwane, ale nie dawano wiary ich zeznaniom, a postępowania umarzano.

Ostatecznie we wrześniu 2005 r. do sądu trafił akt oskarżenia przeciw mężowi powódki za przywłaszczenie i znęcanie się nad żoną. W marcu 2006 r. sąd dopuścił dowód z opinii psychiatrów, którzy stwierdzili niedostosowanie emocjonalne i możliwość urojeń i zalecili skierowanie oskarżonego na obserwację psychiatryczną. W kwietniu 2006 r. sąd wydał postanowienie o przeprowadzeniu takiego badania, ale dopiero 8 maja 2006 r. z sądu wysłano pismo do Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie w sprawie obserwacji. 4 maja 2006 r. mąż powódki podpalił dom, w którym z nią mieszkał. Budynek został prawie całkowicie zniszczony, a powódka utraciła pozostały jej jeszcze (po zabraniu przez męża oszczędności) majątek. Mąż zginął w pożarze, jak wynika z jego listu - była to forma samobójstwa.


źródło: gazetaprawna.pl

Odszkodowania Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Za dwa lata pasażer w Unii otrzyma odszkodowanie za opóźniony autobus
Tak jak w transporcie lotniczym, kolejowym i morskim, także w regularnych połączeniach autokarowych w UE za dwa lata pasażerom będą przysługiwały odszkodowania za opóźnienia albo odwołane wyjazdy. We wtorek nowe przepisy ostatecznie przyjął Parlament Europejski.
czytaj dalej...

By dochodzić odszkodowania, pacjent musi udowodnić, że został zarażony w szpitalu
Żeby skutecznie dochodzić odszkodowania za zarażenie wirusem żółtaczki typu C, należy wskazać placówkę służby zdrowia i personel za to odpowiedzialny. Ciężar udowodnienia spoczywa na powodzie.
czytaj dalej...

Orzeczenie SN: Gminy zapłacą odszkodowanie, gdy nie wskażą lokalu dla eksmitowanych
Gminy muszą płacić odszkodowanie właścicielom mieszkań, którzy uzyskali wyroki eksmisyjne przeciw osobom niemającym prawa do lokalu socjalnego, jeżeli takich osób nie można eksmitować, bo gmina nie wskazała pomieszczenia tymczasowego - wynika z uchwały SN.
czytaj dalej...

Sąd przyzna odszkodowanie rodzicowi, któremu naruszono prawa do kontaktów z dzieckiem
Zamiast płacić grzywnę na rzecz Skarbu Państwa, rodzic, który uniemożliwia drugiemu kontakt z dzieckiem wypłaci mu za każde utrudnienie kwotę określoną przez sąd opiekuńczy.
czytaj dalej...

70 proc. zaliczki w przypadku wywłaszczenia
Właściciel nieruchomości, która zostanie przeznaczona pod inwestycje publiczne, będzie mógł uzyskać odszkodowanie za udostępnienie nieruchomości oraz szkody powstałe w wyniku jej zajęcia.
czytaj dalej...

Pieniądze z funduszy zasilą budżet nawet o 5 mld zł
Rząd będzie ratował budżet pieniędzmi przeznaczonymi na restrukturyzację przedsiębiorstw i odszkodowania dla byłych właścicieli majątku państwowego.
czytaj dalej...

Za szkodę podczas kontroli przedsiębiorca może wystąpić o odszkodowanie
Firma, która poniesie szkodę wskutek kontroli przeprowadzonej z naruszeniem prawa, może wystąpić o odszkodowanie. Musi jednak udowodnić przed sądem, jakie poniosła straty.
czytaj dalej...

Kiedy ofiara pobicia lub wypadku otrzyma odszkodowanie od państwa
Pokrzywdzeni, którzy nie otrzymali rekompensaty od sprawcy rozboju lub wypadku, mogą ubiegać się o odszkodowanie od państwa. Pokryje ono w części utracone zarobki i wydatki na specjalistyczne leczenie
czytaj dalej...

Przy pozwach zbiorowych firmy mogą zbankrutować
Dziesięciu poszkodowanych wystarczy do prowadzenia postępowania grupowego. Pasażerowie będą mogli wspólnie żądać odszkodowania za odwołany pociąg. 60 proc. firm uważa, że pozwy zbiorowe nie będą miały wpływu na ich działalność.
czytaj dalej...

Zaniżysz cenę auta, stracisz odszkodowanie
Ubezpieczyciele wyłączają umownie wypłacanie odszkodowań za szkody powstałe w autach wprowadzonych nielegalnie do obrotu. Wbrew pozorom takie auta to nie samochody skradzione, ale takie, których nie zgłoszono do odprawy celnej.
czytaj dalej...

Wypłata z AC nawet bez badań technicznych auta
Spowodowałam wypadek samochodem bez ważnych badań technicznych. Wiem, że nie mam szans na odszkodowanie ze swojego AC, ale czy poszkodowany dostanie pieniądze z mojego OC? Czy będę musiała za wszystkie szkody płacić z własnej kieszeni?
czytaj dalej...

Kiedy za przerwaną podróż pasażer otrzyma odszkodowanie
Przewoźnik odpowiada za szkodę, jaką podróżny poniósł wskutek przedwczesnego odjazdu środka transportowego. Musi też pokryć straty, jakie poniósł konsument wskutek opóźnionej lub odwołanej podróży.
czytaj dalej...

Pełne odszkodowanie za spóźniony pociąg od PKP dopiero w 2011 r.
Za dwugodzinne opóźnienie pociągu powinniśmy otrzymać zwrot połowy ceny biletu. Polscy parlamentarzyści o półtora roku odroczyli stosowanie unijnych standardów przewozowych. Obecnie o przyznaniu odszkodowania dla pasażera swobodnie decyduje przewoźnik kolejowy.
czytaj dalej...

Jak zabezpieczyć usunięcie wad w umowie o roboty budowlane
W umowach o roboty budowlane powinny się znaleźć postanowienia zapewniające zamawiającemu usunięcie przez wykonawcę wad realizowanej inwestycji, a w ostateczności nawet gdy wady są nieusuwalne rozwiązanie umowy wraz z odpowiednim odszkodowaniem. Realizacji tych uprawnień służą instytucje: rękojmia za wady i gwarancja jakości. Ten rodzaj odpowiedzialności jest niezależny od winy wykonawcy oraz szkody poniesionej przez zamawiającego wskutek wykonania wadliwego obiektu.
czytaj dalej...

Klub piłkarski ma prawo do odszkodowania za wyszkolenie młodego zawodnika
Jeżeli młody zawodnik zawiera zawodową umowę z innym klubem niż ten, który go wyszkolił, to klub macierzysty powinien dostać odszkodowanie.
czytaj dalej...

Szanse na odszkodowanie wymusi dopiero UE
Do tej pory żadna z ponad 50 grup poszkodowanych, które wniosły pozew zbiorowy, nie otrzymała odszkodowania. Prawnicy i ofiary narzekają na zbytnią restrykcyjność przepisów.
czytaj dalej...

SN: zasady ochrony świadków koronnych tajne także w sprawie cywilnej
Zasady i szczegóły ochrony świadków koronnych nie mogą być ujawnione w procesie cywilnym - orzekł w środę Sąd Najwyższy. Oznacza to, że osoba objęta taką ochroną, domagając się odszkodowania np. za utracone zarobki, nie może zgłosić dowodów w swej sprawie.
czytaj dalej...

Jak samorząd może szybko pozyskać nieruchomość pod inwestycje publiczne
Najczęstszym sposobem pozyskiwania nieruchomości przez gminy, powiaty i województwa są wywłaszczenia. Jednostki samorządu terytorialnego mogą także nabywać nieruchomości pod swoje inwestycje przez ich wykup lub podział. Decyzję o wywłaszczeniu podejmuje starosta. Przed jej wydaniem musi on przeprowadzić rokowania z właścicielem oraz rozprawę administracyjną. Przy wywłaszczeniach na inwestycje pod drogi publiczne czy te związane z Euro 2012 decyzja o lokalizacji zastępuje decyzję wywłaszczeniową, a inwestor może od razu zająć teren pod budowę. W każdym przypadku właścicielowi przysługuje odszkodowanie za utraconą nieruchomość.
czytaj dalej...

Ubezpieczenie bagażu zależy od celu podróży
Za kradzież pozostawionego bez opieki bagażu nieuważny turysta nie otrzyma odszkodowania.
czytaj dalej...

Odwołany lot: pasażer może wnieść sprawę do sądu w miejscu odlotu
Kiedy przewoźnik odwoła lot, pasażer może wnieść powództwo o odszkodowanie do sądu właściwego według miejsca odlotu albo przylotu samolotu.
czytaj dalej...

Nie będzie odszkodowania za śmierć w wypadku po wtargnięciu łosia na drogę
Rodzina kierowcy, który zginął w wyniku zderzeniu auta z łosiem, nie otrzyma zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa - uznał we wtorek Sąd Apelacyjny w Białymstoku, oddalając apelację rodziny zmarłego. Orzeczenie jest prawomocne.
czytaj dalej...

Kiedy domagać się odszkodowania za szkody z powodu bezczynności organów administracji
Czy przedsiębiorcy przysługuje odszkodowanie za szkody wyrządzone bezczynnością organów administracji?
czytaj dalej...

Odszkodowanie za błędne decyzje administracyjne tylko za straty, nie za korzyści
Osoby poszkodowane wadliwymi decyzjami administracyjnymi wydanymi przed 1 września 2004., mają prawo żądać odszkodowania od Skarbu Państwa tylko w zakresie poniesionych strat. Nie mogą natomiast domagać się zwrotu utraconych korzyści.
czytaj dalej...

Ustawa hazardowa: ETS dał firmom podstawę do ubiegania się o odszkodowania
 Firmy hazardowym mają podstawę do ubiegania się o odszkodowania za ograniczenie ich działalności - wynika z czwartkowego wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Trybunał zastrzegł jednak, że to polski sąd musi uznać roszczenia tych firm.
czytaj dalej...

Sąd oceni odpowiedzialność za wypadek po wtargnięciu łosia na drogę
 Sąd Apelacyjny w Białymstoku oceni, czy Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za to, że łoś wtargnął na drogę i doprowadził do wypadku, w którym zginęła jedna osoba. Rodzina zmarłego chce ponad 800 tys. zł zadośćuczynienia i odszkodowania.
czytaj dalej...