Odszkodowania Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Kto i w jakim zakresie odpowiada za źle wydany lek w aptece

Pacjent może dostać odszkodowanie za przeterminowany lek. Odpowiedzialności związanej ze źle wydanym lekiem może podlegać zarówno apteka, jak i sam farmaceuta, który dany lek wydał pacjentowi. Odpowiedzialność apteki opiera się na zasadzie ryzyka, tak jak odpowiedzialność pracodawcy za szkodę wyrządzoną przez działania pracownika (farmaceuty).

W przypadku gdy pacjentowi został wydany np. lek przeterminowany, wycofany z obrotu lub w ogóle niedopuszczony do obrotu, ewentualnie lek inny lub o innej dawce niż zapisany na recepcie, apteka będzie ponosić w stosunku do pacjenta nieograniczoną odpowiedzialność odszkodowawczą za wyrządzoną pacjentowi w ten sposób szkodę, na zasadach ogólnych określonych w kodeksie cywilnym.

Odpowiedzialność może również ponosić sam farmaceuta, który wydał dany lek w aptece. Przy czym w przypadku farmaceuty odpowiedzialność ta może wystąpić zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i cywilnej oraz karnej. Podstawy odpowiedzialności zawodowej farmaceuty za tzw. błąd w sztuce aptekarskiej określone zostały w ustawie z 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich. Sądy dyscyplinarne stwierdziwszy błąd w sztuce członka samorządu aptekarskiego (farmaceuty), uprawnione są do wymierzenia kary w postaci upomnienia, nagany, czasowego zawieszenia bądź pozbawienia możliwości wykonywania zawodu farmaceuty. Niezależnie od odpowiedzialności dyscyplinarnej, farmaceuta może oczywiście również podlegać odpowiedzialności cywilnej za szkodę wyrządzoną pacjentowi na zasadzie winy (odpowiedzialność deliktowa). W przypadku gdy farmaceuta jest zatrudniony w aptece na podstawie umowy o pracę, odpowiedzialność ta będzie ograniczona do wysokości trzykrotności wynagrodzenia farmaceuty określonego w umowie o pracę.


źródło: gazetaprawna.pl

Odszkodowania Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Prawa korzystających z ofert first minute: do 50 proc. obniżki za brak wyżywienia
Turysta może złożyć reklamację zawsze, gdy warunki pobytu nie zgadzają się z umową. W oszacowaniu odszkodowania pomoże tabela frankfurcka, która w procentach określa możliwości obniżenia zapłaty za wyjazd.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Urzędnicza choroba
Tym razem podatnicy będą musieli zrzucić się na odszkodowania dla właścicieli nieruchomości. Gminy muszą oddać im niesłusznie pobrane renty planistyczne. Jak duże będą to kwoty trudno dziś policzyć.
czytaj dalej...

Kancelarie odszkodowawcze pobierają zawyżone prowizje
Firmy odzyskujące odszkodowania pobierają wynagrodzenia w wysokości nawet 50 proc. uzyskanych kwot. Osoby reprezentujące poszkodowanych nie mają przygotowania merytorycznego i nie mogą występować przed sądem. Rzecznik ubezpieczonych chce określenia maksymalnych wynagrodzeń i państwowego nadzoru na kancelariami.
czytaj dalej...

Zadatek nie może decydować o wysokości odszkodowania
Wysokość odszkodowania z tytułu niewykonania zobowiązania nie może być ograniczona do wysokości zadatku lub jego podwójnej wysokości.
czytaj dalej...

Gość hotelowy ma prawo do odszkodowania za utratę swoich rzeczy
Hotele, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe ponoszą odpowiedzialność za rzeczy wniesione przez gości. Prowadzący hotel musi przyjąć na przechowanie pieniądze, papiery wartościowe i cenne przedmioty.
czytaj dalej...

Klub piłkarski ma prawo do odszkodowania za wyszkolenie młodego zawodnika
Jeżeli młody zawodnik zawiera zawodową umowę z innym klubem niż ten, który go wyszkolił, to klub macierzysty powinien dostać odszkodowanie.
czytaj dalej...

W sprawach o roszczenia pieniężne należy podać wartość sporu
Obowiązujące przepisy wymagają, aby w sprawach o roszczenia pieniężne, zgłoszone choćby w postaci odszkodowania, wartość przedmiotu sporu stanowiła podana kwota pieniężna.
czytaj dalej...

Odszkodowanie za wypadek na nierównym chodniku?
Nierówne czy dziurawe drogi w polskich realiach to chleb powszedni. Taki stan jest z reguły przyczyną uszkodzeń samochodów, a nawet wypadków. Niestety wiele do życzenia pozostawiają również chodniki. Liczne wyboje i dziury można napotkać praktycznie wszędzie. Miły spacer może przekształcić się w spacer z przeszkodami. Często dochodzi do sytuacji, kiedy na skutek śliskiej nawierzchni czy [...]
czytaj dalej...

Drugie odszkodowanie dla poszkodowanych drugą falą
Powodzianie, którzy złożyli już dokumenty o wypłatę odszkodowania, mogą jeszcze raz domagać się z towarzystwa ubezpieczeniowego odszkodowania, gdy powtórnie zostaną zalani.
czytaj dalej...

Licencjodawcy również odpowiadają za szkodę spowodowaną produktem
Podczas korzystania z niedawno zakupionej kuchenki mikrofalowej doszło do wybuchu, a przy okazji uległo zniszczeniu ubranie osoby, która znajdowała się w pobliżu. Czy producent kuchenki ponosi odpowiedzialność za szkodę i zapłaci odszkodowanie?
czytaj dalej...

Kiedy można podważyć wyrok zatwierdzający mandat
Kierowca, który w okresie od 15 stycznia 2004 r. do 28 marca 2007 r. przegrał w sądzie sprawę dotyczącą mandatu za przekroczenie prędkości, a oskarżycielem była straż miejska, może żądać wznowienia postępowania i domagać się odszkodowania.
czytaj dalej...

Co zrobić, gdy na lotnisku zginie nam bagaż?
Za laptop, aparat fotograficzny i biżuterię przewożoną w zaginionej walizce nie dostaniemy odszkodowania.
czytaj dalej...

Państwo zapłaci za tłok w celach
Skazanym należą się odszkodowania za naruszenie dóbr osobistych, jeśli są przetrzymywani w celach, w których na jednego więźnia przypada mniej niż 3 metry kwadratowe. A takich skazanych jest w Polsce wielu.
czytaj dalej...

Jak samorząd może szybko pozyskać nieruchomość pod inwestycje publiczne
Najczęstszym sposobem pozyskiwania nieruchomości przez gminy, powiaty i województwa są wywłaszczenia. Jednostki samorządu terytorialnego mogą także nabywać nieruchomości pod swoje inwestycje przez ich wykup lub podział. Decyzję o wywłaszczeniu podejmuje starosta. Przed jej wydaniem musi on przeprowadzić rokowania z właścicielem oraz rozprawę administracyjną. Przy wywłaszczeniach na inwestycje pod drogi publiczne czy te związane z Euro 2012 decyzja o lokalizacji zastępuje decyzję wywłaszczeniową, a inwestor może od razu zająć teren pod budowę. W każdym przypadku właścicielowi przysługuje odszkodowanie za utraconą nieruchomość.
czytaj dalej...

70 wyroków w sprawie hałasujących F-16. Większość pozwów kończy się umorzeniem
Ponad 70 wyroków zasądzających odszkodowania za hałas emitowany przez samoloty F-16 w Poznaniu i okolicach wydały do tej pory sądy. Zdecydowana większość pozwów o odszkodowanie kończy się umorzeniem sprawy lub oddaleniem powództwa.
czytaj dalej...

Nie będzie odszkodowań za hałas w pobliżu lotniska
Właściciele nieruchomości położonych przy lotnisku Okęcie przegrywają procesy o odszkodowania, ponieważ rozporządzenie wojewody stanowiące podstawę roszczeń straciło ważność.
czytaj dalej...

Jak dochodzić roszczeń za zniszczenie przedmiotu najmu
Zdarza się, że po upływie okresu najmu najemca często zwraca zdewastowane mieszkanie, z uszkodzonymi meblami i jeszcze dodatkowo pozostawia niezapłacone rachunki za energię elektryczną, wodę, ciepło i gaz. Wynajmujący ma prawo się domagać odszkodowania, a nawet wystąpić z roszczeniem do sądu.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Błędy kosztują
Trybunał Konstytucyjny potwierdził wczoraj jeszcze raz zasadę, że za bezprawie władzy publicznej należy się obywatelowi pełne odszkodowanie.
czytaj dalej...

Odszkodowanie od Skarbu Pańśtwa tylko za straty, nie za korzyści
Osoby poszkodowane wadliwymi decyzjami administracyjnymi wydanymi przed 1 września 2004., mają prawo żądać odszkodowania od Skarbu Państwa tylko w zakresie poniesionych strat. Nie mogą natomiast domagać się zwrotu utraconych korzyści.
czytaj dalej...

Ugoda w procesie za nielegalne zamieszczenie artykułów w internecie
Spółka INFOR Biznes zawarła w czwartek przed białostockim sądem ugodę z firmą, której zarzuciła nielegalne zamieszczanie w internecie jej artykułów prasowych. Treści ugody, w tym kwoty odszkodowania, nie ujawniono.
czytaj dalej...

Wypłata z AC nawet bez badań technicznych auta
Spowodowałam wypadek samochodem bez ważnych badań technicznych. Wiem, że nie mam szans na odszkodowanie ze swojego AC, ale czy poszkodowany dostanie pieniądze z mojego OC? Czy będę musiała za wszystkie szkody płacić z własnej kieszeni?
czytaj dalej...

Odszkodowanie musi umożliwić odbudowę firmy
Wywłaszczany w trybie niezwłocznego zajęcia nieruchomości uzyska prawo do bezpiecznej zaliczki. Utracone korzyści z wywłaszczonego mienia powiększą wysokość odszkodowania. Konstytucyjna zasada słusznego odszkodowania zawsze będzie rodziła spory, twierdzą prawnicy.
czytaj dalej...

Precedensowy wyrok - Skarb Państwa zapłaci za szkody łosia w prywatnym lesie
Ponad 2,3 tys. zł odszkodowania ma zapłacić Skarb Państwa rolnikowi za szkody, jakie w jego lesie wyrządziły łosie - orzekł Sąd Rejonowy w Białymstoku. To precedensowa sprawa. Na jej rozstrzygnięcie czeka wielu rolników, którym łosie niszczą lasy.
czytaj dalej...

Odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości na cele publiczne będą wyższe
ZMIANA PRAWA - Jeżeli nie została ustanowiona służebność przesyłu, wystarczy decyzja starosty, aby przedsiębiorstwo energetyczne weszło na teren prywatny w celu naprawienia i konserwacji sieci.
czytaj dalej...

"Odszkodowanie powinno umożliwić odtworzenie firmy"
Rozmawiamy z MARKIEM GRUCHALSKIM, prawnikiem z kancelarii Nowakowski i Wspólnicy - Odszkodowanie za nieruchomość powinno być ekwiwalentne, a więc dawać wywłaszczonemu możliwość odtworzenia rzeczy przejętej przez państwo. Musi ono odpowiadać wartości rynkowej zabranego gruntu.
czytaj dalej...