Odszkodowania Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Tanie drogi i drogie dziury, czyli co ma zrobić kierowca uszkodzonego na zniszczonej nawierzchni auta

Od lat kierowcy zmagają się z problemem, jaki stanowią pojawiające się po zimie dziury i wyboje na drogach. Kontakt z takimi niespodziankami może skończyć się uszkodzeniem kół lub zawieszenia. Dla kierowcy, który chce wystosować roszczenie o odszkodowanie za zniszczenie auta, najważniejszą informacją jest to, do kogo dziurawa droga należy.

Stan polskich dróg nie jest dobry. W grudniu 2009 roku pisaliśmy, że prawie ich połowa wymaga natychmiastowego remontu. Do tego polskie drogi, którymi da się jeszcze jeździć, wykonane są gorzej niż zachodnie. Podczas gdy połowa dróg w Niemczech, Austrii, Belgii i Wielkiej Brytanii posiada betonową nawierzchnię, u nas najczęściej wykorzystywanym przy budowie materiałem jest wciąż asfalt. Chociaż szacunkowy koszt asfaltowej jezdni jest o około 20 proc. niższy niż betonowej, to asfaltowa nawierzchnia już po dziesięciu latach wymaga remontu. Droga betonowa z kolei może być eksploatowana nawet przez 30-40 lat.

Taki stan rzeczy wywołuje szczególne niezadowolenie wśród kierowców, których samochody na dziurawych drogach gubią tłumiki lub miski olejowe. Właściciele, zniszczonych z powodu złego stanu dróg pojazdów, mogą domagać się odszkodowania. Wcześniej zobowiązani są jednak do wypełnienia szeregu skomplikowanych formalności.

Po pierwsze, kierowca musi ustalić, do kogo jezdnia należy. Od tego bowiem uzależnione jest to, kto daną jezdnią zarządza. Należy pamiętać, że nie ma dróg niczyich. I tak, drogi publiczne dzielą się na następujące kategorie: drogi krajowe, drogi wojewódzkie, drogi powiatowe, drogi gminne.

Drogi krajowe stanowią własność Skarbu Państwa, a zarządza nimi Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Do dróg tych zalicza się m.in.: autostrady i drogi ekspresowe oraz drogi leżące w ich ciągach do czasu wybudowania autostrad i dróg ekspresowych, drogi międzynarodowe, drogi stanowiące inne połączenia zapewniające spójność sieci dróg krajowych, drogi dojazdowe do ogólnodostępnych przejść granicznych obsługujących ruch osobowy i towarowy, a także drogi alternatywne dla autostrad płatnych, drogi stanowiące ciągi obwodnicowe dużych aglomeracji miejskich.

Drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne stanowią z kolei własność właściwego samorządu województwa, powiatu lub gminy.
Drogami wojewódzkimi zarządzają zarządy dróg wojewódzkich, np. Dolnośląski Zarząd Dróg Wojewódzkich we Wrocławiu, Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie lub Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku. Do dróg tego typu zalicza się drogi inne niż wymienione w katalogu dróg krajowych, stanowiące m.in. połączenia między miastami, mające znaczenie dla województwa.


źródło: gazetaprawna.pl

Odszkodowania Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Sądy co roku orzekają odszkodowania za bezprawne pozbawienie wolności
Sądy co roku orzekają odszkodowania za bezprawne pozbawienie wolności. Płacą podatnicy, a nie konkretni policjanci, prokuratorzy, sędziowie - donosi "Gazeta Wyborcza".
czytaj dalej...

Odebranie prawa dożywocia do nieruchomości tylko za odszkodowaniem
Nieruchomości - W sprawach dotyczących wywłaszczania nieruchomości pod drogi krajowe nie prowadzi się rokowań z osobami uprawnionymi, tylko postępowanie ofertowe.
czytaj dalej...

Jak wygrać spór z biurem podróży, reklamując nieudany wyjazd
Niezadowolony z wycieczki uczestnik może ją reklamować. Może to zrobić podczas imprezy turystycznej lub po powrocie do domu. W reklamacji może żądać obniżenia ceny lub świadczenia zastępczego. Konsument może także wystąpić o odszkodowanie za niewykonanie umowy.
czytaj dalej...

TK rozstrzygnie, kto może ubiegać się o świadczenie deportacyjne
Czy deportowani w czasie wojny do pracy przymusowej w granicach państwa polskiego sprzed 1 września 1939 roku mogą ubiegać się o odszkodowanie - rozstrzygnie 7 grudnia Trybunał Konstytucyjny. Wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisów ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym skierował do TK Rzecznik Praw Obywatelskich.
czytaj dalej...

Wypłata z AC nawet bez badań technicznych auta
Spowodowałam wypadek samochodem bez ważnych badań technicznych. Wiem, że nie mam szans na odszkodowanie ze swojego AC, ale czy poszkodowany dostanie pieniądze z mojego OC? Czy będę musiała za wszystkie szkody płacić z własnej kieszeni?
czytaj dalej...

By dochodzić odszkodowania, pacjent musi udowodnić, że został zarażony w szpitalu
Żeby skutecznie dochodzić odszkodowania za zarażenie wirusem żółtaczki typu C, należy wskazać placówkę służby zdrowia i personel za to odpowiedzialny. Ciężar udowodnienia spoczywa na powodzie.
czytaj dalej...

Kto odpowie za szkody wyrządzone przez dziecko na zimowisku
Odszkodowanie za nieletniego, który np. wybił szybę czy poturbował innego narciarza, muszą zapłacić rodzice, opiekunowie albo osoby sprawujące nad nim faktyczną pieczę (np. wychowawcy na zimowisku).
czytaj dalej...

Nie potrafimy walczyć o odszkodowania - Polacy przegrywają z państwem w sądach
Niestety ciągle nie potrafimy skutecznie walczyć o odszkodowania od skarbu państwa - stwierdza "Puls Biznesu". W 2011 r. firmy i obywatele ponieśli porażkę w procesach o 3 mld zł, wygrali tylko 144 mln zł.
czytaj dalej...

Poszkodowany szybciej otrzyma odszkodowanie
Poszkodowany prawomocnym orzeczeniem sądu będzie mógł dochodzić naprawienia szkody także wtedy, gdy nie uzyska wcześniejszego potwierdzenia bezprawności orzeczenia w postępowaniu kasacyjnym.
czytaj dalej...

Jak zdobyć rekompensatę za podtopiony teren
Kiedy sąsiad zalał czyjąś posesję wodą pochodzącą z jego terenu lub zasypał rów melioracyjny, można się domagać odszkodowania.
czytaj dalej...

Poszkodowany w wypadku komunikacyjnym szybciej dostanie odszkodowanie
Zakłady ubezpieczeń nie będą już wstrzymywać wypłat odszkodowań z tytułu OC do czasu zakończenia postępowania karnego.
czytaj dalej...

Szybsze odszkodowania za błędne orzeczenia
Osoba, która poniosła straty z powodu orzeczenia sądu wydanego w postępowaniu egzekucyjnym, upadłościowym lub naprawczym, może wnieść pozew o odszkodowanie od razu do sądu powszechnego.
czytaj dalej...

Jak udokumentować wypadek na chodniku, aby wygrać przed sądem
Poszkodowany dostanie odszkodowanie, pod warunkiem że udowodni poniesione straty, wskaże okoliczności wypadku i osobę odpowiedzialną za zaniedbania. Gdy sprawca dobrowolnie nie zapłaci, pieniądze przyzna sąd.
czytaj dalej...

Tanie drogi i drogie dziury, czyli co ma zrobić kierowca uszkodzonego na zniszczonej nawierzchni auta
Od lat kierowcy zmagają się z problemem, jaki stanowią pojawiające się po zimie dziury i wyboje na drogach. Kontakt z takimi niespodziankami może skończyć się uszkodzeniem kół lub zawieszenia. Dla kierowcy, który chce wystosować roszczenie o odszkodowanie za zniszczenie auta, najważniejszą informacją jest to, do kogo dziurawa droga należy.
czytaj dalej...

Bez stref wokół lotnisk nie ma odszkodowań
Nie tylko warszawiacy mają problemy z odszkodowaniami za hałas i spadek wartości działek położonych w sąsiedztwie lotniska. Z podobnymi problemami borykają się sąsiedzi lotniska w Pyrzowicach.
czytaj dalej...

Kiedy podważyć odszkodowanie za działkę przejętą pod nową drogę
Odszkodowanie za działkę odebraną pod drogę publiczną powinno w pełni rekompensować straty właściciela nieruchomości. Zaniżona wycena daje podstawę do jej podważenia na drodze administracyjnej, a następnie sądowej.
czytaj dalej...

Kiedy urzędnik zapłaci za błąd
Funkcjonariusz publiczny może zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej za wydanie błędnej decyzji. Ale dopiero wtedy, gdy obywatelowi wypłacono przyznane w związku z nią odszkodowanie.
czytaj dalej...

Sąd: za kradzież treści w internecie należy się odszkodowanie
Sąd zarządził odszkodowanie za nielegalne wykorzystanie treści w internecie. To może być przełomowy wyrok dla wszystkich wydawców prasy.
czytaj dalej...

W umowie przedwstępnej można zastrzec karę za jej niewykonanie
Jeżeli jedna ze stron umowy przedwstępnej uchyla się od zawarcia umowy ostatecznej, można żądać na drodze sądowej odszkodowania. Łatwiejszym sposobem zabezpieczenia jest jednak wprowadzenie do umowy przedwstępnej zapisu o karze umownej.
czytaj dalej...

Za odwołany koncert należy się odszkodowanie
Odwołanie występu przez gwiazdę nie zwalnia organizatora koncertu z odpowiedzialności względem osób, które zakupiły bilety. Zachowanie wykonawcy może bowiem być skutkiem działań lub zaniechań organizatora.
czytaj dalej...

Warto sprawdzić przewoźnika przed lotem turystycznym
Przez skorzystaniem z wakacyjnej oferty przelotu turystycznego powinniśmy zapytać przewoźnika o uprawnienia do prowadzenia takiej działalności. Od tego zależy czy otrzymamy ewentualne odszkodowanie.
czytaj dalej...

Pełne odszkodowanie od PKP dopiero w 2011 r.
Za dwugodzinne opóźnienie pociągu powinniśmy otrzymać zwrot połowy ceny biletu. Polscy parlamentarzyści o półtora roku odroczyli stosowanie unijnych standardów przewozowych. Obecnie o przyznaniu odszkodowania dla pasażera swobodnie decyduje przewoźnik kolejowy.
czytaj dalej...

Rewolucja w procedurze karnej: przeciągające się śledztwa prokuratorskie umorzy sąd
Śledztwa gospodarcze i procesy nie będą się ciągnąć latami. A ludzie bezpodstawnie oskarżeni dostaną odszkodowania takie rozwiązania planuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego.
czytaj dalej...

Eksmisje: Gminy muszą płacić odszkodowania właścicielom lokali
Trybunał Konstytucyjny potwierdził dzisiaj prawo właścicieli mieszkań do odszkodowania od gminy za brak lokali socjalnych.
czytaj dalej...

Komentarz GP: Słuszne odszkodowanie
Decyzje w sprawach wywłaszczeniowych zawsze wywołują spory. Im jest ich mniej, tym lepiej i dla urzędników, i dla wywłaszczanych, że nie wspomnę już o naszych autostradach, które z wielkimi trudnościami przebijają się przez opór właścicieli nieruchomości.
czytaj dalej...