Gość hotelowy ma prawo do odszkodowania za utratę swoich rzeczy
Hotele, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe ponoszą odpowiedzialność za rzeczy wniesione przez gości. Prowadzący hotel musi przyjąć na przechowanie pieniądze, papiery wartościowe i cenne przedmioty.
Ograniczanie odpowiedzialności za szkodę powstałą w wyniku utraty lub uszkodzenia rzeczy klientów, czy też nieprzyjmowanie kosztowności na bezpłatne przechowanie - to przykłady stosowanych w praktyce postanowień regulaminów hotelowych, które naruszają prawa konsumentów. Dlatego też, przed wyruszeniem w wakacyjną podróż, warto poznać swoje prawa i dowiedzieć się, jak je egzekwować.
Odpowiedzialność ograniczona
Hotele, poprzez zamieszczanie w regulaminie odpowiednich zapisów lub umieszczanie w recepcji wywieszek, próbują ograniczyć lub wyłączyć swoją odpowiedzialność za szkody powstałe w wyniku utraty lub uszkodzenia rzeczy wniesionych przez ich klientów. Nie oznacza to, że takie wyłączenie w regulaminie jest skuteczne i tracimy prawo do żądania od hotelu odszkodowania.
- Umowne wyłączenie lub ograniczenie przez hotelarza odpowiedzialności nie wywołuje skutków prawnych - podkreśla Waldemar Jurasz z Delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Krakowie.
Prawo nakłada na prowadzących hotele, pensjonaty czy ośrodki wypoczynkowe obowiązek ponoszenia odpowiedzialności za rzeczy gości.
- Prowadzący hotel nie może tej odpowiedzialności wyłączyć bądź ograniczyć w drodze np. umowy, a już tym bardziej nie może tego zrobić umieszczając
w recepcji tabliczkę czy szyld zawierający informację, że hotel nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy wniesione przez gości tłumaczy Joanna Nowak, prawnik z Kancelarii Prawnej Skoczyński Wachowiak Strykowski.
Warto zwrócić uwagę, że taka odpowiedzialność obejmuje nie tylko te przedmioty, które znajdują się w pokoju hotelowym.
- Rzeczą wniesioną jest rzecz, która w czasie korzystania przez gościa z usług hotelu znajduje się w nim albo nawet poza nim, jeżeli została powierzona prowadzącemu hotel albo umieszczona w miejscu przez niego wskazanym - tłumaczy Waldemar Jurasz.
Podstawy odszkodowania
Aby gość hotelowy, którego rzecz została uszkodzona lub zgubiona, mógł domagać się odszkodowania musi dokonać pewnych czynności.
- Prowadzący hotel ponosi odpowiedzialność za każdą szkodę powstałą na skutek uszkodzenia bądź utraty rzeczy, jeśli tylko gość niezwłocznie po otrzymaniu wiadomości o powstałej szkodzie zawiadomi o niej utrzymującego hotel oraz wykaże fakt jej zaistnienia i wysokość wyjaśnia Joanna Nowak.
Jak jednak zaznacza, są sytuacje, w których o odszkodowaniu nie może być mowy.
- Nie należy zapominać, iż sam kodeks cywilny przewiduje sytuacje, w których odpowiedzialność hotelarzy jest wyłączona. Utrzymujący hotel będzie mógł się od niej uwolnić jeżeli wykaże, że szkoda powstała na skutek właściwości rzeczy wniesionej do hotelu tkwiącej w niej samej np. awaria suszarki ze względu na jej wady fizyczne mówi Joanna Nowak.
Ponadto hotelarz będzie mógł się zwolnić od odpowiedzialności, jeżeli szkoda powstała wyłącznie z winy poszkodowanego bądź osoby, która mu towarzyszyła lub go odwiedziła, a także wówczas, gdy była wynikiem działania siły wyższej, tj. niespodziewanego zdarzenia, któremu nie można było zapobiec (np. powódź) wyłącznie z winy poszkodowanego bądź osoby, która mu towarzyszyła lub go odwiedziła.
- Roszczenia o naprawienie szkody wynikłej z tytułu utraty lub uszkodzenia rzeczy wniesionych do hotelu przedawniają się z upływem sześciu miesięcy od dnia,
w którym gość dowiedział się o szkodzie, a w każdym razie z upływem roku od dnia, w którym gość przestał korzystać z usług hotelu wyjaśnia Joanna Nowak.
Dodaje, że zawiadomienie może być dokonane w jakiejkolwiek formie, byleby jak najszybciej dotarło do prowadzącego hotel. Możliwe jest więc zawiadomienie ustne osobiste, telefoniczne bądź przez osobę trzecią lub pisemne.
Brak sejfu
W praktyce zdarza się, że hotele nie chcą przyjmować wartościowych rzeczy na przechowanie. Tymczasem prawo nakłada na hotelarzy obowiązek nieodpłatnego przyjęcia na przechowanie kosztowności.
- Hotel ma obowiązek przyjąć na przechowanie pieniądze i inne cenne przedmioty, chyba że zagrażają one bezpieczeństwu lub przekraczają wartością lub wielkością standard hotelu. Jeżeli kosztowności są przechowywane w sejfie pokojowym, to wynajmujący pokój odpowiada za ich utratę lub uszkodzenie - tłumaczy Szymon Chwaliński, prawnik w kancelarii Gide Loyrette Nouel.
- Prowadzący hotel ma obowiązek przyjąć na przechowanie przedmioty mające wartość naukową lub artystyczną, a nawet np. laptopy, aparaty fotograficzne, kamery - wylicza Waldemar Jurasz.
źródło: gazetaprawna.pl
Odszkodowania Olsztyn Będą 70-proc. zaliczki dla wywłaszczanychŁatwiejsze staje się wywłaszczanie nieruchomości potrzebnych na cele publiczne, czyli np. takich, przez które ma przebiegać droga. W takich sytuacjach właściciel dostanie zaliczkę w wysokości 70 proc. odszkodowania.
czytaj dalej...Odszkodowania w Polsce idą w milionyAż o 40 procent w porównaniu z 2009 rokiem wzrosła liczba wniosków o odszkodowania. Ponad 60 proc. z nich dotyczy rekompensat i zadośćuczynienia za szkody poniesione w wypadkach samochodowych.
czytaj dalej...Poszkodowany szybciej otrzyma odszkodowaniePoszkodowany prawomocnym orzeczeniem sądu będzie mógł dochodzić naprawienia szkody także wtedy, gdy nie uzyska wcześniejszego potwierdzenia bezprawności orzeczenia w postępowaniu kasacyjnym.
czytaj dalej...Dopalacze: Kwiatkowski - niech nikt nie liczy na odszkodowania. Działamy zgodnie z prawemDziałania władz w sprawie tzw. dopalaczy, w tym pieczętowanie sklepów i towaru, są zgodne z prawem - zapewnił w środę minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
czytaj dalej...W sprawach o roszczenia pieniężne należy podać wartość sporuObowiązujące przepisy wymagają, aby w sprawach o roszczenia pieniężne, zgłoszone choćby w postaci odszkodowania, wartość przedmiotu sporu stanowiła podana kwota pieniężna.
czytaj dalej...Właściciel musi zwrócić najemcy kaucjęKaucja zabezpiecza roszczenia wynajmującego z tytułu niezapłaconego czynszu i odszkodowania za szkody spowodowane przez lokatora. Po potrąceniu należności z tego tytułu trzeba ją zwrócić po opróżnieniu mieszkania albo wykupieniu go.
czytaj dalej...Jakie odszkodowanie za nieudany urlopAby uniknąć procesów z biurem podróży po powrocie z nieudanego urlopu, warto przed wyborem wycieczki przyjrzeć się dokładnie proponowanym ofertom. Najważniejsze są te postanowienia, w których organizator wyjazdu gwarantuje ochronę praw podróżujących konsumentów.
czytaj dalej...Licencjodawcy również odpowiadają za szkodęPodczas korzystania z niedawno zakupionej kuchenki mikrofalowej doszło do wybuchu, a przy okazji uległo zniszczeniu ubranie osoby, która znajdowała się w pobliżu. Czy producent kuchenki ponosi odpowiedzialność za szkodę i zapłaci odszkodowanie
czytaj dalej...Komentarz redakcji: Urzędnicza chorobaTym razem podatnicy będą musieli zrzucić się na odszkodowania dla właścicieli nieruchomości. Gminy muszą oddać im niesłusznie pobrane renty planistyczne. Jak duże będą to kwoty trudno dziś policzyć.
czytaj dalej...Ofiara wypadku samochodowego może dochodzić roszczeń w swoim krajuOsoba poszkodowana za granicą może ubiegać się o odszkodowanie komunikacyjne w sądzie miejsca swojego zamieszkania.
czytaj dalej...Prawa konsumenta: Za nierówną grzywkę dostaniesz odszkodowanieZa nieprawidłowo wykonaną fryzurę możemy żądać obniżenia ceny lub zwrotu pieniędzy. Jeśli nieprofesjonalny fryzjer narazi nas na uszczerbek na zdrowiu możemy wystąpić także o odszkodowanie.
czytaj dalej...Pasażer może wnieść sprawę do sądu w miejscu odlotuKiedy przewoźnik odwoła lot, pasażer może wnieść powództwo o odszkodowanie do sądu właściwego według miejsca odlotu albo przylotu samolotu.
czytaj dalej...Za wypadek ucznia podczas zajęć odpowiada szkołaZa nieszczęśliwy wypadek ucznia podczas zajęć szkolnych odpowiada szkoła i to do niej należy kierować roszczenia odszkodowawcze o wypłatę jednorazowego odszkodowania lub stałej renty.
czytaj dalej...Przy pozwach zbiorowych firmy mogą zbankrutowaćDziesięciu poszkodowanych wystarczy do prowadzenia postępowania grupowego. Pasażerowie będą mogli wspólnie żądać odszkodowania za odwołany pociąg. 60 proc. firm uważa, że pozwy zbiorowe nie będą miały wpływu na ich działalność.
czytaj dalej...Milion za adwokacki błądPonad milion złotych odszkodowania z własnej kieszeni musi zapłacić przedsiębiorcy adwokat za swój błąd, informuje "Rzeczpospolita" powołując się na orzeczenie Sądu Najwyższego.
czytaj dalej...Za wypadek w sklepie odszkodowanie kupującemu wypłaca właścicielGdy do wypadku w sklepie dojdzie z winy właściciela, to powinien wypłacić klientowi odszkodowanie za poniesione straty. Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania szkody, to wówczas obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu proporcjonalnemu zmniejszeniu stosownie do jego winy.
czytaj dalej...Kiedy można podważyć wyrok zatwierdzający mandatKierowca, który w okresie od 15 stycznia 2004 r. do 28 marca 2007 r. przegrał w sądzie sprawę dotyczącą mandatu za przekroczenie prędkości, a oskarżycielem była straż miejska, może żądać wznowienia postępowania i domagać się odszkodowania.
czytaj dalej...PKP zapłaci pasażerom odszkodowania za opóźnienia pociągówPodróżni nie mogą od razu liczyć na odszkodowanie za opóźnienie pociągu. Ekwiwalent przysługuje, gdy przewoźnik naraził podróżującego na wydatki. Od 2011 roku za ponaddwugodzinne opóźnienie będzie zwrot połowy ceny biletu.
czytaj dalej...Będą odszkodowania dla pasażerów opóźnionych autokarówTak jak w transporcie lotniczym, kolejowym i morskim, także w regularnych połączeniach autokarowych pasażerom będą przysługiwały odszkodowania za opóźnienia albo odwołane wyjazdy. We wtorek w nocy eurodeputowani porozumieli się w tej sprawie z rządami "27".
czytaj dalej...Będą odszkodowania za opóźnienia pociągówPrezydent skierował do TK ustawę, która zwalniała lokalne koleje z odpowiedzialności. Od grudnia, jeśli pociąg spóźni się 2 godziny, przewoźnicy zwrócą pasażerom połowę ceny biletu. PKP nie są przygotowane na falę roszczeń odszkodowawczych poszkodowanych pasażerów.
czytaj dalej...Za każde wywłaszczenie przysługuje odszkodowanieMożna się ubiegać o odszkodowanie za wywłaszczenie, nawet jeżeli polska ustawa nie daje takiej możliwości. Sąd administracyjny może stwierdzić obowiązek wypłaty odszkodowania, sięgając do prawa międzynarodowego.
czytaj dalej...Skargi na przewlekłość postępowań sądowych i prokuratorskich też są załatwiane opieszaleZa przewlekanie spraw wypłacono w tym półroczu ponad pół miliona złotych rekompensat. Od 2 do 20 tys. zł odszkodowania musi zasądzić sąd przy stwierdzeniu przewlekłości. Prokuratorzy chcą obowiązkowych ubezpieczeń, by nie płacić rekompensat z własnej kieszeni.
czytaj dalej...Odszkodowanie dla pasażerów linii lotniczych: za 5-godzinne spóźnienie należy się zwrot ceny biletuSpóźnienie samolotu pasażerskiego o ponad trzy godziny uprawnia pasażerów do odszkodowanie w takiej samej wysokości jak za odwołany rejs.
czytaj dalej...Zabużanie dostali już 1,6 mld zł rekompensatPrawie 1,2 mld zł znajduje się na koncie Funduszu Rekompensacyjnego, z którego wypłacane są odszkodowania za mienie zabużańskie wynika z danych Ministerstwa Skarbu Państwa. Od początku prowadzenia wypłat, czyli od grudnia 2006 r. do końca marca tego roku, z Funduszu Rekompensacyjnego wypłacono 36 725 odszkodowań na kwotę ponad 1,587 mld zł.
czytaj dalej...Państwo zapłaci za tłok w celachSkazanym należą się odszkodowania za naruszenie dóbr osobistych, jeśli są przetrzymywani w celach, w których na jednego więźnia przypada mniej niż 3 metry kwadratowe. A takich skazanych jest w Polsce wielu.
czytaj dalej...