Gość hotelowy ma prawo do odszkodowania za utratę swoich rzeczy
Hotele, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe ponoszą odpowiedzialność za rzeczy wniesione przez gości. Prowadzący hotel musi przyjąć na przechowanie pieniądze, papiery wartościowe i cenne przedmioty.

Ograniczanie odpowiedzialności za szkodę powstałą w wyniku utraty lub uszkodzenia rzeczy klientów, czy też nieprzyjmowanie kosztowności na bezpłatne przechowanie - to przykłady stosowanych w praktyce postanowień regulaminów hotelowych, które naruszają prawa konsumentów. Dlatego też, przed wyruszeniem w wakacyjną podróż, warto poznać swoje prawa i dowiedzieć się, jak je egzekwować.
Odpowiedzialność ograniczona
Hotele, poprzez zamieszczanie w regulaminie odpowiednich zapisów lub umieszczanie w recepcji wywieszek, próbują ograniczyć lub wyłączyć swoją odpowiedzialność za szkody powstałe w wyniku utraty lub uszkodzenia rzeczy wniesionych przez ich klientów. Nie oznacza to, że takie wyłączenie w regulaminie jest skuteczne i tracimy prawo do żądania od hotelu odszkodowania.
- Umowne wyłączenie lub ograniczenie przez hotelarza odpowiedzialności nie wywołuje skutków prawnych - podkreśla Waldemar Jurasz z Delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Krakowie.
Prawo nakłada na prowadzących hotele, pensjonaty czy ośrodki wypoczynkowe obowiązek ponoszenia odpowiedzialności za rzeczy gości.
- Prowadzący hotel nie może tej odpowiedzialności wyłączyć bądź ograniczyć w drodze np. umowy, a już tym bardziej nie może tego zrobić umieszczając
w recepcji tabliczkę czy szyld zawierający informację, że hotel nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy wniesione przez gości tłumaczy Joanna Nowak, prawnik z Kancelarii Prawnej Skoczyński Wachowiak Strykowski.
Warto zwrócić uwagę, że taka odpowiedzialność obejmuje nie tylko te przedmioty, które znajdują się w pokoju hotelowym.
- Rzeczą wniesioną jest rzecz, która w czasie korzystania przez gościa z usług hotelu znajduje się w nim albo nawet poza nim, jeżeli została powierzona prowadzącemu hotel albo umieszczona w miejscu przez niego wskazanym - tłumaczy Waldemar Jurasz.
Podstawy odszkodowania
Aby gość hotelowy, którego rzecz została uszkodzona lub zgubiona, mógł domagać się odszkodowania musi dokonać pewnych czynności.
- Prowadzący hotel ponosi odpowiedzialność za każdą szkodę powstałą na skutek uszkodzenia bądź utraty rzeczy, jeśli tylko gość niezwłocznie po otrzymaniu wiadomości o powstałej szkodzie zawiadomi o niej utrzymującego hotel oraz wykaże fakt jej zaistnienia i wysokość wyjaśnia Joanna Nowak.
Jak jednak zaznacza, są sytuacje, w których o odszkodowaniu nie może być mowy.
- Nie należy zapominać, iż sam kodeks cywilny przewiduje sytuacje, w których odpowiedzialność hotelarzy jest wyłączona. Utrzymujący hotel będzie mógł się od niej uwolnić jeżeli wykaże, że szkoda powstała na skutek właściwości rzeczy wniesionej do hotelu tkwiącej w niej samej np. awaria suszarki ze względu na jej wady fizyczne mówi Joanna Nowak.
Ponadto hotelarz będzie mógł się zwolnić od odpowiedzialności, jeżeli szkoda powstała wyłącznie z winy poszkodowanego bądź osoby, która mu towarzyszyła lub go odwiedziła, a także wówczas, gdy była wynikiem działania siły wyższej, tj. niespodziewanego zdarzenia, któremu nie można było zapobiec (np. powódź) wyłącznie z winy poszkodowanego bądź osoby, która mu towarzyszyła lub go odwiedziła.
- Roszczenia o naprawienie szkody wynikłej z tytułu utraty lub uszkodzenia rzeczy wniesionych do hotelu przedawniają się z upływem sześciu miesięcy od dnia,
w którym gość dowiedział się o szkodzie, a w każdym razie z upływem roku od dnia, w którym gość przestał korzystać z usług hotelu wyjaśnia Joanna Nowak.
Dodaje, że zawiadomienie może być dokonane w jakiejkolwiek formie, byleby jak najszybciej dotarło do prowadzącego hotel. Możliwe jest więc zawiadomienie ustne osobiste, telefoniczne bądź przez osobę trzecią lub pisemne.
Brak sejfu
W praktyce zdarza się, że hotele nie chcą przyjmować wartościowych rzeczy na przechowanie. Tymczasem prawo nakłada na hotelarzy obowiązek nieodpłatnego przyjęcia na przechowanie kosztowności.
- Hotel ma obowiązek przyjąć na przechowanie pieniądze i inne cenne przedmioty, chyba że zagrażają one bezpieczeństwu lub przekraczają wartością lub wielkością standard hotelu. Jeżeli kosztowności są przechowywane w sejfie pokojowym, to wynajmujący pokój odpowiada za ich utratę lub uszkodzenie - tłumaczy Szymon Chwaliński, prawnik w kancelarii Gide Loyrette Nouel.
- Prowadzący hotel ma obowiązek przyjąć na przechowanie przedmioty mające wartość naukową lub artystyczną, a nawet np. laptopy, aparaty fotograficzne, kamery - wylicza Waldemar Jurasz.
źródło: gazetaprawna.pl
Odszkodowania Olsztyn Wypłata z AC nawet bez badań technicznych autaSpowodowałam wypadek samochodem bez ważnych badań technicznych. Wiem, że nie mam szans na odszkodowanie ze swojego AC, ale czy poszkodowany dostanie pieniądze z mojego OC? Czy będę musiała za wszystkie szkody płacić z własnej kieszeni?
czytaj dalej...Opłata lub odszkodowanie tylko za faktyczne zużycie skradzionego prąduPrzedsiębiorstwo energetyczne może obciążyć odbiorcę energii elektrycznej opłatami za nielegalny pobór energii tylko wtedy, gdy taka energia została rzeczywiście pobrana.
czytaj dalej...Tabela frankfurcka, czyli jak zarobić na nieudanych wakacjachBiura podróży wypłacają odszkodowania według ustalonej tabeli usług. Już sama lektura tego, co nam obiecują, a czego nie dotrzymują, umili zepsute wakacje.
czytaj dalej...Odszkodowanie za wypadek na nierównym chodniku?Nierówne czy dziurawe drogi w polskich realiach to chleb powszedni. Taki stan jest z reguły przyczyną uszkodzeń samochodów, a nawet wypadków. Niestety wiele do życzenia pozostawiają również chodniki. Liczne wyboje i dziury można napotkać praktycznie wszędzie. Miły spacer może przekształcić się w spacer z przeszkodami. Często dochodzi do sytuacji, kiedy na skutek śliskiej nawierzchni czy [...]
czytaj dalej...Kto płaci odszkodowanie z tytułu zalania mieszkaniaGdy poszkodowany ubezpieczył mieszkanie, to o pokrycie strat spowodowanych zalaniem go powinien się zwrócić do ubezpieczyciela. W razie braku polisy musi dochodzić roszczeń bezpośrednio od sprawcy szkody.
czytaj dalej...Odebranie prawa dożywocia do nieruchomości tylko za odszkodowaniemNieruchomości - W sprawach dotyczących wywłaszczania nieruchomości pod drogi krajowe nie prowadzi się rokowań z osobami uprawnionymi, tylko postępowanie ofertowe.
czytaj dalej...Roszczenia powodziowe: Szkodę można zgłosić ubezpieczycielowi przez telefonNajpóźniej w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie. Im mniejsza szkoda, tym szybsza wypłata pieniędzy.
czytaj dalej...Kiedy podważyć odszkodowanie za działkę przejętą pod nową drogęOdszkodowanie za działkę odebraną pod drogę publiczną powinno w pełni rekompensować straty właściciela nieruchomości. Zaniżona wycena daje podstawę do jej podważenia na drodze administracyjnej, a następnie sądowej.
czytaj dalej...Będa odszkodowania dla pasażerów za opóźnione i odwołane rejsy statkówParlament Europejski postanowił we wtorek, że w połączeniach morskich i na wodach śródlądowych będą przysługiwały odszkodowania za opóźnione albo odwołane połączenia, tak jak już jest w lotnictwie. Potem przyjdzie kolej na odszkodowania w transporcie drogowym.
czytaj dalej...Uważaj, kupując auto od niemieckiego dileraKruczki prawne zagranicznych dilerów pozbawiają nabywców używanych aut odszkodowania, a niezrozumiałe dla Polaków klauzule często wyłączają możliwość reklamowania auta. Dodatkowo, spór polskiego kupca z niemieckim komisem najczęściej rozstrzyga zagraniczny sąd.
czytaj dalej...Ofiary wypadków zbyt długo czekają na odszkodowanieRzecznik praw obywatelskich chce nowelizacji kodeksu postępowania karnego, która usprawni wypłatę odszkodowań dla ofiar wypadków.
czytaj dalej...Odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości na cele publiczne będą wyższeZMIANA PRAWA - Jeżeli nie została ustanowiona służebność przesyłu, wystarczy decyzja starosty, aby przedsiębiorstwo energetyczne weszło na teren prywatny w celu naprawienia i konserwacji sieci.
czytaj dalej..."Trybunał w Strasburgu jak echo sądów krajowych"Rozmawiamy z ambasadorem JAKUBEM WOŁĄSIEWICZEM - W sprawie Hutten-Czapskiej po raz pierwszy w historii Trybunału w Strasburgu udało się Polsce przełamać schemat myślenia, że jedynym rozwiązaniem, gdy naruszone zostały prawa majątkowe właścicieli, jest odszkodowanie.
czytaj dalej...Pasażer może wnieść sprawę do sądu w miejscu odlotuKiedy przewoźnik odwoła lot, pasażer może wnieść powództwo o odszkodowanie do sądu właściwego według miejsca odlotu albo przylotu samolotu.
czytaj dalej...Dwa miliony za męża brutalaWarszawski sąd ogłosi jutro precedensowy wyrok: czy Katarzynie S. należy się zadośćuczynienie od Skarbu Państwa za brak ochrony przed agresją męża. Kobieta walczy o ponad milion złotych odszkodowania i zadośćuczynienie.
czytaj dalej...Przy pozwach zbiorowych firmy mogą zbankrutowaćDziesięciu poszkodowanych wystarczy do prowadzenia postępowania grupowego. Pasażerowie będą mogli wspólnie żądać odszkodowania za odwołany pociąg. 60 proc. firm uważa, że pozwy zbiorowe nie będą miały wpływu na ich działalność.
czytaj dalej...Odwołany lot: pasażer może wnieść sprawę do sądu w miejscu odlotuKiedy przewoźnik odwoła lot, pasażer może wnieść powództwo o odszkodowanie do sądu właściwego według miejsca odlotu albo przylotu samolotu.
czytaj dalej...Jak ubiegać się o odszkodowanie od biura podróży za nieudane wakacjeNa złożenie reklamacji klient ma 30 dni od powrotu z wycieczki. W takim samym terminie jej organizator musi na nią odpowiedzieć. Jeżeli tego nie zrobi, oznacza to, że uznał roszczenia.
czytaj dalej..."Sprzedawca może żądać od producenta odszkodowania za podrobione towary"Trzy pytania do MARCINA BARYCKIEGO rzecznika patentowego w Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna - Co grozi przedsiębiorcy za naruszenie praw do chronionych wzorów przemysłowych?
czytaj dalej...Jak dochodzić odszkodowania za źle wykonany remontWłaściciel mieszkania może dochodzić roszczeń od wykonawcy za źle wykonane prace i zażądać usunięcia wad, zwrotu zaliczki, a nawet zapłaty kary umownej za nieukończenie remontu w terminie. Ułatwi mu to prawidłowo zawarta umowa o przeprowadzenie prac remontowych.
czytaj dalej...Użytkownicy Odsiebie.com mogą trafić do więzieniaZa udostępnianie pirackich plików za pośrednictwem portalu grozi do dwóch lat więzienia. Policja może ścigać internautów tylko na wniosek twórców lub organizacji ich reprezentujących. Internauta za udostępnianie w sieci nielegalnych plików może zapłacić odszkodowanie twórcy.
czytaj dalej...Jakie odszkodowanie należy się od kibicaOsoby pokrzywdzone mogą dochodzić swoich praw w postępowaniu przed sądem karnym, a nie tylko na drodze cywilnej.
czytaj dalej...Kiedy można podważyć wyrok zatwierdzający mandatKierowca, który w okresie od 15 stycznia 2004 r. do 28 marca 2007 r. przegrał w sądzie sprawę dotyczącą mandatu za przekroczenie prędkości, a oskarżycielem była straż miejska, może żądać wznowienia postępowania i domagać się odszkodowania.
czytaj dalej...Dopalcze.com: zamknięcie sklepów to rażące naruszenie prawaWłaścicielom zamkniętych sklepów z dopalaczami będą przysługiwały odszkodowania, a decyzja Głównego Inspektora Sanitarnego została wydana z rażącym naruszeniem prawa - uważają przedstawiciele sieci "Dopalacze.com".
czytaj dalej...Licencjodawcy również odpowiadają za szkodęPodczas korzystania z niedawno zakupionej kuchenki mikrofalowej doszło do wybuchu, a przy okazji uległo zniszczeniu ubranie osoby, która znajdowała się w pobliżu. Czy producent kuchenki ponosi odpowiedzialność za szkodę i zapłaci odszkodowanie
czytaj dalej...