Odszkodowania Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Poszkodowany szybciej otrzyma odszkodowanie

Poszkodowany prawomocnym orzeczeniem sądu będzie mógł dochodzić naprawienia szkody także wtedy, gdy nie uzyska wcześniejszego potwierdzenia bezprawności orzeczenia w postępowaniu kasacyjnym.

Rada Ministrów przyjęła wczoraj rządowy projekt nowelizacji kodeksu cywilnego, z którego wynika, że będzie można dochodzić naprawienia szkody wyrządzonej orzeczeniem sądowym bez wcześniejszego uzyskania w Sądzie Najwyższym potwierdzenia niezgodności tego orzeczenia z prawem w postępowaniu kasacyjnym.

Przed sądem powszechnym

Wprowadzenie zmian w procedurze odciąży Sąd Najwyższy, bo przed wytoczeniem powództwa o odszkodowanie nie będzie konieczności uzyskania jego prejudykatu co do konkretnego prawomocnego orzeczenia, gdy skarga od niego nie przysługuje. Nową procedurę przewidują zaproponowane zmiany do art. 4171 par. 2 kodeksu cywilnego.

W dodanym art. 4241a par. 3 autorzy projektu proponują, by w sytuacji gdy skarga kasacyjna nie przysługuje, można było domagać się odszkodowania przed sądem powszechnym, bez wcześniejszego stwierdzenia niezgodności orzeczenia z prawem w podstępowaniu ze skargi. Wyjątek od tej zasady miałby miejsce, gdy strona nie skorzystała z przysługujących jej środków prawnych.

W I instancji sąd okręgowy

Teraz, aby osoba, która uważa się za poszkodowaną na skutek prawomocnego orzeczenia sądu bądź ostatecznej decyzji, mogła otrzymać odszkodowanie, musi najpierw uzyskać stwierdzenie przez Sąd Najwyższy jego niezgodności z prawem, a dopiero potem wytoczyć powództwo o odszkodowanie. Oznacza to, że sąd rozpoznający powództwo o naprawienie szkody nie może samodzielnie rozstrzygać.

W wyroku z 1 kwietnia 2008 r. (sygn. akt SK 77/06) Trybunał Konstytucyjny uznał przepis regulujący w taki sposób procedurę dochodzenia szkody za niezgodny z konstytucją. Jego zdaniem, uniemożliwia dochodzenie naprawienia szkody wyrządzonej wydaniem orzeczenia niekończącego postępowania w sprawie tłumaczy profesor Zbigniew Radwański z Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.

W projekcie zaproponowano wprowadzenie zasady, że niezależnie od przedmiotu zaskarżenia skarga kasacyjna przysługiwałaby także w sprawach o odszkodowanie z tytułu wyrządzenia szkody przez wydanie prawomocnego orzeczenia niezgodnego z prawem dodaje profesor Zbigniew Radwański.

Bez względu na wartość

Projekt wprowadza też obowiązkowe zastępstwo Skarbu Państwa w tych sprawach przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa bez względu na wartość przedmiotu sporu. Podczas konsultacji społecznych projektu Prokuratoria domagała się, aby projekt nowelizacji zawierał również przepisy umożliwiające rozpoznawanie na dotychczasowych zasadach skarg o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnych orzeczeń sądów drugiej instancji innych niż wyroki. Jednakże autorzy projektu tego postulatu nie uwzględnili.


źródło: gazetaprawna.pl

Odszkodowania Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Odszkodowanie dla dostawcy maszyn to koszt podatkowy
Odszkodowanie zapłacone przez podatnika CIT za ponadnormatywne zużycie maszyn budowlanych jest kosztem podatkowym. Jest to wydatek poniesiony w celu osiągnięcia przychodu, a nie zabezpieczenia źródła przychodu, zawyrokował Naczelny Sąd Administracyjny. W rozpatrywanej sprawie firma budowlana wyleasingowała maszyny budowlane, które wykorzystywała do swojej działalności gospodarczej. Oprócz umowy leasingu zawarła z finansującym dodatkową umowę mocą której zobowiązała [...]
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Odszkodowanie bez opóźnień
PKP znów doprowadziły do opóźnień. Tym razem nie chodzi o pociągi, lecz o wejście w życie unijnego rozporządzenia.
czytaj dalej...

Licencjodawcy również odpowiadają za szkodę
Podczas korzystania z niedawno zakupionej kuchenki mikrofalowej doszło do wybuchu, a przy okazji uległo zniszczeniu ubranie osoby, która znajdowała się w pobliżu. Czy producent kuchenki ponosi odpowiedzialność za szkodę i zapłaci odszkodowanie
czytaj dalej...

Orzeczenie SN: Gminy zapłacą odszkodowanie, gdy nie wskażą lokalu dla eksmitowanych
Gminy muszą płacić odszkodowanie właścicielom mieszkań, którzy uzyskali wyroki eksmisyjne przeciw osobom niemającym prawa do lokalu socjalnego, jeżeli takich osób nie można eksmitować, bo gmina nie wskazała pomieszczenia tymczasowego - wynika z uchwały SN.
czytaj dalej...

Za bezprawną decyzję urzędnik zapłaci sam
Odpowiedzialność majątkową za decyzje wydane z rażącym naruszeniem prawa będą ponosiły nie tylko instytucje państwowe, lecz także wydający je urzędnicy. Funkcjonariusz publiczny, który swoim zachowaniem wyrządzi szkodę, będzie musiał zwrócić wypłacone przez państwo odszkodowanie
czytaj dalej...

SN: osoby represjonowane poza granicami mają prawo do odszkodowania
Przyznanie prawa do zadośćuczynienia i odszkodowania osobom represjonowanym za działalność na rzecz niepodległości Polski nie zależy od tego, czy działalność ta była prowadzona na terytorium RP w granicach sprzed II wojny światowej, granicach powojennych czy poza nimi - uznał Sąd Najwyższy.
czytaj dalej...

Poszkodowany w wypadku komunikacyjnym szybciej dostanie odszkodowanie
Zakłady ubezpieczeń nie będą już wstrzymywać wypłat odszkodowań z tytułu OC do czasu zakończenia postępowania karnego.
czytaj dalej...

Za odwołany koncert należy się odszkodowanie
Odwołanie występu przez gwiazdę nie zwalnia organizatora koncertu z odpowiedzialności względem osób, które zakupiły bilety. Zachowanie wykonawcy może bowiem być skutkiem działań lub zaniechań organizatora.
czytaj dalej...

Opłata lub odszkodowanie tylko za faktyczne zużycie skradzionego prądu
Przedsiębiorstwo energetyczne może obciążyć odbiorcę energii elektrycznej opłatami za nielegalny pobór energii tylko wtedy, gdy taka energia została rzeczywiście pobrana.
czytaj dalej...

Zadatek nie może decydować o wysokości odszkodowania
Wysokość odszkodowania z tytułu niewykonania zobowiązania nie może być ograniczona do wysokości zadatku lub jego podwójnej wysokości.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Urzędnicza choroba
Tym razem podatnicy będą musieli zrzucić się na odszkodowania dla właścicieli nieruchomości. Gminy muszą oddać im niesłusznie pobrane renty planistyczne. Jak duże będą to kwoty trudno dziś policzyć.
czytaj dalej...

Kontrahent może skutecznie dochodzić od dewelopera odszkodowania w razie niewykonania umowy
Ryszard P. zawarł na piśmie umowę z deweloperem Mieczysławem R., który zobowiązał się wybudować i sprzedać mieszkania na nowym osiedlu. Deweloper nie wywiązał się z zobowiązań, więc Ryszard P. wniósł do sądu pozew o naprawienie szkody. Domagał się zapłaty za utratę korzyści spowodowaną wzrostem cen na rynku nieruchomości. Sąd okręgowy uwzględnił częściowo powództwo i przyjął, że strony zawarły umowy deweloperskie, które nie są umowami przedwstępnymi. Dlatego zdaniem sądu zawarcie ich w formie pisemnej nie powoduje nieważności, a powód ma prawo dochodzić naprawienia szkody w pełnej wysokości na podstawie art. 471 k.c. Od wyroku pozwany wniósł apelację. Z kolei sąd apelacyjny powziął wątpliwości, czy powodowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody obejmujące utratę spodziewanych korzyści w wysokości rynkowej wartości lokalu, skoro do ustanowienia i przeniesienia odrębnej własności lokalu zobowiązał się tylko w zwykłej umowie pisemnej, a roszczenie nabywcy nie zostało wpisane do księgi wieczystej. Dlatego zwrócił się z pytaniem prawnym do Sądu Najwyższego.
czytaj dalej...

Odszkodowania za represje ZSRR tylko dla osób mieszkających w Polsce
Zgodne z konstytucją jest uzależnienie od zamieszkiwania w Polsce możliwości ubiegania się od polskich sądów o odszkodowanie za represje ZSRR za działalność na rzecz niepodległości Polski - uznał w czwartek Trybunał Konstytucyjny.
czytaj dalej...

Warto sprawdzić przewoźnika przed lotem turystycznym
Przez skorzystaniem z wakacyjnej oferty przelotu turystycznego powinniśmy zapytać przewoźnika o uprawnienia do prowadzenia takiej działalności. Od tego zależy czy otrzymamy ewentualne odszkodowanie.
czytaj dalej...

Jak ubiegać się o odszkodowanie od biura podróży za nieudane wakacje
Na złożenie reklamacji klient ma 30 dni od powrotu z wycieczki. W takim samym terminie jej organizator musi na nią odpowiedzieć. Jeżeli tego nie zrobi, oznacza to, że uznał roszczenia.
czytaj dalej...

Dwa miliony za męża brutala
Warszawski sąd ogłosi jutro precedensowy wyrok: czy Katarzynie S. należy się zadośćuczynienie od Skarbu Państwa za brak ochrony przed agresją męża. Kobieta walczy o ponad milion złotych odszkodowania i zadośćuczynienie.
czytaj dalej...

W umowie przedwstępnej można zastrzec karę za jej niewykonanie
Jeżeli jedna ze stron umowy przedwstępnej uchyla się od zawarcia umowy ostatecznej, można żądać na drodze sądowej odszkodowania. Łatwiejszym sposobem zabezpieczenia jest jednak wprowadzenie do umowy przedwstępnej zapisu o karze umownej.
czytaj dalej...

Jak dochodzić odszkodowania za źle wykonany remont
Właściciel mieszkania może dochodzić roszczeń od wykonawcy za źle wykonane prace i zażądać usunięcia wad, zwrotu zaliczki, a nawet zapłaty kary umownej za nieukończenie remontu w terminie. Ułatwi mu to prawidłowo zawarta umowa o przeprowadzenie prac remontowych.
czytaj dalej...

Sprzedawca też ma prawo składać roszczenia o naprawienie szkody
Sprzedawca wprowadzony w błąd co do cech sprzedanego towaru, przez co musiał przyjąć reklamację klienta, może po zaspokojeniu jego żądań dochodzić odszkodowania od firmy, która mu taki towar dostarczyła.
czytaj dalej...

Pełne odszkodowanie od PKP dopiero w 2011 r.
Za dwugodzinne opóźnienie pociągu powinniśmy otrzymać zwrot połowy ceny biletu. Polscy parlamentarzyści o półtora roku odroczyli stosowanie unijnych standardów przewozowych. Obecnie o przyznaniu odszkodowania dla pasażera swobodnie decyduje przewoźnik kolejowy.
czytaj dalej...

Jak dostać odszkodowanie za opóźniony lot?
W listopadzie tego roku Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu uznał, że za opóźnienia lotnicze pasażerom należy się odszkodowanie.
czytaj dalej...

Euro 2012: właściciele już nie zablokują inwestycji
Wywłaszczenie z nieruchomości nastąpi jednocześnie z decyzją o lokalizacji inwestycji. Właściciele otrzymają odszkodowania wyższe o 5 proc., jeżeli nie będą się odwoływać od wyceny. Wypłata odszkodowania nastąpi w ciągu 14 dni od dnia, w którym uzgodniono jego wysokość.
czytaj dalej...

SN: zasady ochrony świadków koronnych tajne także w sprawie cywilnej
Zasady i szczegóły ochrony świadków koronnych nie mogą być ujawnione w procesie cywilnym - orzekł w środę Sąd Najwyższy. Oznacza to, że osoba objęta taką ochroną, domagając się odszkodowania np. za utracone zarobki, nie może zgłosić dowodów w swej sprawie.
czytaj dalej...

Niechciane maszty telefonii komórkowej
O losach budowy stacji bazowej telefonii komórkowej mogą decydować mieszkańcy. Sprzeciwiając się, trzeba wykazać wpływ inwestycji na zdrowie ludzi lub cenę działek. Właściciel ziemi może żądać od gminy odszkodowania za obniżenie jej wartości.
czytaj dalej...

Dłużnik naprawi szkodę spowodowaną opóźnieniem
Gdy dłużnik nie wykonuje zobowiązań w terminie, wierzyciel ma prawo się domagać, aby uiścił odsetki, zapłacił karę umowną, a nawet wypłacił odszkodowanie wyrównujące poniesione straty spowodowane zwłoką w wykonaniu zobowiązania.
czytaj dalej...