Odszkodowania Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Mniejsza wypłata za grunt ze służebnością

Zgodnie ze specustawą o inwestycjach drogowych odszkodowanie za ograniczone prawo rzeczowe, które wygasło w wyniku wywłaszczenia nieruchomości, otrzyma osoba, której to prawo przysługiwało.

Nieruchomość obciążona służebnością przejazdu została przeznaczona pod drogi publiczne. Wysokość odszkodowania za wywłaszczenie, jakie otrzyma dotychczasowy właściciel nieruchomości, zostanie zmniejszona o kwotę równą wartości tego prawa.

Ograniczone prawa rzeczowe ustanowione na nieruchomości, która ma być przejęta pod drogę publiczną, wygasają z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZnRID) stała się ostateczna. Z chwilą wygaśnięcia tych praw (należy do nich: użytkowanie, służebność, zastaw, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i hipoteka) osoby, którym takie prawa przysługiwały, nabywają uprawnienie do odszkodowania za utracone prawa. Odszkodowanie to ustala się według stanu nieruchomości w dniu wydania decyzji o ZnRID przez organ pierwszej instancji oraz według jej wartości z dnia, w którym następuje ustalenie wysokości odszkodowania.

Pomniejszenie wartości

Przy ustalaniu odszkodowania za nieruchomość przejętą pod drogę publiczną konieczna jest dokładna analiza stanu prawnego nieruchomości na podstawie wypisu z księgi wieczystej. Rzeczoznawca majątkowy, wyceniając taką nieruchomość, przede wszystkim ustali, czy nieruchomość była obciążona ograniczonymi prawami rzeczowymi. Musi on w operacie szacunkowym jasno określić, czy i w jakim stopniu obciążenie ograniczonymi prawami rzeczowymi wpływa na wartość nieruchomości. To wszystko jest wymagane ze względu na treść art. 18 ust. 1a ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych (tzw. specustawy). Zgodnie z tym przepisem, jeżeli na nieruchomościach są ustanowione ograniczone prawa rzeczowe, np. zastaw, wysokość odszkodowania przysługującego dotychczasowemu właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu zmniejszy się o kwotę równą wartości tego zastawu. Kwotę odszkodowania z tytułu wygaśnięcia ograniczonych praw rzeczowych wypłaca się osobom, którym te prawa przysługiwały.

Podział nieruchomości

Wywłaszczenie pod drogi publiczne dotyczy tylko tej części nieruchomości, która potrzebna jest pod inwestycję. Może się więc zdarzyć, że ziemia jednego właściciela będzie podlegać podziałowi i tylko jej część zostanie wykupiona lub będzie podlegać wywłaszczeniu. Taka sytuacja może się okazać korzystna dla właściciela nieruchomości, jeśli była ona obciążona np. służebnością drogi koniecznej. Istnieje możliwość zwolnienia od służebności niektórych nieruchomości utworzonych przez podział nieruchomości obciążonej.

Zgodnie z art. 290 par. 2 kodeksu cywilnego w razie podziału nieruchomości obciążonej służebność utrzymuje się w mocy na częściach utworzonych przez podział. Ustawodawca dopuszcza możliwość zwolnienia od służebności jednej lub kilku nieruchomości utworzonych przez podział nieruchomości obciążonej. Wykonywanie służebności ogranicza się do jednej lub kilku z nich, właściciele pozostałych części mogą żądać ich zwolnienia od służebności. Sąd może na żądanie powoda, którym będzie właściciel nieruchomości wydzielonej w wyniku podziału, dokonać zwolnienia jego nieruchomości z służebności.

Użytkowanie części działki

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy nieruchomość obciążona jest użytkowaniem. Prawo to obciąża całą rzecz i uprawnia do pobierania jej pożytków. Istnieje możliwość zmodyfikowania tej zasady przez strony. Po pierwsze można ograniczyć zakres użytkowania albo jego wykonywanie. Art. 253 par. 2 k.c. zezwala na ograniczenie użytkowania do jej oznaczonej części. W takiej sytuacji prawo użytkowania nadal obciążać będzie całą rzecz, ale tylko użytkownik będzie mógł użytkować określoną część rzeczy fizyczną, np. jedną z działek wchodzących w skład nieruchomości, albo ułamkową. Orzecznictwo dopuszcza także ograniczenie użytkowania nieruchomości do oznaczonej części, ograniczenie takie musi określać umowa.

PRZYKŁAD

Sąd może zwolnić nieruchomość ze służebności bez odszkodowania

W razie podziału nieruchomości obciążonej służebnością przechodu na rzecz sąsiada służebność ta będzie obciążać wszystkie nowe nieruchomości utworzone w wyniku podziału. Jednak gdy droga, z której korzystał sąsiad, przebiega tylko przez jedną z nowo utworzonych działek, właściciele pozostałych mogą żądać ich zwolnienia od służebności. W takiej sytuacji sąd może dokonać zwolnienia ich nieruchomości z służebności bez przyznawania wynagrodzenia uprawnionemu.

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych (Dz.U. 2003 nr 80, poz. 721 z późn. zm.).


źródło: gazetaprawna.pl

Odszkodowania Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Do odszkodowania nie wlicza się wpłat celowych
Wpłaty celowe osób trzecich przeznaczone na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb poszkodowanych katastrofą budowlaną nie wchodzą w zakres odszkodowania za czyn, który spowodował szkodę.
czytaj dalej...

Gdy państwo źle działa, to płaci - klienci upadłych biur podróży w walce o odszkodowania
Seria bankructw biur podróży może zapoczątkować lawinę wniosków do sądu, aby zwrot kosztów poniesionych przez ich klientów pokrył Skarb Państwa. Obywatele mogą skarżyć władze o niedopełnienie obowiązku ochrony ich interesów.
czytaj dalej...

Sąsiedzi lotnisk bez odszkodowań
Właściciele nieruchomości sąsiadujących z lotniskiem Okęcie są na razie bez szans na odszkodowania za spadek wartości działek. Warszawski sąd okręgowy oddalił już ok. 50 takich powództw.
czytaj dalej...

Odszkodowanie za niezgodne z prawem tymczasowe aresztowanie obejmie także utracone korzyści
Odszkodowanie za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem tymczasowe aresztowanie powinno obejmować zarówno szkodę rzeczywistą jak utracone korzyści.
czytaj dalej...

Zadatek nie może decydować o wysokości odszkodowania
Wysokość odszkodowania z tytułu niewykonania zobowiązania nie może być ograniczona do wysokości zadatku lub jego podwójnej wysokości.
czytaj dalej...

Za spóźnienie autobusu dostaniemy odszkodowanie
Klient otrzyma zwrot za bilet w przypadku dużego opóźnienia autokaru. Nieterminowi przewoźnicy będą zapewniać posiłki, a nawet pobyt w hotelu. W razie wypadku autokaru poszkodowani otrzymają wysokie rekompensaty.
czytaj dalej...

Jak przygotować pozew do sądu o odszkodowanie w wyniku powodzi
Poszkodowany przez powódź może wystąpić do sądu z pozwem przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowanie za utracone mienie ruchome, gdy udowodni, że urzędnicy zbyt późno poinformowali go o nadchodzącej fali.
czytaj dalej...

Do odszkodowania za pogorszenie sytuacji życiowej nie wlicza się wpłat celowych
Wpłaty celowe osób trzecich przeznaczone na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb poszkodowanych katastrofą budowlaną nie wchodzą w zakres odszkodowania za czyn, który spowodował szkodę.
czytaj dalej...

Magister prawa wyręczy przed sądem adwokata
Parlamentarzyści proponują, by prawnicy spoza korporacji reprezentowali strony przed sądami. Absolwenci prawa mają tylko przygotowanie teoretyczne twierdzą adwokaci i radcowie. Za błędy pełnomocników klient mógłby dochodzić odszkodowania z obowiązkowego OC.
czytaj dalej...

Po powodzi kancelarie odszkodowawcze dyktują wysokie opłaty
Kancelarie odszkodowawcze pozyskują klientów, podając się za przedstawicieli ubezpieczyciela i pobierają wynagrodzenia w wysokości nawet do 50 proc. uzyskanego dla klienta odszkodowania
czytaj dalej...

Jak starać się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie
Poszkodowany może wystąpić do sądu z pozwem o zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji. Może on także domagać się zadośćuczynienia za doznane krzywdy oraz comiesięcznej renty. Pozew o odszkodowanie może złożyć wspólnie grupa co najmniej 10 osób.
czytaj dalej...

Błąd medyczny – czy lekarz poniesie karę?
Interwencje medyczne każdego dnia ratują życie i zdrowie tysięcy ludzi. Czasem bywa jednak i tak, że zabieg medyczny nie przynosi oczekiwanego rezultatu a nawet pogarsza stan pacjenta. Jaka wygląda odpowiedzialność lekarzy za błąd medyczny? Czy można liczyć na odszkodowanie? Czym jest błąd medyczny? Na początek trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest błąd medyczny. To [...]
czytaj dalej...

Na jakie odszkodowanie może liczyć turysta za szkodę doznaną podczas wakacji
Spędzający urlop w hotelach, motelach, pensjonatach i domach wypoczynkowych turyści często padają ofiarą kradzieży. Za utratę lub uszkodzenie swoich rzeczy mogą żądać odszkodowania od prowadzących te obiekty.
czytaj dalej...

Za każde wywłaszczenie przysługuje odszkodowanie
Można się ubiegać o odszkodowanie za wywłaszczenie, nawet jeżeli polska ustawa nie daje takiej możliwości. Sąd administracyjny może stwierdzić obowiązek wypłaty odszkodowania, sięgając do prawa międzynarodowego.
czytaj dalej...

Ubezpieczenie bagażu zależy od celu podróży
Za kradzież pozostawionego bez opieki bagażu nieuważny turysta nie otrzyma odszkodowania.
czytaj dalej...

Będą odszkodowania dla pasażerów opóźnionych autokarów
Tak jak w transporcie lotniczym, kolejowym i morskim, także w regularnych połączeniach autokarowych pasażerom będą przysługiwały odszkodowania za opóźnienia albo odwołane wyjazdy. We wtorek w nocy eurodeputowani porozumieli się w tej sprawie z rządami "27".
czytaj dalej...

Zaniżysz cenę auta, stracisz odszkodowanie
Ubezpieczyciele wyłączają umownie wypłacanie odszkodowań za szkody powstałe w autach wprowadzonych nielegalnie do obrotu. Wbrew pozorom takie auta to nie samochody skradzione, ale takie, których nie zgłoszono do odprawy celnej.
czytaj dalej...

Dwa miliony za męża brutala
Warszawski sąd ogłosi jutro precedensowy wyrok: czy Katarzynie S. należy się zadośćuczynienie od Skarbu Państwa za brak ochrony przed agresją męża. Kobieta walczy o ponad milion złotych odszkodowania i zadośćuczynienie.
czytaj dalej...

Za zaniedbania GUS państwo nie zapłaci
Obwieszczenie wskaźników zmian cen nieruchomości przez prezesa GUS to jego obowiązek, jednak mimo że go nie wypełnia od 14 lat, Skarb Państwa nie zapłaci odszkodowania za zaniechanie legislacyjne – orzekł Sąd Najwyższy.
czytaj dalej...

Za zmianę godziny odlotu można się domagać obniżenia ceny wycieczki
Turyści pokornie koczujący na lotnisku w oczekiwaniu na opóźniający się samolot to często spotykany widok. Wiele osób godzi się na to, choć nie musi, bo zgodnie z prawem mogą żądać odszkodowania.
czytaj dalej...

Złota akcja na nowych zasadach: spółka może wystąpić o odszkodowanie
Minister skarbu państwa będzie mógł wnieść sprzeciw wobec uchwały lub czynności prawnej zarządu spółki kapitałowej o strategicznym znaczeniu, gdy rozporządza ona składnikami swojego mienia, w sposób zagrażający jej dalszemu funkcjonowaniu.
czytaj dalej...

Warto sprawdzić przewoźnika przed lotem turystycznym
Przez skorzystaniem z wakacyjnej oferty przelotu turystycznego powinniśmy zapytać przewoźnika o uprawnienia do prowadzenia takiej działalności. Od tego zależy czy otrzymamy ewentualne odszkodowanie.
czytaj dalej...

Gość hotelowy ma prawo do odszkodowania za utratę swoich rzeczy
Hotele, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe ponoszą odpowiedzialność za rzeczy wniesione przez gości. Prowadzący hotel musi przyjąć na przechowanie pieniądze, papiery wartościowe i cenne przedmioty.
czytaj dalej...

Trybunał w Strasburgu przyznał odszkodowanie za przeludnienie więzień
Po 3 tys. i 3,5 tys. euro odszkodowania przyznał Europejski Trybunał Praw Człowieka dwóm Polakom, którzy skarżyli się na przeludnienie więzień i zbyt małą powierzchnię celi przypadającą na więźnia. Trybunał uznał, że warunki w zakładach karnych tych więźniów naruszają Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.
czytaj dalej...

Skargi na przewlekłość postępowań sądowych i prokuratorskich też są załatwiane opieszale
Za przewlekanie spraw wypłacono w tym półroczu ponad pół miliona złotych rekompensat. Od 2 do 20 tys. zł odszkodowania musi zasądzić sąd przy stwierdzeniu przewlekłości. Prokuratorzy chcą obowiązkowych ubezpieczeń, by nie płacić rekompensat z własnej kieszeni.
czytaj dalej...