Jak dochodzić roszczeń za zniszczenie przedmiotu najmu
Zdarza się, że po upływie okresu najmu najemca często zwraca zdewastowane mieszkanie, z uszkodzonymi meblami i jeszcze dodatkowo pozostawia niezapłacone rachunki za energię elektryczną, wodę, ciepło i gaz. Wynajmujący ma prawo się domagać odszkodowania, a nawet wystąpić z roszczeniem do sądu.
Czy opisuje się stan mebli w wynajmowanym lokalu
Chcę wynająć umeblowane mieszkanie. Wiem, że podczas używania sprzęt może ulec zniszczeniu. W jaki sposób powinnam się zabezpieczyć przed nadmiernym zużyciem mebli. Czy należy dokładnie opisać ich stan w momencie przekazywania mebli najemcy?
Czy wynajmujący potrąca z kaucji
Odziedziczyłam mieszkanie. Sąsiadka chce je wynająć razem z umeblowaniem dla swojej córki. Czy powinnam zażądać, aby wpłaciła kaucję? Czy z kaucji będę mogła potrącić odszkodowanie za wyrządzone w mieszkaniu szkody?
Czy w sądzie trzeba przedstawić dowody
Postanowiłam wnieść do sądu pozew przeciwko najemcy o odszkodowanie za zniszczone mieszkanie. W jaki sposób powinnam udowodnić, że szkody rzeczywiście zostały wyrządzone, skoro najemca nie przyznaje się do tego, że zdemolował moje mieszkanie? Czy muszę te szkody udokumentować?
Czy wynajmujący dokonuje drobnych napraw
W okresie trwania umowy najmu najemca domaga się, aby wykonywał wszystkie nawet najdrobniejsze naprawy w mieszkaniu, na przykład wymieniał żarówki, zmieniał uszczelki w kranach itd. Czy najemca ma prawo zgłaszać takie żądania?
Czy najemca może odmówić zapłaty
Wynajęłam mieszkanie. Mój lokator nie tylko wyprowadził się wcześniej, lecz również zostawił mieszkanie zdewastowane. Zepsuł telewizor i lodówkę, a nawet wyrwał klepki z parkietu. Niestety nie wpłacił mi kaucji, więc nie mam z czego potrącić odszkodowania za zniszczenia. Dobrowolnie lokator nie chce pokryć szkód. Czy mogę dochodzić zapłaty przed sądem?
Czy najemca odpowiada za spadnięcie kwiatów
Wynajęłam mieszkanie. Najemca ma hobby, którym jest hodowla kwiatów doniczkowych. Na każdym parapecie okna stoi kilka doniczek. Niedawno spadła z okna doniczka i zniszczyła stojący pod domem samochód. Właściciel samochodu zażądał ode mnie wypłaty odszkodowania. Uważam, że odszkodowanie powinien zapłacić najemca. Czy mam rację?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak dochodzić roszczeń za zniszczenie przedmiotu najmu.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.
źródło: gazetaprawna.pl
Odszkodowania Olsztyn "Trybunał w Strasburgu jak echo sądów krajowych"Rozmawiamy z ambasadorem JAKUBEM WOŁĄSIEWICZEM - W sprawie Hutten-Czapskiej po raz pierwszy w historii Trybunału w Strasburgu udało się Polsce przełamać schemat myślenia, że jedynym rozwiązaniem, gdy naruszone zostały prawa majątkowe właścicieli, jest odszkodowanie.
czytaj dalej...Za zmianę godziny odlotu można się domagać obniżenia ceny wycieczkiTuryści pokornie koczujący na lotnisku w oczekiwaniu na opóźniający się samolot to często spotykany widok. Wiele osób godzi się na to, choć nie musi, bo zgodnie z prawem mogą żądać odszkodowania.
czytaj dalej...Odszkodowania: Pieniądze wypłaci posiadacz samoistnyŚmierć w wypadku ojca i męża może wiązać się za znacznym pogorszeniem sytuacji życiowej rodziny. Żądanie w takiej sytuacji odszkodowania od sprawcy wypadku jest uzasadnione.
czytaj dalej...Jak i kiedy można dochodzić odszkodowania od sprawcy szkodyZobowiązanym do naprawienia szkody jest osoba odpowiedzialna za jej powstanie. Gdy nie ma zamiaru dobrowolnie usunąć negatywnych skutków swojego działania, sprawę będzie musiał rozstrzygnąć sąd.
czytaj dalej...Kto i w jakim zakresie odpowiada za źle wydany lek w aptecePacjent może dostać odszkodowanie za przeterminowany lek. Odpowiedzialności związanej ze źle wydanym lekiem może podlegać zarówno apteka, jak i sam farmaceuta, który dany lek wydał pacjentowi. Odpowiedzialność apteki opiera się na zasadzie ryzyka, tak jak odpowiedzialność pracodawcy za szkodę wyrządzoną przez działania pracownika (farmaceuty).
czytaj dalej...Wypłata z AC nawet bez badań technicznych autaSpowodowałam wypadek samochodem bez ważnych badań technicznych. Wiem, że nie mam szans na odszkodowanie ze swojego AC, ale czy poszkodowany dostanie pieniądze z mojego OC? Czy będę musiała za wszystkie szkody płacić z własnej kieszeni?
czytaj dalej...Spokojnych Świąt od LEXAGIT !Promuj wpis w serwisie! Już nie chcę promować treści Przeczytaj podobne tematyPodobne do „Spokojnych Świąt od LEXAGIT !”:Zuchwała kradzież pojazdu a ważność umowy ACZadania Ubezpieczeniowego Funduszu GwarancyjnegoWspólność majątkowa małżonków. Kiedy można liczyć na odszkodowanie?Rzecznik UbezpieczonychProblemy „szkody całkowitej”
czytaj dalej...Jakie odszkodowanie należy się od kibicaOsoby pokrzywdzone mogą dochodzić swoich praw w postępowaniu przed sądem karnym, a nie tylko na drodze cywilnej.
czytaj dalej...Odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości na cele publiczne będą wyższeZMIANA PRAWA - Jeżeli nie została ustanowiona służebność przesyłu, wystarczy decyzja starosty, aby przedsiębiorstwo energetyczne weszło na teren prywatny w celu naprawienia i konserwacji sieci.
czytaj dalej...Jak dochodzić roszczeń za zniszczenie przedmiotu najmuZdarza się, że po upływie okresu najmu najemca często zwraca zdewastowane mieszkanie, z uszkodzonymi meblami i jeszcze dodatkowo pozostawia niezapłacone rachunki za energię elektryczną, wodę, ciepło i gaz. Wynajmujący ma prawo się domagać odszkodowania, a nawet wystąpić z roszczeniem do sądu.
czytaj dalej...Eksmisje: Gminy muszą płacić odszkodowania właścicielom lokaliTrybunał Konstytucyjny potwierdził dzisiaj prawo właścicieli mieszkań do odszkodowania od gminy za brak lokali socjalnych.
czytaj dalej...Jak dochodzić odszkodowania za słupy energetyczne stojące na naszej działceWłaściciele działek z liniami energetycznymi, sieciami gazowymi lub wodociągowymi mogą ubiegać się o odszkodowania od firm przesyłowych. Mogą też składać wnioski o ustanowienie umowy o odpłatną służebność przesyłu.
czytaj dalej...Rewolucja w procedurze karnej: przeciągające się śledztwa prokuratorskie umorzy sądŚledztwa gospodarcze i procesy nie będą się ciągnąć latami. A ludzie bezpodstawnie oskarżeni dostaną odszkodowania takie rozwiązania planuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego.
czytaj dalej...Zadatek nie może decydować o wysokości odszkodowaniaWysokość odszkodowania z tytułu niewykonania zobowiązania nie może być ograniczona do wysokości zadatku lub jego podwójnej wysokości.
czytaj dalej...Odszkodowanie musi umożliwić odbudowę firmyWywłaszczany w trybie niezwłocznego zajęcia nieruchomości uzyska prawo do bezpiecznej zaliczki. Utracone korzyści z wywłaszczonego mienia powiększą wysokość odszkodowania. Konstytucyjna zasada słusznego odszkodowania zawsze będzie rodziła spory, twierdzą prawnicy.
czytaj dalej..."Skarb Państwa pozywany jest 15 razy na dzień"MARCIN DZIURDA o procesach o odszkodowania - Do sądów wpłynęły pierwsze pozwy zbiorowe przeciwko Skarbowi Państwa. W sumie powodowie domagają się już ponad 75 mln zł. To chyba duże niebezpieczeństwo dla Skarbu Państwa?
czytaj dalej...70 wyroków w sprawie hałasujących F-16. Większość pozwów kończy się umorzeniemPonad 70 wyroków zasądzających odszkodowania za hałas emitowany przez samoloty F-16 w Poznaniu i okolicach wydały do tej pory sądy. Zdecydowana większość pozwów o odszkodowanie kończy się umorzeniem sprawy lub oddaleniem powództwa.
czytaj dalej...Szybsze odszkodowania dla wywłaszczanychGdy przed wywłaszczeniem nieruchomości nastąpi jej zajęcie, właściciel otrzyma zaliczkę na poczet przyszłej należności.
czytaj dalej...Można żądać odszkodowania za hałas na lotniskuWłaściciele nieruchomości narażonych na hałas z lotniska mają tylko dwa tygodnie na złożenie pozwów o odszkodowania lub wykup nieruchomości.
czytaj dalej...Milion za adwokacki błądPonad milion złotych odszkodowania z własnej kieszeni musi zapłacić przedsiębiorcy adwokat za swój błąd, informuje "Rzeczpospolita" powołując się na orzeczenie Sądu Najwyższego.
czytaj dalej...Odszkodowanie za błędne decyzje administracyjne tylko za straty, nie za korzyściOsoby poszkodowane wadliwymi decyzjami administracyjnymi wydanymi przed 1 września 2004., mają prawo żądać odszkodowania od Skarbu Państwa tylko w zakresie poniesionych strat. Nie mogą natomiast domagać się zwrotu utraconych korzyści.
czytaj dalej...Odszkodowanie dla pasażerów linii lotniczych: za 5-godzinne spóźnienie należy się zwrot ceny biletuSpóźnienie samolotu pasażerskiego o ponad trzy godziny uprawnia pasażerów do odszkodowanie w takiej samej wysokości jak za odwołany rejs.
czytaj dalej...Nabycie mieszkania od osoby właściciela niewpisanego do księgi wieczystejKobieta była spadkobierczynią przedwojennego właściciela nieruchomości położonej w Warszawie. Nieruchomość objęta była działaniem dekretu warszawskiego z 26 października 1945 roku. Spadkodawca złożył we właściwym czasie wniosek o przyznanie prawa własności czasowej do gruntu. Jednak otrzymał decyzję odmowną. Po czasie wystąpiono o stwierdzenie nieważności decyzji. Wniosek został uwzględniony i decyzję uchylono, a sprawa została ponownie rozpoznana przez samorządowe kolegium odwoławcze. Zanim jednak zapadła ostateczna decyzja w budynku znajdującym się tej nieruchomości, zostały wyodrębnione i sprzedane aktami notarialnymi cztery lokale. Kobieta domagała się stwierdzenia nieważności tych umów oraz odszkodowania.
czytaj dalej...Odszkodowanie za niezgodne z prawem tymczasowe aresztowanie obejmie także utracone korzyściOdszkodowanie za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem tymczasowe aresztowanie powinno obejmować zarówno szkodę rzeczywistą jak utracone korzyści.
czytaj dalej...Wojewoda ustali odszkodowania za grunty wywłaszczane pod budowle przeciwpowodzioweOdszkodowania za grunty wywłaszczane pod budowle przeciwpowodziowe będą wypłacane już po rozpoczęciu inwestycji. Jeżeli właściciel bez problemu wyda nieruchomość, odszkodowanie będzie wyższe o 5 proc.
czytaj dalej...