Można było wystąpić o odszkodowania za wywłaszczenie pod drogi, nie czekając na decyzje wojewody
Wszystkie osoby, które utraciły własność nieruchomości, mogły zgłaszać w ciągu pięciu lat swoje roszczenia odszkodowawcze, niezależnie od tego czy została w tym czasie wydana decyzja wojewody stwierdził TK.

Sprawa, którą wczoraj rozstrzygnął Trybunał Konstytucyjny, została zainicjowana pytaniem prawnym, które zadał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Pytanie dotyczyło charakteru decyzji wojewody w sprawie przedmiotu wywłaszczenia i jej związku z terminem wygaśnięcia roszczenia o odszkodowanie za wywłaszczenie pod drogi publiczne.
Wnioskodawca spóźnił się o jeden dzień z przesłaniem pisma o odszkodowanie. Termin składania wniosków upłynął 31 grudnia 2005 r. Starosta odmówił wypłaty odszkodowania.
Wojewoda hamował decyzje
Zaskarżony art. 73 par. 4 ustawy z 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną był czterokrotnie przedmiotem rozpoznania przez TK i tyleż razy Trybunał nie dopatrzył się w jego treści naruszenia konstytucji.
Termin wygaśnięcia roszczeń minął 31 grudnia 2005 r., ale decyzje wojewody w tym zakresie zapadały później -mówił Rafał Wolnik, sędzia zadający pytanie. Wojewodowie nie mieli wyznaczonego terminu do wydania decyzji. Brak takiej decyzji powodował, że nie było możliwe określenie wysokości odszkodowania i jego wypłacenie.
Właściciele często nie wiedzieli, że mają prawo do tych nieruchomości twierdził sędzia Rafał Wolnik. Niewiedza ta wynikała z tego, że kupowali grunt od wywłaszczonych właścicieli lub dziedziczyli nieruchomości. Nieuregulowany stan ksiąg wieczystych też był przeszkodą w dochodzeniu odszkodowań.
Czytelny sygnał dla sądów
Sędzia sprawozdawca Maria Gintowt-Jankowicz podkreśliła, że decyzja wojewody nie miała związku z terminem złożenia wniosków i wypłaceniem odszkodowań.
Wniosek byłego właściciela nieruchomości o odszkodowanie ma dwojaki charakter tłumaczyła sędzia Gintowt-Jankowicz. Po pierwsze, stanowi oświadczenie, że były właściciel jest i domaga się odszkodowania za wywłaszczenie. Po drugie, stanowi żądanie wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie ustalenia i wypłaty odszkodowania. Dla samego zgłoszenia roszczenia odszkodowawczego, stanowiącego oświadczenie o skorzystaniu z prawa do odszkodowania, nie jest potrzebne wcześniejsze uzyskanie decyzji wojewody.
Sąd stanął na stanowisku, że każdy z byłych właścicieli miał możliwość samodzielnego wystąpienia nie tylko z wnioskiem o ustalenie odszkodowania, lecz również w sprawie potwierdzenia wywłaszczenia nieruchomości przez wojewodę.
Jednolita wykładnia
Konsekwencją tego orzeczenia będzie jednolita wykładnia przepisów dotyczących wywłaszczeń pod drogi z mocy przepisów wprowadzających ustawy reformujące administrację publiczną z 1998 roku.
Sądy administracyjne będą związane tym orzeczeniem tłumaczył skutki wyroku TK sędzia Rafał Wolnik. We wszystkich sprawach zawisłych, a w Gliwicach jest ich 18, w Legionowie 1200 w których skargi dotyczyły decyzji odmawiających przyznania odszkodowania lub umarzających postępowania w kwestii odszkodowań, sprawy będą oddalone. Dla osób, które w ogóle nie złożyły wniosku o odszkodowanie, teraz złożony wniosek będzie spóźniony wyjaśnia sędzia.
Sygnatura akt P33/07
źródło: gazetaprawna.pl
Odszkodowania Olsztyn Jak samorząd może szybko pozyskać nieruchomość pod inwestycje publiczneNajczęstszym sposobem pozyskiwania nieruchomości przez gminy, powiaty i województwa są wywłaszczenia. Jednostki samorządu terytorialnego mogą także nabywać nieruchomości pod swoje inwestycje przez ich wykup lub podział. Decyzję o wywłaszczeniu podejmuje starosta. Przed jej wydaniem musi on przeprowadzić rokowania z właścicielem oraz rozprawę administracyjną. Przy wywłaszczeniach na inwestycje pod drogi publiczne czy te związane z Euro 2012 decyzja o lokalizacji zastępuje decyzję wywłaszczeniową, a inwestor może od razu zająć teren pod budowę. W każdym przypadku właścicielowi przysługuje odszkodowanie za utraconą nieruchomość.
czytaj dalej...Grunty pod inwestycje przeciwpowodziowe będą odbierane bez negocjacjiBędą ekspresowe wywłaszczenia gruntów, na których powstaną wały przeciwpowodziowe, a odszkodowanie za grunty będzie ustalane w osobnym postępowaniu już po rozpoczęciu inwestycji.
czytaj dalej...Odszkodowanie od Skarbu Pańśtwa tylko za straty, nie za korzyściOsoby poszkodowane wadliwymi decyzjami administracyjnymi wydanymi przed 1 września 2004., mają prawo żądać odszkodowania od Skarbu Państwa tylko w zakresie poniesionych strat. Nie mogą natomiast domagać się zwrotu utraconych korzyści.
czytaj dalej...W sprawach o roszczenia pieniężne należy podać wartość sporuObowiązujące przepisy wymagają, aby w sprawach o roszczenia pieniężne, zgłoszone choćby w postaci odszkodowania, wartość przedmiotu sporu stanowiła podana kwota pieniężna.
czytaj dalej...Jak uzyskać odszkodowanie od szpitalaZa błędy popełnione podczas zabiegów w szpitalu pacjent może się domagać odszkodowania, zadośćuczynienia lub renty od konkretnego lekarza lub od szpitala. Roszczenie przedawnia się po trzech latach.
czytaj dalej...Gość hotelowy ma prawo do odszkodowania za utratę swoich rzeczyHotele, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe ponoszą odpowiedzialność za rzeczy wniesione przez gości. Prowadzący hotel musi przyjąć na przechowanie pieniądze, papiery wartościowe i cenne przedmioty.
czytaj dalej...Jakie będą konsekwencje wyroku ETS w sprawie ustawy hazardowejFirmy, które zgodnie z ustawą hazardową nie otrzymały pozwoleń na prowadzenie gier na automatach, mogą ubiegać się o odszkodowania - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Zakwestionowanie przepisów byłoby podstawą do odszkodowań - uważa wiceminister finansów Jacek Kapica.
czytaj dalej...Tabela frankfurcka, czyli jak zarobić na nieudanych wakacjachBiura podróży wypłacają odszkodowania według ustalonej tabeli usług. Już sama lektura tego, co nam obiecują, a czego nie dotrzymują, umili zepsute wakacje.
czytaj dalej...Licencjodawcy również odpowiadają za szkodęPodczas korzystania z niedawno zakupionej kuchenki mikrofalowej doszło do wybuchu, a przy okazji uległo zniszczeniu ubranie osoby, która znajdowała się w pobliżu. Czy producent kuchenki ponosi odpowiedzialność za szkodę i zapłaci odszkodowanie
czytaj dalej...Na jakie odszkodowanie może liczyć turysta za szkodę doznaną podczas wakacjiSpędzający urlop w hotelach, motelach, pensjonatach i domach wypoczynkowych turyści często padają ofiarą kradzieży. Za utratę lub uszkodzenie swoich rzeczy mogą żądać odszkodowania od prowadzących te obiekty.
czytaj dalej...Gdy państwo źle działa, to płaci - klienci upadłych biur podróży w walce o odszkodowaniaSeria bankructw biur podróży może zapoczątkować lawinę wniosków do sądu, aby zwrot kosztów poniesionych przez ich klientów pokrył Skarb Państwa. Obywatele mogą skarżyć władze o niedopełnienie obowiązku ochrony ich interesów.
czytaj dalej...Za odwołany koncert należy się odszkodowanieOdwołanie występu przez gwiazdę nie zwalnia organizatora koncertu z odpowiedzialności względem osób, które zakupiły bilety. Zachowanie wykonawcy może bowiem być skutkiem działań lub zaniechań organizatora.
czytaj dalej...10 tys. euro odszkodowania za brak kontaktu z obrońcąBrak pozwolenia na kontakt z obrońcą w trakcie postępowania przed sądem stanowi naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności - uznał we wtorek Trybunał w Strasburgu.
czytaj dalej...Nie będzie odszkodowań za hałas w pobliżu lotniskaWłaściciele nieruchomości położonych przy lotnisku Okęcie przegrywają procesy o odszkodowania, ponieważ rozporządzenie wojewody stanowiące podstawę roszczeń straciło ważność.
czytaj dalej...Za bezprawną decyzję urzędnik zapłaci samOdpowiedzialność majątkową za decyzje wydane z rażącym naruszeniem prawa będą ponosiły nie tylko instytucje państwowe, lecz także wydający je urzędnicy. Funkcjonariusz publiczny, który swoim zachowaniem wyrządzi szkodę, będzie musiał zwrócić wypłacone przez państwo odszkodowanie
czytaj dalej...Kto odpowie za szkody wyrządzone przez dziecko na zimowiskuOdszkodowanie za nieletniego, który np. wybił szybę czy poturbował innego narciarza, muszą zapłacić rodzice, opiekunowie albo osoby sprawujące nad nim faktyczną pieczę (np. wychowawcy na zimowisku).
czytaj dalej...SN: osoby represjonowane poza granicami mają prawo do odszkodowaniaPrzyznanie prawa do zadośćuczynienia i odszkodowania osobom represjonowanym za działalność na rzecz niepodległości Polski nie zależy od tego, czy działalność ta była prowadzona na terytorium RP w granicach sprzed II wojny światowej, granicach powojennych czy poza nimi - uznał Sąd Najwyższy.
czytaj dalej...Nie będzie odszkodowania za śmierć w wypadku po wtargnięciu łosia na drogęRodzina kierowcy, który zginął w wyniku zderzeniu auta z łosiem, nie otrzyma zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa - uznał we wtorek Sąd Apelacyjny w Białymstoku, oddalając apelację rodziny zmarłego. Orzeczenie jest prawomocne.
czytaj dalej...Jak zabezpieczyć usunięcie wad w umowie o roboty budowlaneW umowach o roboty budowlane powinny się znaleźć postanowienia zapewniające zamawiającemu usunięcie przez wykonawcę wad realizowanej inwestycji, a w ostateczności nawet gdy wady są nieusuwalne rozwiązanie umowy wraz z odpowiednim odszkodowaniem. Realizacji tych uprawnień służą instytucje: rękojmia za wady i gwarancja jakości. Ten rodzaj odpowiedzialności jest niezależny od winy wykonawcy oraz szkody poniesionej przez zamawiającego wskutek wykonania wadliwego obiektu.
czytaj dalej...Uważaj, kupując auto od niemieckiego dileraKruczki prawne zagranicznych dilerów pozbawiają nabywców używanych aut odszkodowania, a niezrozumiałe dla Polaków klauzule często wyłączają możliwość reklamowania auta. Dodatkowo, spór polskiego kupca z niemieckim komisem najczęściej rozstrzyga zagraniczny sąd.
czytaj dalej...Magister prawa wyręczy przed sądem adwokataParlamentarzyści proponują, by prawnicy spoza korporacji reprezentowali strony przed sądami. Absolwenci prawa mają tylko przygotowanie teoretyczne twierdzą adwokaci i radcowie. Za błędy pełnomocników klient mógłby dochodzić odszkodowania z obowiązkowego OC.
czytaj dalej...70 proc. zaliczki w przypadku wywłaszczenia pod inwestycje publiczneWłaściciel nieruchomości, która zostanie przeznaczona pod inwestycje publiczne, będzie mógł uzyskać odszkodowanie za udostępnienie nieruchomości oraz szkody powstałe w wyniku jej zajęcia.
czytaj dalej...Kiedy należy się odszkodowanie za szkodę spowodowaną niewykonaniem umowyJakie odszkodowanie przysługuje z tytułu niewykonania bądź niewłaściwego wykonania umowy?
czytaj dalej...Dłużnik naprawi szkodę spowodowaną opóźnieniemGdy dłużnik nie wykonuje zobowiązań w terminie, wierzyciel ma prawo się domagać, aby uiścił odsetki, zapłacił karę umowną, a nawet wypłacił odszkodowanie wyrównujące poniesione straty spowodowane zwłoką w wykonaniu zobowiązania.
czytaj dalej...Zadatek nie może decydować o wysokości odszkodowaniaWysokość odszkodowania z tytułu niewykonania zobowiązania nie może być ograniczona do wysokości zadatku lub jego podwójnej wysokości.
czytaj dalej...