Odszkodowania Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Odszkodowanie od Skarbu Pańśtwa tylko za straty, nie za korzyści

Osoby poszkodowane wadliwymi decyzjami administracyjnymi wydanymi przed 1 września 2004., mają prawo żądać odszkodowania od Skarbu Państwa tylko w zakresie poniesionych strat. Nie mogą natomiast domagać się zwrotu utraconych korzyści.

Do roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej ostateczną decyzją administracyjną wydaną przed 1 września 2004 r., której nieważność lub wydanie z naruszeniem prawa stwierdzono po tym dniu, ma zastosowanie nieobowiązujący już dziś art. 160 kodeksu postępowania administracyjnego mówiący o odszkodowaniu i przedawnieniu. Inaczej jest z utraconymi korzyściami. Taką uchwałę wczoraj podjął pełny skład Izby Cywilnej SN.

Wniosek prezesa

Z wnioskiem o podjęcie uchwały w tej kwestii wystąpił pierwszy prezes Sądu Najwyższego. Zwrócił się on o rozstrzygnięcie, czy art. 160 kodeksu postępowania administracyjnego w związku z art. 5 ustawy z 17 czerwca 2004 r. o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2004 r. nr 162, poz. 1692) znajduje zastosowanie do roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przez wydanie przed 1 września 2004 r. ostatecznych decyzji administracyjnych, których nieważność bądź wydanie z naruszeniem art. 156 par. 1 k.p.a. zostały stwierdzone po tej dacie. W razie odpowiedzi pozytywnej, czy wtedy przedawnienie roszczenia o naprawienie szkody jest uregulowane przez art. 160 par. 6 k.p.a., a w szczególności czy rozpoczyna ono bieg od dnia, w którym stała się ostateczna decyzja stwierdzająca nieważność decyzji lub jej wydanie niezgodnie z prawem? Czy w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 września 2003 r. (K 20/02) art. 160 par. 1 k.p.a. stosuje się do korzyści utraconych od dnia wejścia w życie Konstytucji RP, tj. 17 października 1997 r., na skutek wydania przed tym dniem ostatecznej decyzji?

W uzasadnieniu podkreślono, że problematyka ta wywołuje wątpliwości w orzecznictwie SN.

Treść przepisu

Artykuł 160 k.p.a. został uchylony 1 września 2004 r. Zawierał przepisy o odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa za wydanie decyzji administracyjnej nieważnej lub sprzecznej z art. 156 par. 1 k.p.a. Stanowił, że stronie, która poniosła szkodę za wydanie decyzji z jego naruszeniem albo w przypadku stwierdzenia nieważności takiej decyzji służy roszczenie o odszkodowanie za poniesioną rzeczywistą szkodę, chyba że ponosi za to winę. Określono także jednostkę zobowiązaną do naprawienia szkody za Skarb Państwa, tryb dochodzenia roszczenia i termin ich przedawnienia. Po jego uchyleniu w całości ustawodawca przewidział jednak dalsze jego stosowanie. Stwierdził, że do zdarzeń i stanów prawnych wcześniejszych stosuje się ten przepis w brzmieniu obowiązującym do dnia wejścia w życie nowelizacji. W kilku orzeczeniach SN uznał, że do interpretacji tych określeń nie wystarczy tylko wykładnia językowa. Nie doczekało się to jednak jednoznacznego rozstrzygnięcia.

Skład 7 sędziów SN uznał, że zagadnienia te są tak istotne, iż powinien się nimi zająć pełny skład sędziów Izby Cywilnej, który w dniu wczorajszym podjął następującą uchwałę:

Do roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej ostateczną decyzją administracyjną wydaną przed 1 września 2004 r., której nieważność lub wydanie z naruszeniem art. 156 par. 1 k.p.a. stwierdzono po tym dniu, ma zastosowanie art. 160 par 1,2,3 i 6 k.p.a.

Jeżeli ostateczna wadliwa decyzja administracyjna została wydana przed dniem wejścia w życie konstytucji, odszkodowanie przysługujące na podstawie art. 160 par. 1 k.p.a. nie obejmuje korzyści utraconych wskutek jej wydania, choćby ich utrata nastąpiła po wejściu w życie konstytucji.

SYGN. AKT III CZP 112/10


źródło: gazetaprawna.pl

Odszkodowania Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Wiceszef MSZ o ustawie hazardowej: orzeczenie ETS niczego nie przesądza
 Wiceszef MSZ Maciej Szpunar uważa, że czwartkowe orzeczenie ETS w sprawie ustawy hazardowej nie przesądza o ewentualnych odszkodowaniach dla firm hazardowych.
czytaj dalej...

Poszkodowany szybciej otrzyma odszkodowanie
Poszkodowany prawomocnym orzeczeniem sądu będzie mógł dochodzić naprawienia szkody także wtedy, gdy nie uzyska wcześniejszego potwierdzenia bezprawności orzeczenia w postępowaniu kasacyjnym.
czytaj dalej...

Właściciel musi zwrócić najemcy kaucję
Kaucja zabezpiecza roszczenia wynajmującego z tytułu niezapłaconego czynszu i odszkodowania za szkody spowodowane przez lokatora. Po potrąceniu należności z tego tytułu trzeba ją zwrócić po opróżnieniu mieszkania albo wykupieniu go.
czytaj dalej...

Do odszkodowania nie wlicza się wpłat celowych
Wpłaty celowe osób trzecich przeznaczone na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb poszkodowanych katastrofą budowlaną nie wchodzą w zakres odszkodowania za czyn, który spowodował szkodę.
czytaj dalej...

Użytkownicy Odsiebie.com mogą trafić do więzienia
Za udostępnianie pirackich plików za pośrednictwem portalu grozi do dwóch lat więzienia. Policja może ścigać internautów tylko na wniosek twórców lub organizacji ich reprezentujących. Internauta za udostępnianie w sieci nielegalnych plików może zapłacić odszkodowanie twórcy.
czytaj dalej...

Po powodzi kancelarie odszkodowawcze dyktują wysokie opłaty
Kancelarie odszkodowawcze pozyskują klientów, podając się za przedstawicieli ubezpieczyciela i pobierają wynagrodzenia w wysokości nawet do 50 proc. uzyskanego dla klienta odszkodowania
czytaj dalej...

Odszkodowanie przysługuje tylko za utracony bagaż
Pasażerowi samolotu należy się rekompensata jedynie za wartość utraconego bagażu. Za krzywdę z tym związaną już nie.
czytaj dalej...

Jak starać się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie
Poszkodowany może wystąpić do sądu z pozwem o zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji. Może on także domagać się zadośćuczynienia za doznane krzywdy oraz comiesięcznej renty. Pozew o odszkodowanie może złożyć wspólnie grupa co najmniej 10 osób.
czytaj dalej...

Za szkodę podczas kontroli przedsiębiorca może wystąpić o odszkodowanie
Firma, która poniesie szkodę wskutek kontroli przeprowadzonej z naruszeniem prawa, może wystąpić o odszkodowanie. Musi jednak udowodnić przed sądem, jakie poniosła straty.
czytaj dalej...

Kancelarie odszkodowawcze pobierają zawyżone prowizje
Firmy odzyskujące odszkodowania pobierają wynagrodzenia w wysokości nawet 50 proc. uzyskanych kwot. Osoby reprezentujące poszkodowanych nie mają przygotowania merytorycznego i nie mogą występować przed sądem. Rzecznik ubezpieczonych chce określenia maksymalnych wynagrodzeń i państwowego nadzoru na kancelariami.
czytaj dalej...

Pieniądze z funduszy zasilą budżet nawet o 5 mld zł
Rząd będzie ratował budżet pieniędzmi przeznaczonymi na restrukturyzację przedsiębiorstw i odszkodowania dla byłych właścicieli majątku państwowego.
czytaj dalej...

Opłata lub odszkodowanie tylko za faktyczne zużycie skradzionego prądu
Przedsiębiorstwo energetyczne może obciążyć odbiorcę energii elektrycznej opłatami za nielegalny pobór energii tylko wtedy, gdy taka energia została rzeczywiście pobrana.
czytaj dalej...

Odwołany lot: pasażer może wnieść sprawę do sądu w miejscu odlotu
Kiedy przewoźnik odwoła lot, pasażer może wnieść powództwo o odszkodowanie do sądu właściwego według miejsca odlotu albo przylotu samolotu.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Urzędnicza choroba
Tym razem podatnicy będą musieli zrzucić się na odszkodowania dla właścicieli nieruchomości. Gminy muszą oddać im niesłusznie pobrane renty planistyczne. Jak duże będą to kwoty trudno dziś policzyć.
czytaj dalej...

Dwa miliony za męża brutala
Warszawski sąd ogłosi jutro precedensowy wyrok: czy Katarzynie S. należy się zadośćuczynienie od Skarbu Państwa za brak ochrony przed agresją męża. Kobieta walczy o ponad milion złotych odszkodowania i zadośćuczynienie.
czytaj dalej...

Szybsze odszkodowania dla wywłaszczanych
Gdy przed wywłaszczeniem nieruchomości nastąpi jej zajęcie, właściciel otrzyma zaliczkę na poczet przyszłej należności.
czytaj dalej...

Prawa konsumenta: Za nierówną grzywkę dostaniesz odszkodowanie
Za nieprawidłowo wykonaną fryzurę możemy żądać obniżenia ceny lub zwrotu pieniędzy. Jeśli nieprofesjonalny fryzjer narazi nas na uszczerbek na zdrowiu możemy wystąpić także o odszkodowanie.
czytaj dalej...

Za agresywnego pracownika ochrony odszkodowanie zapłaci sklep lub agencja
Sławomir Paruch - Naruszenie dóbr osobistych klienta w wyniku bezprawnej ingerencji pracowników ochrony może być podstawą do domagania się odszkodowania lub zadośćuczynienia za straty niematerialne. Niekiedy na ochroniarza można poskarżyć się do ministerstwa.
czytaj dalej...

Kto odpowie za szkody wyrządzone przez dziecko na zimowisku
Odszkodowanie za nieletniego, który np. wybił szybę czy poturbował innego narciarza, muszą zapłacić rodzice, opiekunowie albo osoby sprawujące nad nim faktyczną pieczę (np. wychowawcy na zimowisku).
czytaj dalej...

Eksmisje: Gminy muszą płacić odszkodowania właścicielom lokali
Trybunał Konstytucyjny potwierdził dzisiaj prawo właścicieli mieszkań do odszkodowania od gminy za brak lokali socjalnych.
czytaj dalej...

Za szkody podczas kontroli firma uzyska odszkodowanie
Przedsiębiorca, który poniesie szkodę na skutek kontroli przeprowadzonej z naruszeniem przepisów, może wystąpić o odszkodowanie.
czytaj dalej...

Kiedy można podważyć wyrok zatwierdzający mandat
Kierowca, który w okresie od 15 stycznia 2004 r. do 28 marca 2007 r. przegrał w sądzie sprawę dotyczącą mandatu za przekroczenie prędkości, a oskarżycielem była straż miejska, może żądać wznowienia postępowania i domagać się odszkodowania.
czytaj dalej...

Będą odszkodowania za opóźnienia pociągów
Prezydent skierował do TK ustawę, która zwalniała lokalne koleje z odpowiedzialności. Od grudnia, jeśli pociąg spóźni się 2 godziny, przewoźnicy zwrócą pasażerom połowę ceny biletu. PKP nie są przygotowane na falę roszczeń odszkodowawczych poszkodowanych pasażerów.
czytaj dalej...

Jak dochodzić odszkodowania za słupy energetyczne stojące na naszej działce
Właściciele działek z liniami energetycznymi, sieciami gazowymi lub wodociągowymi mogą ubiegać się o odszkodowania od firm przesyłowych. Mogą też składać wnioski o ustanowienie umowy o odpłatną służebność przesyłu.
czytaj dalej...

Wydawcy szykują pozwy za kserowanie książek
Na uczelniach kopiuje się 5 mln stron książek. Wielkie wydawnictwa postanowiły walczyć w sądach o odszkodowania. Na nielegalnym kserowaniu książek specjalistycznych wydawcy tracą miliony. Połączyli więc siły i wspólnie będą wytaczać pokazowe pozwy.
czytaj dalej...