Podróżni zyskają nowe prawa w razie opóźnienia autobusów
ANNA ŻOCHOWSKA - W przypadku odwołania wyjazdu przewoźnik autobusowy będzie musiał zaproponować pasażerom wybór pomiędzy kontynuowaniem podróży lub zmianą trasy a zwrotem ceny biletu. Jeżeli tego nie zrobi, będzie musiał się liczyć z wypłatą odszkodowania
20 marca 2011 r.weszło w życie unijne rozporządzenie nr 181/20112, które przewiduje, że w 2013 r. polscy pasażerowie korzystający z przewozów autokarowych otrzymają nowe uprawnienia. Co zyska konsument w przypadku odwołania podróży?
Rozporządzenie w bardzo przejrzysty sposób określa obowiązki przewoźnika w przypadku odwołania lub opóźnienia wykonania usługi. Gdy będzie przekraczało ono 120 minut, pasażer dostanie wybór pomiędzy kontynuowaniem podróży lub zmianą trasy, zwrotem ceny biletu a w stosownych przypadkach także nieodpłatną usługą powrotną do punktu wyjazdu w najwcześniejszym możliwym terminie.
Przy tym, jeżeli przewoźnik nie zaproponuje pasażerowi takiego wyboru, pasażer będzie mógł zażądać odszkodowania w wysokości 50 proc. ceny biletu, niezależnie od samego zwrotu ceny biletu. Przewoźnik będzie musiał wypłacić je w ciągu miesiąca od złożenia wniosku.
Czy przewoźnik będzie musiał zawsze zapewnić oczekującym na opóźniony odjazd ciepłe napoje i posiłki?
Nie zawsze. Będzie to jego obowiązek, tylko gdy zostanie odwołana podróż dłuższa niż trzygodzinna lub jej odjazd z terminalu będzie opóźniony powyżej 90 minut. Pasażer otrzyma wtedy nieodpłatnie posiłek lub napoje odpowiednio do czasu oczekiwania lub opóźnienia.
Co ciekawe, jeżeli z powyższych powodów będzie konieczny pobyt przez jedną lub więcej nocy, przewoźnik będzie zobowiązany do zapewnienia noclegu oraz pomocy w zorganizowaniu transportu między terminalem a miejscem zakwaterowania. Od tego obowiązku przewoźnik będzie mógł się uwolnić poprzez udowodnienie, że odwołanie lub opóźnienie zostało spowodowane bardzo złymi warunkami pogodowymi lub poważnymi klęskami żywiołowymi, które stwarzały zagrożenie dla bezpiecznej realizacji usług.
Jak będzie wyglądała nowa procedura reklamacyjna?
Pasażer będzie zobowiązany do złożenia skargi w ciągu trzech miesięcy od dnia, w którym usługa została wykonana lub w którym powinna zostać wykonana. Przewoźnik natomiast będzie miał obowiązek powiadomić pasażera, że jego skarga została uznana, oddalona lub jest w dalszym ciągu rozpatrywana w ciągu miesiąca od wpłynięcia skargi.
Ponadto pasażerowie będą mieli możliwość wniesienia skargi na naruszenie przepisów rozporządzenia do właściwego organu krajowego, egzekwującego wykonywanie przepisów rozporządzenia.
Czy rozporządzenie przewiduje także szczególne przywileje dla niepełnosprawnych?
Nowe unijne rozwiązania poświęciły im wiele miejsca. Generalnie dotyczą one zakazu dyskryminacji oraz obowiązkowego udzielania pomocy. Osobom niepełnosprawnym i osobom o ograniczonej sprawności ruchowej nie będzie można odmówić, ze względu na ich stan zdrowia, przyjęcia rezerwacji, wydania lub udostępnienia w inny sposób biletu ani przyjęcia danej osoby na pokład pojazdu. Wyjątki od tej zasady będą możliwe tylko z uwagi na wymogi bezpieczeństwa, konstrukcję pojazdu lub infrastrukturę. Takie osoby będą miały prawo do otrzymania bezpłatnej pomocy.
Co może dzisiaj zrobić polski konsument, który doznał szkód w wyniku opóźnienia odjazdu autobusu, lub gdy realizowana podróż znacznie się opóźniła?
W takich sytuacjach należy rozróżnić dwie sytuacje, z którymi mogą się spotkać polscy konsumenci. Pierwsza to taka, gdy zechce on złożyć reklamację do przewoźnika, który ma siedzibę w Polsce, druga, gdy jest on zarejestrowany w innym kraju UE, Norwegii lub Islandii.
W przypadku sporu z polskim przewoźnikiem pasażer ma prawo do reklamacji z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przewozu. Postępowanie reklamacyjne jest uregulowane w par. 4 pkt 1 rozporządzenia ministra transportu i budownictwa z lutego 2006 r. w sprawie ustalania stanu przesyłek oraz postępowania reklamacyjnego. W piśmie do przewoźnika należy udowodnić fakt zawarcia umowy z przewoźnikiem (poprzez dołączenie odpowiednich dokumentów) i poniesioną szkodę oraz związek przyczynowo-skutkowy między uchybieniem a szkodą. Z treści reklamacji musi wynikać żądana przez pasażera kwota. Przewoźnik ma 30 dni na udzielenie odpowiedzi.
W przypadku sporów z przewoźnikiem zarejestrowanym poza Polską, w innym kraju UE, Norwegii lub Islandii, warto zwrócić się do Europejskiego Centrum Konsumenckiego (ECK). Nasi prawnicy bezpłatnie pomogą w polubownym dochodzeniu roszczeń od zagranicznego przewoźnika. Działamy jako sieć centrów pomocy konsumentom na wspólnym rynku. W wielu przypadkach udaje nam się wywalczyć dla konsumentów należne im odszkodowania.
źródło: gazetaprawna.pl
Odszkodowania Olsztyn Jak dochodzić roszczeń za zniszczenie przedmiotu najmuZdarza się, że po upływie okresu najmu najemca często zwraca zdewastowane mieszkanie, z uszkodzonymi meblami i jeszcze dodatkowo pozostawia niezapłacone rachunki za energię elektryczną, wodę, ciepło i gaz. Wynajmujący ma prawo się domagać odszkodowania, a nawet wystąpić z roszczeniem do sądu.
czytaj dalej...Sąsiedzi lotnisk bez odszkodowańWłaściciele nieruchomości sąsiadujących z lotniskiem Okęcie są na razie bez szans na odszkodowania za spadek wartości działek. Warszawski sąd okręgowy oddalił już ok. 50 takich powództw.
czytaj dalej...Jakie odszkodowanie otrzyma turysta za zatrucie podczas wakacjiTurysta, u którego posiłek w restauracji lub pensjonacie spowodował zatrucie pokarmowe i wywołał rozstrój zdrowia, ma prawo domagać się od właściciela firmy gastronomicznej odszkodowania za poniesione szkody. Musi jednak udowodnić, że przyczyną zatrucia była nieświeża żywność zakupiona w tym konkretnym punkcie gastronomicznym.
czytaj dalej...Jak ubiegać się o odszkodowanie od biura podróży za nieudane wakacjeNa złożenie reklamacji klient ma 30 dni od powrotu z wycieczki. W takim samym terminie jej organizator musi na nią odpowiedzieć. Jeżeli tego nie zrobi, oznacza to, że uznał roszczenia.
czytaj dalej...Pozwolenie na budowę nie chroni przed rozbiórką domuJeżeli pozwolenie na budowę zostało wydane z naruszeniem prawa, inwestor musi rozebrać wybudowany dom. By uzyskać odszkodowanie od starosty, właściciel powinien udowodnić błędy organu administracji. Likwidacja pozwoleń na budowę zwiększa ryzyko prowadzenia inwestycji uważają eksperci.
czytaj dalej...Za bezprawną decyzję urzędnik zapłaci samOdpowiedzialność majątkową za decyzje wydane z rażącym naruszeniem prawa będą ponosiły nie tylko instytucje państwowe, lecz także wydający je urzędnicy. Funkcjonariusz publiczny, który swoim zachowaniem wyrządzi szkodę, będzie musiał zwrócić wypłacone przez państwo odszkodowanie
czytaj dalej...Gość hotelowy ma prawo do odszkodowania za utratę swoich rzeczyHotele, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe ponoszą odpowiedzialność za rzeczy wniesione przez gości. Prowadzący hotel musi przyjąć na przechowanie pieniądze, papiery wartościowe i cenne przedmioty.
czytaj dalej...Postępowanie egzekucyjne: Trzeba udowodnić bezprawność działania komornikaJeżeli żąda się od komornika odszkodowania za niezgodne z prawem prowadzenie egzekucji, trzeba wykazać bezprawność jego działania i poniesioną w związku z tym szkodę. W przeciwnym wypadku roszczenie jest bezzasadne.
czytaj dalej...Jankowski: Pasażerowie kolei bez odszkodowaniaPociągi, które wyjechały zgodnie z nowym rozkładem jazdy, docierały do stacji końcowej z takim opóźnieniem, że w innym kraju uznano by je zapewne za zaginione. Zamiast ulgi nowa rozpiska przysporzyła pasażerom tylko kłopotów.
czytaj dalej...Opłata stała od skargi na wysokość odszkodowaniaSkarga wniesiona do sądu administracyjnego, w której skarżący kwestionuje tylko wysokość ustalonego odszkodowania za wywłaszczenie, podlega stałej opłacie w wysokości 200 zł.
czytaj dalej...Jak przygotować pozew do sądu o odszkodowanie w wyniku powodziPoszkodowany przez powódź może wystąpić do sądu z pozwem przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowanie za utracone mienie ruchome, gdy udowodni, że urzędnicy zbyt późno poinformowali go o nadchodzącej fali.
czytaj dalej...W umowie przedwstępnej można zastrzec karę za jej niewykonanieJeżeli jedna ze stron umowy przedwstępnej uchyla się od zawarcia umowy ostatecznej, można żądać na drodze sądowej odszkodowania. Łatwiejszym sposobem zabezpieczenia jest jednak wprowadzenie do umowy przedwstępnej zapisu o karze umownej.
czytaj dalej...Pasażer wybiera właściwy sądPasażer lotu między miastami Wspólnoty może wnieść powództwo o zryczałtowane odszkodowanie z powodu odwołania lotu do sądu właściwego według miejsca odlotu albo przylotu.
czytaj dalej...Sprzedawca musi płacić odszkodowanie za niedostarczenie towaru z własnej winySprzedawca, który ze swojej winy nie dostarczył umówionego towaru przeznaczonego do dalszej odsprzedaży, płaci kontrahentowi odszkodowanie równe utraconemu przez niego zyskowi - potwierdził Sąd Najwyższy.
czytaj dalej...Za spóźnienie autobusu dostaniemy odszkodowanieKlient otrzyma zwrot za bilet w przypadku dużego opóźnienia autokaru. Nieterminowi przewoźnicy będą zapewniać posiłki, a nawet pobyt w hotelu. W razie wypadku autokaru poszkodowani otrzymają wysokie rekompensaty.
czytaj dalej...Szybsze odszkodowania za błędne orzeczeniaOsoba, która poniosła straty z powodu orzeczenia sądu wydanego w postępowaniu egzekucyjnym, upadłościowym lub naprawczym, może wnieść pozew o odszkodowanie od razu do sądu powszechnego.
czytaj dalej...Jak i od kogo domagać się zapłaty za wypadki zimoweZa wypadki na nieodśnieżonych drogach czy wejściach do punktów usługowych odpowiadają ich właściciele oraz najemcy. Aby uzyskać odszkodowanie, należy wykazać wysokość poniesionej szkody.
czytaj dalej...Za szkodę podczas kontroli przedsiębiorca może wystąpić o odszkodowanieFirma, która poniesie szkodę wskutek kontroli przeprowadzonej z naruszeniem prawa, może wystąpić o odszkodowanie. Musi jednak udowodnić przed sądem, jakie poniosła straty.
czytaj dalej...Prawa autorskie: Tysiące złotych kary za nielegalne plikiOSOBOM bezprawnie kopiującym muzykę albo książki kancelarie wysyłają przedsądowe wezwania do zapłaty odszkodowania
czytaj dalej...Można żądać odszkodowania za hałas na lotniskuWłaściciele nieruchomości narażonych na hałas z lotniska mają tylko dwa tygodnie na złożenie pozwów o odszkodowania lub wykup nieruchomości.
czytaj dalej...Kiedy podważyć odszkodowanie za działkę przejętą pod nową drogęOdszkodowanie za działkę odebraną pod drogę publiczną powinno w pełni rekompensować straty właściciela nieruchomości. Zaniżona wycena daje podstawę do jej podważenia na drodze administracyjnej, a następnie sądowej.
czytaj dalej...Warto sprawdzić przewoźnika przed lotem turystycznymPrzez skorzystaniem z wakacyjnej oferty przelotu turystycznego powinniśmy zapytać przewoźnika o uprawnienia do prowadzenia takiej działalności. Od tego zależy czy otrzymamy ewentualne odszkodowanie.
czytaj dalej...Grunty pod inwestycje przeciwpowodziowe będą odbierane bez negocjacjiBędą ekspresowe wywłaszczenia gruntów, na których powstaną wały przeciwpowodziowe, a odszkodowanie za grunty będzie ustalane w osobnym postępowaniu już po rozpoczęciu inwestycji.
czytaj dalej...Lotniska zapłacą za hałas i szkody okolicznych mieszkańcówStrefy ograniczonego użytkowania wokół Okęcia obowiązują uznał sąd. Dzięki temu właściciele działek sąsiadujących z lotniskiem otrzymają odszkodowania.
czytaj dalej...Jak otrzymać odszkodowanie za zgubioną przez przewoźnika paczkęZarówno Poczta Polska, jak i firmy kurierskie odpowiadają za powstałe z ich winy opóźnienia w dostawie przesyłek, a także ich uszkodzenie i utratę. Aby otrzymać odszkodowanie, najpierw trzeba złożyć reklamację.
czytaj dalej...