Odszkodowania Olsztyn

Profesjonalna i kompleksowa pomoc prawna.

Więcej informacji na naszej głównej stronie:

www.adwokatrupinski.pl

Czy postanowienie o karze umownej może ułatwić dochodzenie odszkodowania

Czy zawarcie w kontrakcie postanowienia o karze umownej ułatwia dochodzenie odszkodowania?

Tak. W przypadku dochodzenia odszkodowania na zasadach ogólnych wierzyciel musi udowodnić trzy przesłanki: po pierwsze niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania, za które odpowiedzialność ponosi dłużnik, po drugie istnienie szkody i jej wysokość, a po trzecie związek przyczynowy między niewykonaniem bądź nienależytym wykonaniem zobowiązania a powstaniem szkody.

Inna jest sytuacja procesowa wierzyciela, gdy strony zawarły w umowie postanowienie, że w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonanie zobowiązania przez dłużnika wierzycielowi przysługuje roszczenie o zapłatę kary umownej. W takim przypadku wierzyciel, który chce dochodzić odszkodowania, musi jedynie udowodnić okoliczność niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez dłużnika. Wierzyciel nie musi wykazywać faktu zaistnienia szkody ani jej wysokości. W doktrynie i orzecznictwie przeważa też stanowisko, że wierzycielowi przysługuje roszczenie o karę umowną nawet wtedy, gdy szkody w ogóle nie poniósł (uchwała Sądu Najwyższego z 6 listopada 2003 r., sygn. akt III CZP 61/03).

Zastrzeżenie dotyczące kary umownej może się odnosić wyłącznie do niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania o charakterze niepieniężnym, np. zobowiązania do dostawy towarów lub wykonania robót budowlanych. W przypadku zobowiązania pieniężnego sankcją za jego niewykonanie lub nieterminowe wykonanie są odsetki.

Kara umowna powinna być określona kwotowo, np. w konkretnej wysokości lub procentowo, np. jako procent całego świadczenia.

Przy podpisywaniu umowy zawierającej klauzulę o karze umownej wierzyciel powinien pamiętać, aby zawrzeć w umowie dodatkową regulację, że wierzyciel jest uprawniony do dochodzenia, na zasadach ogólnych, odszkodowania przewyższającego wysokość kary umownej. Taka regulacja może się okazać przydatna w sytuacji, gdy szkoda wyrządzona przez dłużnika okaże się większa niż wysokość kary umownej.

not. kt


źródło: gazetaprawna.pl

Odszkodowania Olsztyn

Adres:

Kancelaria Adwokacka Krzysztof Rupiński
ul. Mazurska 16 / 2
10-522 Olsztyn
(wejście do klatki od podwórka)
Tel: 0 503 959 721
e-mail: k.rupinski@wp.pl

Proszę o kontakt telefoniczny przed wizytą w kancelarii.



Artykuły:
strona 1 z 9

<<<  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  -  >>>

Jakie odszkodowanie należy się od kibica
Osoby pokrzywdzone mogą dochodzić swoich praw w postępowaniu przed sądem karnym, a nie tylko na drodze cywilnej.
czytaj dalej...

Bez stref wokół lotnisk nie ma odszkodowań
Nie tylko warszawiacy mają problemy z odszkodowaniami za hałas i spadek wartości działek położonych w sąsiedztwie lotniska. Z podobnymi problemami borykają się sąsiedzi lotniska w Pyrzowicach.
czytaj dalej...

Komentarz redakcji: Błędy kosztują
Trybunał Konstytucyjny potwierdził wczoraj jeszcze raz zasadę, że za bezprawie władzy publicznej należy się obywatelowi pełne odszkodowanie.
czytaj dalej...

W sprawach o roszczenia pieniężne należy podać wartość sporu
Obowiązujące przepisy wymagają, aby w sprawach o roszczenia pieniężne, zgłoszone choćby w postaci odszkodowania, wartość przedmiotu sporu stanowiła podana kwota pieniężna.
czytaj dalej...

Rząd: łatwiej będzie odbudować dom po klęsce żywiołowej
Rząd proponuje, by osoby, których domy uległy zniszczeniu w wyniku klęski żywiołowej mogły go odbudować na nowym miejscu. Ziemię można by nabyć w trybie bezprzetargowym; a za poniesioną szkodę otrzymać odszkodowanie.
czytaj dalej...

Jakie będą konsekwencje wyroku ETS w sprawie ustawy hazardowej
Firmy, które zgodnie z ustawą hazardową nie otrzymały pozwoleń na prowadzenie gier na automatach, mogą ubiegać się o odszkodowania - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Zakwestionowanie przepisów byłoby podstawą do odszkodowań - uważa wiceminister finansów Jacek Kapica.
czytaj dalej...

Bezpłatne konsultacje przed podpisaniem umowy ubezpieczenia
Rzecznik praw obywatelskich pomoże osobom skarżącym się na ubezpieczycieli, ponieważ klienci nie zawsze otrzymują uzasadnienie odmowy wypłacenia odszkodowania.
czytaj dalej...

Za szkodę podczas kontroli przedsiębiorca może wystąpić o odszkodowanie
Firma, która poniesie szkodę wskutek kontroli przeprowadzonej z naruszeniem prawa, może wystąpić o odszkodowanie. Musi jednak udowodnić przed sądem, jakie poniosła straty.
czytaj dalej...

Licencjodawcy również odpowiadają za szkodę spowodowaną produktem
Podczas korzystania z niedawno zakupionej kuchenki mikrofalowej doszło do wybuchu, a przy okazji uległo zniszczeniu ubranie osoby, która znajdowała się w pobliżu. Czy producent kuchenki ponosi odpowiedzialność za szkodę i zapłaci odszkodowanie?
czytaj dalej...

Komentarz GP: Słuszne odszkodowanie
Decyzje w sprawach wywłaszczeniowych zawsze wywołują spory. Im jest ich mniej, tym lepiej i dla urzędników, i dla wywłaszczanych, że nie wspomnę już o naszych autostradach, które z wielkimi trudnościami przebijają się przez opór właścicieli nieruchomości.
czytaj dalej...

Do odszkodowania nie wlicza się wpłat celowych
Wpłaty celowe osób trzecich przeznaczone na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb poszkodowanych katastrofą budowlaną nie wchodzą w zakres odszkodowania za czyn, który spowodował szkodę.
czytaj dalej...

Odszkodowanie za wypadek na nierównym chodniku?
Nierówne czy dziurawe drogi w polskich realiach to chleb powszedni. Taki stan jest z reguły przyczyną uszkodzeń samochodów, a nawet wypadków. Niestety wiele do życzenia pozostawiają również chodniki. Liczne wyboje i dziury można napotkać praktycznie wszędzie. Miły spacer może przekształcić się w spacer z przeszkodami. Często dochodzi do sytuacji, kiedy na skutek śliskiej nawierzchni czy [...]
czytaj dalej...

"Skarb Państwa pozywany jest 15 razy na dzień"
MARCIN DZIURDA o procesach o odszkodowania - Do sądów wpłynęły pierwsze pozwy zbiorowe przeciwko Skarbowi Państwa. W sumie powodowie domagają się już ponad 75 mln zł. To chyba duże niebezpieczeństwo dla Skarbu Państwa?
czytaj dalej...

Jak i kiedy można dochodzić odszkodowania od sprawcy szkody
Zobowiązanym do naprawienia szkody jest osoba odpowiedzialna za jej powstanie. Gdy nie ma zamiaru dobrowolnie usunąć negatywnych skutków swojego działania, sprawę będzie musiał rozstrzygnąć sąd.
czytaj dalej...

70 proc. zaliczki w przypadku wywłaszczenia pod inwestycje publiczne
Właściciel nieruchomości, która zostanie przeznaczona pod inwestycje publiczne, będzie mógł uzyskać odszkodowanie za udostępnienie nieruchomości oraz szkody powstałe w wyniku jej zajęcia.
czytaj dalej...

Odszkodowanie dla pasażerów linii lotniczych: za 5-godzinne spóźnienie należy się zwrot ceny biletu
Spóźnienie samolotu pasażerskiego o ponad trzy godziny uprawnia pasażerów do odszkodowanie w takiej samej wysokości jak za odwołany rejs.
czytaj dalej...

Warszawa płaci milionowe odszkodowania za dekret Bieruta
 Setki milionów złotych rocznie płaci Warszawa za to, że w 1945 r. zabierano ziemię prywatnym właścicielom na podstawie dekretu Bolesława Bieruta, alarmuje "Gazeta Wyborcza".
czytaj dalej...

SN: zasady ochrony świadków koronnych tajne także w sprawie cywilnej
Zasady i szczegóły ochrony świadków koronnych nie mogą być ujawnione w procesie cywilnym - orzekł w środę Sąd Najwyższy. Oznacza to, że osoba objęta taką ochroną, domagając się odszkodowania np. za utracone zarobki, nie może zgłosić dowodów w swej sprawie.
czytaj dalej...

"Odszkodowanie powinno umożliwić odtworzenie firmy"
Rozmawiamy z MARKIEM GRUCHALSKIM, prawnikiem z kancelarii Nowakowski i Wspólnicy - Odszkodowanie za nieruchomość powinno być ekwiwalentne, a więc dawać wywłaszczonemu możliwość odtworzenia rzeczy przejętej przez państwo. Musi ono odpowiadać wartości rynkowej zabranego gruntu.
czytaj dalej...

Szybsze odszkodowania dla wywłaszczanych
Gdy przed wywłaszczeniem nieruchomości nastąpi jej zajęcie, właściciel otrzyma zaliczkę na poczet przyszłej należności.
czytaj dalej...

Precedensowy wyrok - Skarb Państwa zapłaci za szkody łosia w prywatnym lesie
Ponad 2,3 tys. zł odszkodowania ma zapłacić Skarb Państwa rolnikowi za szkody, jakie w jego lesie wyrządziły łosie - orzekł Sąd Rejonowy w Białymstoku. To precedensowa sprawa. Na jej rozstrzygnięcie czeka wielu rolników, którym łosie niszczą lasy.
czytaj dalej...

Odszkodowania w Polsce idą w miliony
Aż o 40 procent w porównaniu z 2009 rokiem wzrosła liczba wniosków o odszkodowania. Ponad 60 proc. z nich dotyczy rekompensat i zadośćuczynienia za szkody poniesione w wypadkach samochodowych.
czytaj dalej...

Kiedy podważyć odszkodowanie za działkę przejętą pod nową drogę
Odszkodowanie za działkę odebraną pod drogę publiczną powinno w pełni rekompensować straty właściciela nieruchomości. Zaniżona wycena daje podstawę do jej podważenia na drodze administracyjnej, a następnie sądowej.
czytaj dalej...

Jak zabezpieczyć usunięcie wad w umowie o roboty budowlane
W umowach o roboty budowlane powinny się znaleźć postanowienia zapewniające zamawiającemu usunięcie przez wykonawcę wad realizowanej inwestycji, a w ostateczności nawet gdy wady są nieusuwalne rozwiązanie umowy wraz z odpowiednim odszkodowaniem. Realizacji tych uprawnień służą instytucje: rękojmia za wady i gwarancja jakości. Ten rodzaj odpowiedzialności jest niezależny od winy wykonawcy oraz szkody poniesionej przez zamawiającego wskutek wykonania wadliwego obiektu.
czytaj dalej...

Lotniska zapłacą za hałas i szkody okolicznych mieszkańców
Strefy ograniczonego użytkowania wokół Okęcia obowiązują uznał sąd. Dzięki temu właściciele działek sąsiadujących z lotniskiem otrzymają odszkodowania.
czytaj dalej...